Posibniki.com.ua Менеджмент Нормування праці НОРМУВАННЯ ПРАЦІ УПРАВЛІНСЬКОГО ПЕРСОНАЛУ


< Попередня  Змiст  Наступна >

НОРМУВАННЯ ПРАЦІ УПРАВЛІНСЬКОГО ПЕРСОНАЛУ


Методичні вказівки до вивчення теми

Зміст теми розкрито у підручнику [1, с. 146—149]. Додаткові джерела [4; 7; 9; 10; 24; 31; 35; 36; 43].

Зміст праці управлінського персоналу відрізняється від змісту праці робітників, тому що функціональне призначення кожної з цих груп працівників різне.

Зміст праці керівників полягає в управлінні персоналом на різних ієрархічних рівнях підприємства.

Зміст праці професіоналів і фахівців полягає у своєчасному й повному інформаційному забезпеченні ритмічного ходу виробничого процесу і функціонування економі чного механізму підприємства в цілому та окремих його структурних підрозділів.

Продуктом їхньої праці є різноманітна інформація, яка використовується як засіб впливу органів управління на виробництво.

Слід звернути увагу на те, що процес нормування праці управлінського персоналу є непростим, тому що в його роботі багато елементів творчої праці, які ґрунтуються на інте нсивній розумовій діяльності.

Стосовно управлінського персоналу доцільним є визначення таких показників: ступінь завантаження виконавця основними роботами, який визначають як відношення нормативної трудомісткості запланованих робіт (чи вже виконаних), відповідних за складністю кваліфікації службовця, до корисного фонду його робочого часу; ступінь завантаження виконавця нормованими роботами, який визначають як від ношення трудомісткості всіх запланованих (чи вже виконаних) робіт згідно з установленими нормами робіт до корисного фонду робочого часу службовця; ступінь використання робочого часу виконавця, який визначають відношенням тривалості роботи (за винятком простоїв) до тривалості робочого часу.

Нормування праці управлінського персоналу ґрунтується на методах, що спираються на попереднє вивчення затрат робочого часу; на статистичний аналіз чисельності; використовують апарат математичної статистики та бальних оцінок.

Для встановлення нормативної чисельності фахівців і технічних службовців застосовують й укрупнені нормативи чисельності для окремих структурних підрозділів.

Студенти повинні усвідомити, що нормування праці керівників необ хідне для встановлення науково обґрунтованої їх чисельності в конкретних підрозділах та на підприємстві у цілому.

Для встановлення лінійно-ієрархічних рівнів управління (тобто чисельності лінійних керівників на кожному ступені) найчастіше застосовують на практиці норми підлеглості.

Норма підлеглості — це чисельність робітників, спеціалістів, яка може бути безпосередньо підпорядкована одному керівнику тимчасово чи постій но.

Норма часу на однорідні операції, виконувані службовцями, складається з відповідних затрат часу і розраховується за формулою .Н вопобоппзч

ТТТТ+++=

Статистичні методи широко використовуються для створення укрупнених трудових нормативів для нормування чисельності управлінського персоналу. З цією метою спочатку ретельно аналізують організацію управління, вживають заходи щодо скорочення зайвих посад, укрупнення дрібних структурних підрозділів, удосконалення поділу та кооперування праці, що формувались роками.

Далі експертним методом відбирають найзначиміші чинники, що впливають на тр удомісткість конкретної функції управління, а отже, і на чисельність управлінського персоналу. Такими чинниками можуть слугувати, наприклад, кількість робітників, чинних трудових норм, кількість одиниць технологічного устаткування, обсяг капітальних вкладень тощо.

Після цього на широкому статистичному матеріалі із застосуванням математичного апарату виводять статистичні залежності між рівнем впливових чинн иків і кількісним складом управлінського персоналу.

Загальна формула такої залежності має вигляд:

де у — нормативна чисельність працівників для виконання конкретної функції управління; а

0 ; а

0 ; а

1 ;а

2 ;а

3 коефіцієнти залежності; х

1 ;х

2 ;х

3 рівні найбільш впливових чинників.

Наприклад, формула для розрахунку чисельності робітників, якими може ефективно управляти один майстер Ч рм , має такий вигляд: де Ч вр — чисельність виробничих робітників у цеху, осіб;

Р с — середній розряд робіт;

Р с — середній розряд робіт;

В т — коефіцієнт, що враховує тип виробництва (1 — одиничне, 2 — малосерійне, 3

— серійне, 4

— великосерійне, 5

— масове) [38, с. 82

—83].

