Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОБЛІК ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ НОВІТНІХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОБЛІК ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ НОВІТНІХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ


Основні засоби відіграють важливу роль у господарській діяльності підприємства, від їх ефективного та правильного обліку і використання залежить фінансовий результат роботи компанії [1]. Облік основних засобів за допомогою новітніх інформаційних технологій значно покращує ефективність роботи бухгалтера, аналітика та управлінця на підприємстві, а запровадження на нормативному рівні електронного підпису на документах навіть відкриває можливість електронної передачі звітності до державних контролюючих органів. Важливою рисою новітніх програм для обліку є можливість формувати велику кількість звітів, розрахунків, проводити економічний, фінансовий аналіз діяльності підприємства. Вартість і витрачений час на складання зазначених форм незначні, що дає змогу повністю задовольнити інформацією різноманітного характеру управлінський персонал, скласти прогнозні розрахунки для прийняття ефективних рішень [5].

У теперішній час існує велика кількість програмних продуктів для ведення бухгалтерського обліку, які дозволяють оперативно накопичувати інформацію про наслідки господарської діяльності та використовувати її для формування, редагування і друку вихідних документів, квартальних чи річних звітів [4, 7].

Однією з найпоширеніших програм для ведення бухгалтерського обліку в Україні є «1С:Бухгалтерія», розробка фірми «1С». Ця універсальна бухгалтерська програма використовується на багатьох підприємствах нашої країни з метою формування достовірної інформації в обліку і звітності. У програмі наявна вбудована об’єктно-орієнтована мова програмування і розвинуте інтерактивне середовище, що дає змогу змінювати типові конфігурації для своїх потреб чи навіть повністю переписувати їх [3]. Програма «1С:Бухгалтерія» побудована з урахуванням особливостей обліку в Україні, при цьому врахована можливість одночасного ведення бухгалтерського і податкового обліку, що в сучасних умовах є досить актуальним і практичним моментом [3]. Одночасне введення даних, необхідних як для податкового, так і для бухгалтерського обліку, дає можливість користувачам прослідкувати всі господарські операції і зміни в складі активів і пасивів, що відбуваються в різних ланках облікової роботи [2].

Підсистема «Облік основних засобів» використовується для управління і спостереження за основними засобами на підприємстві. Автоматизоване рішення задач з обліку основних засобів базується на створенні і веденні інформаційної бази про наявність основних засобів, сформованої на підставі інвентарної картотеки. Бухгалтер при цьому проводить документування первинної інформації, оперативне управління, контроль за наявністю і рухом основних засобів, видає на запит необхідну інформацію до друку чи на екран дисплея [2, 3]. Для основних засобів і нематеріальних активів запрограмовані такі основні операції, як: вступ, прийняття до обліку, нарахування норми амортизації, модернізація, передача, списання, інвентаризація. Можливий розподіл сум нарахованої амортизації за місяць між кількома рахунками або об’єктами аналітичного обліку. Для основних засобів, що використовуються сезонно, можливе застосування графіків нарахування амортизації. Для малоцінних активів автоматизовані операції передачі в експлуатацію і списання з експлуатації.

Для ведення обліку на підприємствах також використовується програма «Галактика», яка має широку функціональність для інформаційної підтримки задач стратегічного планування та оперативного управління. Програма складається із модулів, що утворюють «контури», серед яких значущим для бухгалтерського обліку є контур «Бухгалтерський і податковий облік». Хоча «Галактика» має багато схожих рис з «1С:Бухгалтерією», але головна перевага полягає в тому, що охоплюється внутрішня і зовнішня діяльність підприємства, комплексніше ведеться бухгалтерський облік. При розробці системи використовувались тільки передові методології і концепції управління, а також найновіші досягнення в області інформаційних технологій [5, 7]. Система також містить модуль «Основні засоби».

Отже, сучасні програми для бухгалтерського обліку виконують ряд важливих функцій для обліку основних засобів, а саме повне і своєчасне задоволення інформаційних потреб користувачів щодо руху, наявності та вибуття основних засобів, ефективне та точне нарахування зносу основних засобів, а також автоматизоване відображення господарських операцій, пов’язаних з ремонтом та поліпшенням основних засобів [6]. Саме тому до переваг, які отримує підприємство від упровадження новітніх облікових систем, можна віднести: зростання ефективності використання основних засобів і посилення виробничих потужностей, зниження транспортних витрат, зменшення витрат часу на здійснення господарських операцій по обліку необоротних активів [6]. До недоліків системи можна віднести необхідність настроювання фахівцем, але таким чином програма є гнучкішою і адаптованішою до конкретного підприємства [3].

Таким чином, інформаційне програмне забезпечення стало невід’ємною складовою системи бухгалтерського обліку без якої неможливо уявити сучасну бухгалтерію. Вдало підібране та ефективно налагоджене програмне забезпечення бухгалтерського обліку забезпечує максимальну ефективність управління господарською діяльністю підприємства, правильне використання основних засобів і проведення обґрунтованої зваженої інвестиційної політики щодо них.

Література

1. Бондар М.І., Єфіменко В.І., Ловінська Л.Г. та ін.. Фінансовий облік: підручник у 2ч. — Ч. 1.

— К.: КНЕУ, 2012. — 553 с.

2. Габец А., Гончаров Д., Козирьов Д.. Кухлевський Д., Радченко М. Професійна розробка в програмі 1С:Підприємство 8.0.

— СанктПетербург, 2011.

3. Гартвич А. 1С:Бухгалтерія 8 як на долоні. — М.: 1СПаблішнг,2012.

4. Гужва В.М. Інформаційні системи і технології на підприємствах: Навчальний посібник. — К.: КНЕУ, 2011. — 400 с.

5. Місюров А.В. Інформаційні системи і технології в обліку: Навчальний посібник. — Харків: ХНАГМ, 2007. — 80 с.

6. Сопко В. Інформаційні технології в організації облікового процесу // Актуальні проблеми економіки. — 2011. — № 1. — С. 205–211.

7. Терещенко Л.О., Матієнко-Зубенко І.І. Інформаційні системи і технології обліку: Навчальний посібник. — К.: КНЕУ, 2003. — 158 с. Соселія М.А., студентка ОЕФ, 5 курс, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Матієнко-Зубенко І.І., к.е.н., доцент кафедри аудиту


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
АВТОМАТИЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ: ВІТЧИЗНЯНИЙ ДОСВІД
АВТОМАТИЗАЦІЯ ОБЛІКУ ВИТРАТ ВИРОБНИЦТВА: АНАЛІЗ СУЧАСНОГО ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
АВТОМАТИЗАЦІЇ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
СУЧАСНИЙ СТАН ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ І ТЕХНОЛОГІЙ ОБЛІКУ В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ
ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В АНАЛІТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)