Posibniki.com.ua Менеджмент Нормування праці ОБ’ЄКТИ НОРМУВАННЯ ПРАЦІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОБ’ЄКТИ НОРМУВАННЯ ПРАЦІ


Методичні вказівки до вивчення теми

Зміст теми розкрито у підручнику [1, с. 12—19]. Додаткові джерела [4; 7; 9; 10; 24; 27; 36; 45].

Вивчення даної теми слід розпочати з визначення об’єкта і предмета нормування праці.

Об’єкт нормування праці — це трудова діяльність людини, здійснення нею виробничого процесу з метою перетворення сировини, матеріалів, напівфабрикатів у готову продукцію.

Предметом нормування праці є тривалість трудових процесів у часі.

Розроблення норм праці враховує дію різних чинників організаційно-тех нічного й соціально-економічного характеру, тому до об’єктів нормування у широкому сенсі належать також умови й охорона праці, затрати та результати праці.

Залежно від соціально-економічних передумов, особливостей технологій, організації виробництва до конкретних об’єктів нормування у вузько-практичному сенсі належать: робочий час, виробнича (технологічна) операція, технологі чна структура операції, трудовий мікроелемент (трудовий рух), обсяг роботи, зона обслуговування, чисельність персоналу.

Робочий час — законодавчо встановлена тривалість обов’язкового перебування працівника на робочому місці та виконання ним трудових обов’язків. Згідно з Кодексом законів України про працю та за сприятливих умов праці норма робочого

12часу становить 40 год на тиждень. Тривалість робочого часу вимірюється фактично відпрацьованими годинами протягом робочого дня (зміни), тижня, місяця, року.

Виробнича (технологічна) операція є результатом поглибленого поділу праці, для виконання якої у певних організаційнотехнічних умовах потрібно визначити час. Операція як об’єкт нормування одночасно є одиницею планування та облік у виробництва. Під виробничою операцією розуміють частину виробничого (трудового) процесу, спрямовану на зміну форми або структури предмета праці (технологічна операція); перевірку результатів праці (контрольна операція); зміну місця перебування предмета праці у просторі (транспортна операція).

Слід усвідомити, що технологічна структура операції значною мірою впливає на точність визначення норм і тр удомісткість нормування. Структурно найскладнішими вважаються основні операції механічної обробки металів. Для розуміння складності технологічних операцій та їх нормування потрібно мати уявлення про установку, позицію, перехід, прохід, трудовий мікроелемент.

Установка — це одноразове закріплення заготовки або деталі (наприклад, оброблення циліндричної поверхні вала, закріпленого в центрах, здійснюється за одну установку, а оброблення торців ва ла, закріпленого в патроні, — за дві установки).

Позиція — це фіксоване положення предмета праці в просторі, де він підлягає технологічному впливу багатопозиційного устаткування (автоматичні лінії, агрегатні верстати тощо).

Переходом називають частину операції, яка характеризується незмінністю установки та позиції, режиму роботи устаткування та інструменту (наприклад, проста операція штампування нескладних де талей зводиться до одного переходу, але здебільшого їх буває кілька).

Прохід

— це однакова частина переходу, яка повторюється і пов’язана зі зняттям нового шару матеріалу (наприклад, токарна операція оброблення втулки може складатися з трьох переходів: підрізування торця, розточування отвору й обточування зовнішньої поверхні. При цьому другий і третій перех оди можуть кожен складатися з чорнового та чистового проходів.

Трудовий мікроелемент (трудовий рух) — це елементарна частина трудової структури виробничої операції. Розкладання операції на трудові мікроелементи дає змогу ретельно проаналізувати і унормувати складні трудові процеси.

Обсяг роботи за певний відрізок часу — годину, зміну, місяць — як об’єкт нормування, вик ористовується на таких робо

13тах, де недоцільно нормувати кожну операцію чи дрібніші її частини (наприклад, у видобувних та апаратурних процесах, допоміжних роботах на промислових підприємствах).

Зона обслуговування як об’єкт нормування характерна для роботи багатоверстатників у текстильній промисловості, в обробних процесах із багатоверстатним обслуговуванням у машинобудуванні.

