Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Бухгалтерський облік, контроль і аналіз у сучасній економічній науці та практиці ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОЦЕСУ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ІНТЕРЕСІВ ГРУП ЗАІНТЕРЕСОВАНИХ ОСІБ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОЦЕСУ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ЧЕРЕЗ ПРИЗМУ ІНТЕРЕСІВ ГРУП ЗАІНТЕРЕСОВАНИХ ОСІБ


Активні інвестиційні процеси, які є запорукою зростання конкурентоспроможності національної економіки, в умовах інтенсивної конкурентної боротьби призводять до першочергової концентрації зусиль управлінського персоналу на задоволенні інтересівінвесторів. З цією метою діяльність підприємств спрямовуєтьсяна максимізацію вартості, що зумовлює потребу використаннявартісно-орієнтованого підходу до управління.

Дослідження діяльності 125 компаній, які впровадили концепцію вартісно-орієнтованого управління, свідчать про її ефективність, що відображається в рівні їх вартості, позитивному прирості показника економічної доданої вартості та спреді прибутковості (середнє значення даного показника для компаній, якіпідлягали дослідженню, — 13 %)

1.

Вартісно-орієнтований підхід до управління діяльністюсуб’єкта господарювання передбачає постановку перед управлінським персоналом нових завдань, а це значно підвищує вимогидо якості та змісту інформації, на основі якої здійснюєтьсяуправління, та призводить до формування нових запитів до системи бухгалтерського обліку та необхідності удосконалення процесу аналітичного забезпечення вартісно-утворювальних процесів.

1 Примітка: сформовано за даними: Strategy and Value. SCCO International CEOPerformance 125 CEO Performance of Northern California’s Largest Companies. — SCCOInternational in association with Pepperdine University, June 2012.

— 15 р.

За таких умов проблема обліково-аналітичного забезпечення системи управління діяльністю із орієнтацією на вартість підприємства, як об’єкта інвестування, передбачає врахування потребсуб’єктів господарювання на сучасному етапі розвитку і в перспективі, що реалізується у визначенні варіативності напрямів діяльності підприємства як системоутворюючих дій генеруванняйого вартості у взаємозв’язку із базовими принципами концепціїстійкого розвитку.

Вирішення даної проблеми є актуальним не лише для України, а й для інших країн світу, про що свідчать програми світовихсамітів з проблем стійкого розвитку. При цьому слід виходити зтого, що вартість підприємства є об’єктом інтересу, що виражається через відповідно сформований запит щодо поточного та потенційного значення даного показника з огляду на становищепідприємства як об’єкта оцінки на трьох базових ринках (капіталу, праці, товарів (робіт, послуг)).

Недостатність інформаційно-аналітичного забезпечення здійснення оцінки вартості підприємства з позиції інтересів груп заінтересованих осіб викликає необхідність розробки відповідногоаналітичного супроводу оціночних дій в рамках реалізації вартісно-орієнтованого управління як основи підвищення рівня прозорості звітності підприємства для різних суб’єктів-запиту.

Найдоцільнішим для оцінки вартості підприємства та показника її приросту в умовах вартісно-орієнтованого підходу доуправління є застосування методу економічної доданої вартості(EVA). Це зумовлено рядом його переваг порівняно з іншими методами, зокрема: незначна трудо- та витратомісткість здійсненняаналітичних процедур на базі даного методу; можливість оцінкинематеріальної складової вартості; відсутність проблем з одержання вхідної інформації для здійснення аналітичних процедур;тісний кореляційний зв’язок із сукупною акціонерною доходністю (на рівні 0,84) та з акціонерною вартістю (на рівні 0,4); базування на інформації, генерованій системою бухгалтерського обліку; можливість застосування безпосередньо управлінськимперсоналом. Вибір інших методів може відбуватися залежно відцілей оцінки та необхідності визначення того чи того типу вартості на базі розробленої алгоритмічної моделі вибору найдоцільнішого методу оцінки.

При цьому, враховуючи існування взаємозалежності між процесом формування вартості та взаємовідносин підприємства ізгрупами заінтересованих осіб, доцільним є визначення вартостіпідприємства на базі модифікованого варіанту EVA. Його вико-

Також доцільним у ході оцінки вартості підприємства вибір модифікуючої позиції відносно базового (або так званого класичного) підходу до розрахунку економічної доданої вартості заумови наявності певних обмежувальних (або спонукальних) чинників: 1) значний розрив між балансовою та ринковою вартістюпідприємства; 2) наявність інфляційних процесів в економіці (галопуюча або гіперінфляція); 3) значний рівень ризикованості діяльності; 4) наявність постійних пасивів, що призводить до можливості ефективного використання тимчасово вільних коштів;5) необхідність оцінки доданої вартості, створеної за рахуноквласного капіталу; 6) необхідність оцінки доданої вартості не акціонерного, а приватного підприємства.

Реалізація даних пропозицій у рамках вартісно-орієнтованого управління підприємством виступає базисом максимізації йогофінансової потужності із врахуванням положень концепції стійкого розвитку через забезпечення засад підвищення ефективностіуправління процесами створення вартості шляхом вирішенняпроблем інформаційного забезпечення системи менеджменту таврахування інтересів різних груп заінтересованих осіб.УДК 657Лазаришина І.Д.,д.е.н., завідувач кафедри обліку і аудиту,Національний університет водногогосподарства та природокористування


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
АНАЛІТИЧНІ ПІДХОДИ ДО ІДЕНТИФІКАЦІЇ МОЖЛИВОСТІ БАНКРУТСТВА
МОЖЛИВОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРИНЦИПУ ОБ’ЄКТИВНОГО ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
НОВІ ОРІЄНТИРИ АНАЛІТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ НЕСТАБІЛЬНОСТІ ЕКОНОМІЧНОГО СЕРЕДОВИЩА
ТЕОРЕТИКО-ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ІНВЕСТИЦІЙНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ НА ОСНОВІ АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА
РОЛЬ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УПРАВЛІННІ ТОВАРНИМИ ЗАПАСАМИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)