Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Історія бухгалтерського обліку 1.5. Огляд матеріалу, викладеного у посібнику


< Попередня  Змiст  Наступна >

1.5. Огляд матеріалу, викладеного у посібнику


Нижче ми вкажемо послідовність, у якій нами досліджувалось становлення бухгалтерського обліку, а також зробимо інформативний огляд змісту посібника за розділами. Ця інформація наводиться як для кращого орієнтування у матеріалах посібника, так і для можливості краще усвідомити основні історичні етапи розвитку обліку, які детальніше будуть описані у подальших розділах.

Отже, перше, що описує даний посібник, — сутність науки «Історія» та «Історія бухгалтерського обліку». Їх зміст полягає у систематизації подій і їх викладенні у хронологічному та географічному розрізах. Історія бухгалтерського обліку описує передумови становлення бухгалтерського обліку, його еволюцію з позиції розвитку методології.

Також перший розділ «Історія бухгалтерського обліку, як об’єкт вивчення», вказує періоди та етапи розвитку обліку. Так, основні періоди дослідження — долітературний і літературний, з якого, власне ми і починаємо відлік існування обліку.

Розвиток облікової методології поділяється на певні етапи, визначені видатними вченими-істориками, зокрема Я.В. Соколовим. А саме: факти господарського життя визначаються як центральне поняття бухгалтерського обліку; розділ обліку на уніграфічний і диграфічний; розвиток диграфічної форми; виникнення теорії затрат і калькулювання собівартості; динамічне та статичне трактування балансу; бухгалтерський облік як наука.

Слід відмітити, що існують різні підходи до вивчення бухгалтерського обліку: філософський, документальний, синтетичний, аналітичний. У наступних розділах написано про їх сутність, значення та прихильників.

Неповним було б вивчення Історії бухгалтерського обліку без розуміння його значення для господарства. Знання історії обліку — передумова передбачення його подальшого розвитку. Надзвичайно важливим елементом якісної освіти є вивчення історії свого фаху.

Наступний розділ «Зародження бухгалтерії» інформує про виникнення перших підрахунків на зорі виникнення цивілізації, про час і причини виникнення обліку та вплив господар-

ського обліку на розвиток цивілізації, про засоби здійснення усного обліку. Далі розповідається про розвиток обчислювальної системи обліку; як створювались первісні облікові документи.

Неповною була б історія обліку без розгляду Стародавнього Єгипту: його економіки, культури, писемності, державного устрою. Адже саме тут виникла облікова посада. Беззаперечним є давньоєгипетський вплив на подальший розвиток обліку, а саме в частині інвентарних і прибутково-видаткових рахунків, інвентаризації, звітності. Слід розглянути і Шумеро-вавілонську бухгалтерію: перші спроби юридичного регулювання обліку; підготовку обліковців.

У країнах Античності було закладено основи сучастного обліку та економіки. Древньогрецька бухгалтерія розробила багато регістрів та облікових понять, що послужили фундаментом сучасної облікової науки. Серед інших у Древній Греції зародилась наука економіка. У посібнику розглянуто державний устрій та організацію обліку, звітність і відповідальність посадових осіб у Древній Греції. А також розвиток грошового обігу та появу банків, оформлення та облік банківських операцій (готівкових і безготівкових розрахунків).

У курсі «Історія бухгалтерського обліку» Древньоримський облік займає значне місце, адже саме римляни дали основу бухгалтерських термінів (латинська облікова термінологія) і юридичного регулювання обліку — (широковідоме Римське право). Римляни також започаткували відповідальність і звітність посадових осіб; класифікацію господарських засобів і систему облікових регістрів.

Розглянуто, також, облік Елліністичних країн і вплив на нього Греції та Риму.

Наступним історичним відрізком є Середньовіччя, яке ознаменоване Епохою застою в обліку та деградацією облікових знань. У другій темі розглянуто: господарський облік Раннього Середньовіччя; правонаступність латинського обліку у Західній Європі.

Розділ 3 розповідає про становлення бухгалтерського обліку в основних європейських країнах. В епоху Відродження значно зростає потреба в обліковій інформації (розвиток підприємництва, розквіт науки, культури, ремесел). Що виявилось поштовхом для стрімкого розвитку методики обліку. Розказано про літературні джерела, що описують ведення бухгалтерського обліку, зокрема — про роботу Луки Пачолі та її роль у розвитку обліку. Далі йдеться про етапи розвитку та версії виникнення подвійної бухгалтерії та про Італію — батьківщину подвійного запису. Згодом подвійна бухгалтерія поширюється по Європі. Вказано умови розвитку форм рахівництва, як фактора вдосконалення та підвищення ролі бухгалтерського обліку в житті тогочасного суспільства.

У цьому ж розділі йдеться про формування основних чотирьох бухгалтерських шкіл, зародження облікової науки та становлення бухгалтерського обліку як самостійної галузі економічних знань. Зародження основних шкіл. Внесок італійської школи у розвиток юридичної та економічної концепцій; німецької — у створення карткових форм обліку, вдосконалення балансу та уніфікацію плану рахунків; французької — у систему документації, ведення обліку на макрорівні; англо-американської — у поділ обліку на управлінський і фінансовий, стандартизацію обліку.

