Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит ОБЛІК ІНВЕСТИЦІЙ У ДОЧІРНІ ПІДПРИЄМСТВА


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОБЛІК ІНВЕСТИЦІЙ У ДОЧІРНІ ПІДПРИЄМСТВА


Рассмотрены методы учета инвестиций в дочерние предприятия, которые применяются инвестором при составлении отдельной финансовой отчетности.

Осуществлен анализ влияния применения этих методов, как альтернативных, на отдельные показатели финансовой отчетности, а именно, балансовую оценку инвестиции и доход от инвестиции. The article provides the research related to accounting methods for investments in subsidiaries, which the investor uses for preparation of separate financial statements. It has also compises the analysis conducted to illustrate influence of application these methods on the separate financial statements items (investment evaluation, profit).

Ключові слова: інвестиції, консолідація, фінансові звіти, метод участі в капіталі, собівартість, метод справедливої вартості, дочірні підприємства

Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» група підприємств, яка складається з материнського (холдингового) підприємства та дочірніх підприємств повинна готувати та подавати консолідовану фінансову звітність. Консолідована фінансова звітність відображає фінансовий стан і результати діяльності юридичної особи та її дочірніх підприємств, як єдиної економічної одиниці.

Разом із тим, ст. 12 Закону передбачено, що підприємства, які мають дочірні підприємства, зобов’язані складати та подавати фінансові звіти про власні господарські операції (окремі фінансові звіти).

Щодо відображення у окремих та консолідованих фінансових звітах інвестицій у дочірні підприємства, то на дату балансу вони повинні відображатися за вартістю визначеною методом участі в капіталі.

Метод участі в капіталі — це метод обліку, згідно з яким інвестиція первісно визнається за собівартістю та коригується з цього часу на зміни у частці інвестора в чистих активах об’єкта інвестування після придбання. Після дати придбання балансова вартість інвестиції коригується на частку інвестора в прибутках (збитках) та інших змінах капіталу дочірнього підприємства (рис. 1). Інвестиції в асоційоване підприємство методом участі в капіталі відображаються у складі непоточних активів інвестора. При

Рис. 1. Алгоритм розрахунку оцінки інвестицій методом участі в капіталі

224

Рис. 1. Алгоритм розрахунку оцінки інвестицій методом участі в капіталі

Метод участі в капіталі не застосовується у таких випадках, коли:

1) фінансові інвестиції, придбані та утримуються виключно для продажу впродовж дванадцяти місяців від дати придбання;

2) дочірнє підприємство здійснює діяльність в умовах, що обмежують його здатність передавати грошові кошти інвестору впродовж періоду, що перевищує дванадцять місяців.

У зазначених випадках, інвестиції в дочірні підприємства відображаються за справедливою вартістю. Метод справедливої вартості передбачає відображення інвестиції в дочірнє підприємство за сумою, за якою можна обміняти актив або погасити заборгованість в операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.

Фінансові інвестиції, справедливу вартість яких достовірно визначити неможливо, відображаються на дату балансу за їх собівартістю з врахуванням зменшення корисності інвестицій. Метод собівартості передбачає відображення інвестиції в дочірнє підприємство за сумою фактично понесених витрат на її придбання (ціни придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов’язкових платежів та інших витрат, пов’язаних з придбанням інвестиції).

У разі оцінки інвестицій за собівартістю інвестор відображає інвестиції в дочірнє підприємство в балансі за фактичною собівартістю їх придбання, а дохід від інвестицій визнає лише в міру отримання дивідендів.

застосуванні методу участі в капіталі інвестор отримує дані про зміни в капіталі та результати діяльності дочірнього підприємства з його останніх фінансових звітів, що є в наявності.

Постає питання, чи доречно застосовувати метод участі у капіталі, метод, який потребує врахування всіх змін у капіталі дочірнього підприємства, внутрішньогрупових операцій та, відповідно, складних розрахунків для оцінки інвестицій у окремих фінансових звітах материнського (холдингового) підприємства.

Аналіз публікацій [1, с. 126; 2, с. 677; 3, 33; 4, с. 229; 5; 7, с. 281; 8; 9, с. 109] свідчить, що питання застосування альтернативних методів оцінки фінансових інвестицій у дочірні підприємства в окремих фінансових звітах материнського підприємства, не розглядаються.

Метою статті є аналіз методів обліку інвестицій у дочірні підприємства, їх впливу на вартість інвестиції, прибуток та застосування цих методів, як альтернативних методів обліку інвестицій в окремій звітності материнського (холдингового) підприємства.