Чисельність персоналу стосується різних сфер тру дової діяльності. Наприклад, у матеріальному виробництві потрібна значна кількість персоналу для обслуговування потужних технологічних, енергетичних, транспортних систем тощо. Для встановлення оптимальної кількості керівників, спеціалістів та службовців також використовуються розрахунки чисельності персоналу за певними функціями.

План семінарського заняття

1. Поняття виробничого, технологічного і трудового процесів.

2. Виробнича операція — основний об’єкт нормування праці.

3. Класифікація і характеристика трудових рухів, дій, прийомів.

4. Організація і класифікація робочих місць.

5. Функції та системи обслуговування робочих місць.

Теми рефератів

• Виробничий процес і принципи його організації в сучасних умовах.

• Сучасні вимоги до організації робочих місць.

Завдання для практичних занять і самостійної роботи

Завдання 2.1

Складіть структурно-логічну схему виробничого процесу та назвіть його складові.

14Завдання 2.2

За якими ознаками і для чого класифікуються виробничі процеси? Наведіть приклади класифікації.

Завдання 2.3

За табл. 1 зробіть аналіз впливу науково-технічного прогресу на скорочення затрат праці у процесі створення продукції та надання послуг. Як це впливає на економію робочого часу?

Завдання 2.4

За схемою, поданою на рис. 1, складіть класифікацію виробничих операцій залежно від специфіки виробничого процесу та організації праці.

15

15Таблиця 1

Наповн ення роб очого часу конк ретною працею
Домашинний ст у п і н ь Поча тковий етап Завершальний етап Поча тковий етап Завершальний етап Поча тковий етап Завершальний етап
Ступені науков о технічного пр огресу Сту п ін ь механіз а ції в и роб ництва Сту п ін ь ав то м а ти зації вироб ництва

Завдання 2.5

Проаналізуйте щоденно виконувану вами роботу:

• організацію та обслуговування робочого місця;

• використовувані засоби праці;

• структуру і раціональність затрат робочого часу;

• способи виконання трудових прийомів.

Сформулюйте пропозиції стосовно поліпшення технічної озброєності праці, вдосконалення її організації, збагачення змісту праці. Визначте можливу економічну, психофізіологічну та соціальну ефективність пропозицій.

Завдання 2.6

У процесі виготовлення деталі на токарному верстаті робітник:

1) установлює заготовку в центрах;

2) готує верстат до обточування;

3) обточує заготовку по зовнішньому діаметру;

4) відводить різець і зупиняє верстат;

5) знімає деталь з центрів.

Вкажіть, які з цих елементів трудового процесу належать до:

• операції

• прийомів

прийомів

• дій

• рухів

• комплексу

Тести для самопідготовки

Визначте і обґрунтуйте відповіді на контрольні запитання:

1. Виробничий процес — це: а) сукупність дій робітника з перетворення предмета праці; б) сукупність взаємозв’язаних природних і виробничих процесів, спрямованих на виготовлення продукції; в) сукупність технологічних, транспортних процесів, процесів контролю і випробування готової продукції;

2. Робітник в умовах масового виробництва зайнятий о бробленням деталей на токарному верстаті. Цей трудовий процес можна охарактеризувати як: а) суцільний; б) переривчастий циклічний; в) переривчастий нециклічний;

17г) машинно-ручний; д) машинний.

Відповідь обґрунтуйте.

3. Встановлення і зняття деталі — це: а) виробнича операція; б) трудовий прийом; в) технологічний компонент трудових прийомів; г) розрахунковий комплекс трудових прийомів.

4. Технологічний процес — це: а) процес впливу живої праці на предмет праці за допомогою спеціальних технічних і технологічних засобів виробництва; б) процес п еретворення сировини, матеріалів, напівфабрикатів із застосуванням спеціальних технологічних засобів виробництва.

5. Виберіть елементи, що належать до трудових дій: а) узяти; б) обхопити деталь; в) перемістити; г) вивільнити; д) простягнути руку; е) підтримати. Тема 3


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ФОТОГРАФІЯ РОБОЧОГО ЧАСУ
Частина 2. ФОТОГРАФІЯ РОБОЧОГО ЧАСУ
ХРОНОМЕТРАЖ
Частина 2. ХРОНОМЕТРАЖ
НОРМАТИВНІ МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ НОРМ ПРАЦІ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)