Четвертий розділ розглядає історію становлення базових категорій і форм бухгалтерського обліку. А саме: значення та еволюцію основних бухгалтерських понять: рахунки, дебет і кредит, баланс, подвійний запис, план рахунків. Версії їх виникнення чи винайдення, авторів, а також розвиток основних форм обліку у розрізі історії.

Наступний — п’ятий розділ посібника оповідає про виникнення та розвиток обліку на території нашої країни. Ми здійснимо екскурс у праісторичні часи та дізнаємось, як зароджувались перші підрахунки у наших предків. Читач дізнається, як вівся господарський облік України у період княжої та литовсько-польської доби та Галицько-Волинського князівства, а також становлення бухгалтерського обліку у XVI—XVIII ст. і зможе оцінити вплив сусідніх країн на розвиток вітчизняного бухгалтерського обліку. І нарешті — останній, шостий розділ посібника розкриє перед читачем перспективи реформування вітчизняної системи бухгалтерського обліку, прогнози щодо напряму розвитку його методології та методики. В цьому розділі описано, також, сучасні реформи бухгалтерського обліку на Україні.

Резюме

Важливість історичних знань для практики важко переоцінити, адже без цих знань людству доводилось би щоразу заново робити всі відкриття та повторювати всі помилки на своєму шляху.

Питання необхідності вивчення історії облікової науки не викликає жодного сумніву. Адже краще працює той бухгалтер, який добре володіє досвідом попередників. Зміст курсу охоплює всю історію становлення бухгалтерського обліку у світі — від ведення господарства у доісторичні часи до облікових концепцій сучасних бухгалтерських шкіл. Поетапне вивчення історії обліку починається із натуралістичного періоду та закінчується етапом сучасності.

Завдання, що ставились перед бухгалтерським обліком, багато в чому заперечували одне одного, адже інтереси держави, кредиторів, дебіторів, власника, службовців, адміністратора, підзвітних осіб суперечливі і, часто, протилежні. Це відображалось на якості роботи обліковця. Саме з цієї причини, не дивлячись на щире прагнення зробити облік простим, своєчасним, точним він ніколи не відповідав цим вимогам на всі сто відсотків.

Цим пояснюється і постійна зміна та розвиток обліку, яку ми виявляємо, досліджуючи його історію.

Вказане дозволяє зробити нам важливий висновок про те, що у бухгалтерській науці не може бути однієї єдино вірної теорії, єдиної системи категорій, яка розкриє всі питання, що стоять перед бухгалтером.

Отже, слід визнати, що існує різноманіття підходів до ведення бухгалтерського обліку, яке слід виявляти і досліджувати.

Закономірним є висновок про неможливість надати одну єдино правильну характеристику історичного процесу розвитку облікових ідей. У наукових працях, що досліджують історію бухгалтерського обліку, використовують різноманітні підходи до вивчення обліку, робиться огляд різних точок зору. Ці точки зору порівнюються, аналізуються їх відмінності, робиться спроба розкрити причини цих відмінностей.

Важко переоцінити значення бухгалтерської професії для нашого суспільства. Проте, як вже було сказано, воно значно змінювалось із плином часу та з ходом еволюції аж до своєї протилежності.

У наш час бухгалтер повинен бути не тільки економістом, але й юристом. Уся його діяльність регламентується тими або іншими нормативними, сукупність вимог до яких дозволяє говорити про бухгалтерське право.

Поряд із набутими технічними бухгалтерськими знаннями і навичками професійним бухгалтерам потрібні знання, які нададуть їм можливості у разі потреби виступати в ролі бізнесових радників, фінансових аналітиків, менеджерів, фахівців, які можуть вести переговори та готовність займати тверду позицію — необхідні якості професійних бухгалтерів. Професійні цінності, етика, відносини є невід’ємними складовими професійного бухгалтера.

Сучасні економічні умови та загальносвітові тенденції дають змогу та спонукають бухгалтера творчо підходити до своєї роботи, що розширює діапазон його можливостей і посилює відповідальність.

Зрозуміло, що розвитку бухгалтерського обліку сприяли прогрес людства, стабільність політичної та економічної ситуації. Отже, періодизація розвитку бухгалтерського обліку має досить важливе значення. Вона дозволяє прослідкувати прогрес зміни епох.

З метою дослідження розвитку бухгалтерського обліку у світі прийнято розділяти його історію на два базових періоди: долітературний і літературний.

Зміст даного навчального посібника побудовано з використанням трьох підходів: хронологічного, географічного та за методологією обліку.

Хронологічна послідовність, у якій викладаються етапи змін і розвитку облікової думки найпростіша для сприйняття та найнаглядніша. Вона дає можливість зрозуміти зв’язок економічних, політичних і соціальних подій загальної світової історії із змінами в бухгалтерському обліку.