Метод участі в капіталі, метод справедливої вартості та собівартості по-різному впливають на вартість інвестицій у дочірні підприємства, суму доходу від інвестицій, що знайдуть відображення в окремому балансі та звіті про фінансові результати, відповідно, материнського (холдингового) підприємства. Проілюструємо вплив різних методів обліку інвестицій у дочірні підприємства на прикладі.

Приклад. У січні 2005 року підприємство «М» придбало контрольний пакет акцій (60 %) ВАТ «Д» за 2 500 тис. грн. Протягом

2005 року ВАТ «Д» отримало чистий прибуток у сумі 300 тис. грн і сплатило дивіденди 100 тис. грн. Станом на 31 грудня 2005 року справедлива вартість інвестиції підприємства «М» знизилася на

100 тис. грн. Облік інвестицій у ВАТ «Д» із застосуванням різних методів та їх вплив на окремі показники фінансових звітів материнського підприємства наведено в табл. 1.

Порівняння методів обліку інвестиції у дочірнє підприємство свідчить, що:

1) найбільшу вартість набуває інвестиція, яка обліковується методом участі в капіталі у випадку прибутковості об’єкта інвестування;

2) вартість інвестиції залишається без змін при використанні методу собівартості;

3) вартість інвестиції зменшується при використанні методу справедливої вартості у разі суттєвого зниження ринкової вартості інвестиції.

Залежно від методу обліку інвестиції в дочірнє підприємство підсумок активів балансу та фінансовий результат материнського підприємства будуть різними.

Таблиця 1

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА МЕТОДІВ ОБЛІКУ ІНВЕСТИЦІЙ

В ДОЧІРНІ ПІДПРИЄМСТВА

Зміст запису Облік інвестицій (тис. грн)
За собівартістю Методом участі в капіталі За справедливою вартістю
Придбання інвестицій Д-т «Інвестиції у дочірні підприємства» К-т «Грошо2 500 Д-т «Інвестиції у дочірні підприємства» К-т «Грошові кошти» 2 500 2 500 Д-т «Інвестиції у дочірні підприємства» К-т «Грошові кошти» 2 500 2 500

ві кошти»

2 500

ення частки в прибутку дочірнього підприємства (300i0,6) Д-т «Інвестиції у дочірні підприємства» К-т «Дохід від участі в капіталі дочірніх підприємств» 180 180
Відображення отриманих дивідендів (100i0,6) Д-т «Грошові кошти» К-т «Дохід від інвестицій у дочірні підприємства» 60 60 Д-т «Грошові кошти» К-т «Інвестиції у дочірні підприємства» 60 60 Д-т «Грошові кошти» К-т «Дохід від інвестицій у дочірні підприємства» 60 60
Зниження справедливої вартості інвестиції —— Д-т «Втрати від знецінення інвестиції» К-т «Інвестиції у дочірні підприємства» 100 100
Балансова вартість інвестиції на 31 грудня 2005 року 2 500 2 620 2 400

Визнач

При підготовці окремих фінансових звітів материнського підприємства слід врахувати те, що з 1 січня 2005 року внесені зміни та доповнення до МСБО 27 «Консолідовані та окремі фінансові звіти». Зокрема, у стандарті наведено визначення окремих фінансових звітів. Окремими фінансовими звітами є звіти, подані материнським підприємством, у яких інвестиції в дочірні підприєм-

У новій редакції стандарту 27 переглянуто методи обліку інвестицій у дочірні підприємства, які застосовуються при складанні окремих фінансових звітів материнського (холдингового) підприємства. Так, при підготовці окремих фінансових звітів інвестиції в дочірні підприємства, що не класифіковані як утримувані для продажу (або включені в групу розпорядження, що класифікується як наявна для продажу) відповідно до МСФЗ 5, слід обліковувати:

• за собівартістю або

• як доступні для продажу фінансові активи згідно з МСБО 39 «Фінансові інструменти : визначення та оцінка» за справедливою вартістю.

Один і той самий підхід повинен застосовуватися до кожної категорії інвестицій. Інвестиції в дочірні підприємства, що класифікуються як наявні для продажу (або включені в групу розпорядження), згідно з МСФЗ 5 повинні обліковуватися відповідно до цього стандарту. Інвестиції в дочірні підприємства, облік яких здійснюється згідно з МСБО 39 в консолідованих фінансових звітах, слід обліковувати так, як і в окремих фінансових звітах інвестора. Інвестиції в дочірні підприємства, які включаються до консолідованих фінансових звітів материнського (холдингового) підприємства обліковують за методом участі в капіталі.