Географічний підхід дозволяє відслідкувати еволюцію бухгалтерської думки на території однієї країни, зокрема — вітчизняного обліку.

Найповніше розкриває хід розвитку бухгалтерської науки класифікація за методологією обліку, розроблена відомим російським істориком Я.В. Соколовим. Цей підхід описує прогрес обліку від натуралістичного до абстрактного розуміння господарчих процесів і виділяє шість головних етапів еволюції методології бухгалтерського обліку. Ось ці етапи:

• натуралістичний (4000 р. до н.е. — 500 р. до н.е.);

• вартісний (500 рік до н.е. — 1300 рік н.е.);

• диграфічний (1300 рік н. е. — 1850 рік н. е.);

• теоретико-практичний (1750—1900 роки);

• науковий (1900—1950 роки);

• сучасності (почався із 1950 року).

Термінологічний словник

— історія бухгалтерського обліку;

— етапи становлення обліку;

— еволюція;

— бухгалтерська символіка;

— методологія обліку.

Питання для перевірки знань 1. Чому потрібно вивчати історію обліку? 2. Долітературний і літературний періоди становлення бухгалтерського обліку. 3. Диграфічний етап розвитку обліку — сутність. 4. Теоретико-практичний етап на шляху розвитку обліку. 5. У чому полягає сутність наукового етапу облікової еволюції? 6. Характеристика філософського підходу до вивчення історії обліку. 7. Опишіть документальний підхід до облікової історії. 8. Автори та сутність синтетичного підходу в історії бухгалтерського обліку. 9. Особливості аналітичного підходу. 10. Еволюція бухгалтерської професії.

Тести для самоконтролю 1. Що зображено на гербі бухгалтерів: а) терези, сонце, крива Бернулі; b) терези, сонце, крива Пачолі; с) місяць, зорі, квіпус? 2. Автор бухгалтерського герба: а) Б. Котрульї; b) Ж. Демарше; с) І. Шмаленбах. 3. Ідеологи філософського підходу до вивчення обліку: а) Іванов, Манькова; b) Вентурі, Пієтро; с) Езерський, Гальперін. 4. Сутність документального підходу: а) використання загальноекономічних методів; b) превалювання сутності над формою; с) перевидання старовинних праць. 5. Сутність аналітичного підходу до вивчення бухгалтерського обліку: а) превалювання форми над змістом; b) дослідження еволюції категорій; с) дослідження облікових регістрів. 6. Значення обліковців у Древньому Єгипті: а) найнижча каста; b) шановані особи, обрані із жерців; с) порівнювались із землеробами. 7. Значення бухгалтерів у Античності: а) престижна професія; b) вимагала високої релігійності; с) непрестижна, обліком в основному займались раби. 8. Сутність літературного періоду в розвитку обліку: а) із винайденням письма почали реєструватись господарські події; b) записи велись ієрогліфами; с) записи велись клинописом. 9. «Вартісний» період розвитку обліку припадає на: а) 600—1200 рік до н.е.; b) 500 рік до н.е. — 1300 рік н.е.; с) 600—800 рік н.е.

10. Сутність диграфічного етапу еволюції обліку полягає у: а) початку використання подвійного запису; b) розробці потрійної бухгалтерії; с) використанні журналів-регістрів.

МАТРИЦЯ ВІДПОВІДЕЙ НА ТЕСТИ

1 2 3 4 56

Література для поглибленого вивчення матеріалу

1. Соколов Я. В. История развития бухгалтерського учета. — М.: Финансы и статистика, 1985.

2. Соколов Я. В. Бухгалтерский учет: от истоков до наших дней: Учебное пособие для вузов. — М.: ЮНИТИ, 1996.

3. Лановик Б. Д., Матисякевич З. М., Матейко Р. М. Економічна історія світу та України: Підручник. — Тернопіль: Економічна думка, 1997.

4. Хендриксен Э. С., Бреда М. Ф. Теория бухгалтерского учета / Пер. с англ. / Под ред. Соколова Я.В. — М.: Финансы и статистика, 1997.

5. Остап’юк М. Я., Лучко М. Р., Даньків Й. Я. Історія бухгалтерського обліку: Навчальний посібник. — К.: Знання, 2005.

6. Маслов И. А., Маслов Б. Г., Земляков Ю. Д., Салихова В. Ю. История бухгалтерского учета. — М.: Финансы и кредит, 2006.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
2.2. Початок обліку у країнах Стародавнього Сходу ОБЛІК У СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ
ОБЛІКОВА СИСТЕМА ДРЕВНЬОГО ШУМЕРУ І ВАВИЛОНУ
2.3. Господарський облік у Античному Світі ОБЛІК У ДРЕВНІЙ ГРЕЦІЇ
ОБЛІК ЕЛЛІНІСТИЧНИХ ДЕРЖАВ
ДРЕВНЬОРИМСЬКИЙ ОБЛІК
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)