Зміни та доповнення до МСБО 27 «Консолідовані та окремі фінансові звіти» будуть враховані надалі в національних П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» та 20 « Консолідована фінансова звітність».

Висновки.

1. Застосування методу участі в капіталі забезпечує користувачів інформацією подібною тій, що отримана з консолідованих звітів. Одночасно така інформація знаходить відображення у фінансових звітах економічної одиниці — інвестора.

В окремих звітах материнського підприємства, основну увагу слід приділити поданню активів як інвестицій. Отже, доречно відобразити такі інвестиції з використанням одного з методів: методу справедливої вартості або методу собівартості. Використання методу справедливої вартості буде забезпечувати оцінку економічної вартості інвестицій. Використання методу собівар-

ства обліковуються на основі прямої частки участі замість відображення результатів діяльності та чистих активів об’єкта інвестування. Слід зазначити, що окремі фінансові звіти є звітами, що надаються на додаток до консолідованих фінансових звітів.

3. Застосування методу участі в капіталі доречно залишити лише для інвестицій у дочірні підприємства, які включаються до консолідованих фінансових звітів, оскільки метод враховує зміни у капіталі об’єкта інвестування та операції між учасниками консолідованої одиниці.

4. Для інвестицій у дочірні підприємства, які не консолідуються, доречно усунути один або кілька цих методів і вирішити, що такі дочірні підприємства повинні обліковуватись з метою узгодженості консолідованих і окремих фінансових звітів.

5. Доречно дати пояснення в П(С)БО щодо визначення окремої фінансової звітності інвестора — материнського (холдингового) підприємства, акцентуючи увагу на тому, що інвестиції в дочірні підприємства обліковуються на основі прямої частки участі в капіталі та не враховують результати діяльності та зміни в чистих активах об’єкта інвестування.

Література:

1. Бойко Р. В. Оцінка фінансових інвестицій у різних системах обліку // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 16

— Львів: Львівська комерційна академія, 2004.

— С. 126—132.

2. Бухгалтерський облік і фінансова звітність в Україні: навчальнопрактичний посібник / Під ред. С. Ф. Голова — Дніпропетровськ, ТОВ «Баланс — Клуб», 2001. — С. 677—711.

3. Жежера М. Національна консолідація й інтернаціональні питання // Бухгалтерія — № 14(585), 2004 — С. 33

—74.

4. Лозовицький С. П. Особливості організації системи бухгалтерського обліку у холдингових компаніях//Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 16 — Львів: Львівська комерційна академія, 2004. — С. 229—232.

5. Матвеев А. А., Суйц В. П. Консолидированная отчетность: методика и практика: Учебно-практическое пособие. — М.: ИД ФБК-ПРЕСС, 2001. — 176 с.

6. Положення (стандарти) бухгалтерського обліку в Україні.-К.: Компас, 2004.

7. Сагова С. В. Деякі особливості застосування методу участі в капіталі для облііку інвестицій//Фінанси, облік і аудит: Наук. Зб. — Вип. 1 / Відп. ред. А. М. Мороз. — К.: КНЕУ, 2003.

— С. 281—287.

тості призведе до отримання релевантної інформації, залежно від мети підготовки окремих фінансових звітів. Наприклад, вони можуть бути використані окремими підприємствами при визначенні доходу від дивідендів, отриманого від дочірніх підприємств.

8. Селезнева Н. Н., Скоблева И. П. Консолидированная бухгалтерская отчетность: Учебное пособие для вузов. — М.: ЮНИТИ — ДААЛ, 2000. — 110 с.

9. Уманців Г. В. Холдингові компанії та промислово-фінансові групи у сучасній економіці. — К.: ВІРА-Р, 2002. — 429 с.

10. International Accounting Standards 2004. — London: IASB, 2004.

Стаття надійшла до редакції 1 грудня 2005 р.

УДК. 657.1 Л. Г. Ловінська, докторант кафедри обліку підприємницької діяльності

КНЕУ імені Вадима Гетьмана


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОБЛІК ДОХОДІВ ВІД НАДАННЯ ПОСЛУГ З ВАНТАЖНИХ АВІАПЕРЕВЕЗЕНЬ
СУБ’ЄКТИ ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ ЯК НОСІЇ ГОСПОДАРСЬКИХ ПРАВ
ПРОБЛЕМИ ВИЗНАННЯ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ ВИТРАТ
ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ В УКРАЇНІ ТА МЕТОДИКА АНАЛІЗУ ІНВЕСТИЦІЙ У ВИРОБНИЧІ ЗАСОБИ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ЦІНОВОЇ ПОЛІТИКИ БАНКУ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)