Аналітичні (дослідницькі) методи застосовуються для визначення норм праці стосовно тих категорій управлінського персоналу, в яких зміст функцій є досить стабільним, а одні й ті самі роботи повторюються більш-менш регулярно. Такими методами розроблено норми затрат час у на конструкторські, технологічні роботи, а також на роботи, виконувані економістами, бухгалтерами, товарознавцями тощо.

У табл. 55 наведено приклад норм часу, встановлених аналітично-дослідницькими методами.

Таблиця 55

НОРМА ЧАСУ НА РОЗРОБЛЕННЯ ПЕРСПЕКТИВНОГО ПЛАНУ

ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ [45, с. 300]

Кількість позицій розрахунку (горизонтальних рядків документа, за якими виконують розрахунок 5 6—7 8—9 10—11 12—14 15—19 20—25 Понад 25
Норма часу, год 10,8 13,2 16,2 18,9 22,1 27,0 32,7 38,5

План семінарського заняття

1.Основні категорії персоналу, зайнятого управлінням підприємства.

2.Можливості і методи нормування праці службовців.

3.Особливості нормування праці в науково-дослідних інститутах та дослідно-конструкторських підрозділах підприємства.

Теми рефератів

• Удосконалення нормування праці професіоналів, фахівців і технічних службовців.

• Нормування праці керівників на промисловому підприємстві.

Завдання для практичних занять і самостійної роботи

Завдання 12.1

Дайте відповідь на запитання:

1. У чому полягають особливості нормування праці службовців?

2. Які показники застосовуються на практиці для нормування праці різних груп службовців?

3. Які категорії управлінського персоналу існують на великих підприємствах?

4. У чому полягає сутність методології нормування праці лінійних керівників?

5. У чому полягає сутність нормування праці тех нічних службовців?

Завдання 12.2

Розкрийте відмінності між нормуванням праці робітників і різних груп службовців. Заповніть табл. 56.

Таблиця 56

ВІДМІННОСТІ В МЕТОДАХ НОРМУВАННЯ ПРАЦІ РОБІТНИКІВ І

СЛУЖБОВЦІВ

Робітники Службовці

Завдання 12.3

Дані, наведені у табл. 57, ілюструють диференційовані норми часу на розроблення річного плану з праці і заробітної плати. Дайте відповідь на запитання:

1. Де використовуються диференційовані методи нормування праці?

2. На які види робіт створюються нормативи часу за допомогою диференційованих методів нормування?

3. Які чинники визначають чисельність службовців?

4. Поясніть використання коефіцієнтів (ди в. Примітки).

Таблиця 57

НОРМИ ЧАСУ НА РОЗРОБЛЕННЯ РІЧНОГО ПЛАНУ З ПРАЦІ І ЗАРОБІТНОЇ

ПЛАТИ (годин на один план) [46, с. 13]

Кількість найменувань професій робітників До 28 29 — 37 38 — 49 50 — 65 66 — 87 88 — 11 5 116 — 1 53 154 — 2 04 205 — 2 70 Понад 270
Норма часу 19,7 22,6 26,0 30,0 34,4 39,6 45,5 52,4 60,2 69,3

Примітки:

1. За умови роботи економістів з праці у цехах застосовується коефіцієнт 0,4.

2. Для розроблення квартального плану з праці і заробітної плати норми часу застосовуються з коефіцієнтом 0,8.

Завдання 12.4

За нормами підлеглості (дод. Д) встановіть кількість підлеглих робітників одному майстрові заготівельної дільниці, якщо:

• тип виробництва — серійний;

• номенклатура деталей — 320 шт.;

• середній розряд робіт — 3,4;

• питома вага нових виробів у плані випуску продукції дільницею

— 27 %.

Тести для самопідготовки

Визначте і обґрунтуйте відповіді на такі запитання:

1. У нормуванні праці управлінського персоналу застосовуються показники: а) використання робочого часу виконавця; б) інтенсивності праці виконавця; в) завантаження виконавця основними роботами; г) завантаження виконавця нормованими роботами; д) творчої праці; е) ущільнення робочого часу виконавця.

2. Що таке норма підлеглості? а) фахова складність ро біт, обсяг та різноманітність закріплених за керівником функцій, періодичність їх повторення протягом доби, тижня, місяця, кварталу, року; б) це чисельність працівників, яка може бути безпосередньо підпорядкована одному керівнику тимчасово чи постійно; в) обсяг управлінської праці в цілому.

3. Які основні фактори впливають на обсяг праці керівників? а) рівень ор ганізації виробництва; б) рівень механізації, автоматизації та комп’ютеризації праці; в) зміст перероблюваної інформації; г) структура управління підприємством; д) характер продукції; е) розвиненість внутрішньо- і зовнішньоекономічних зв’язків.

4.За якою формулою визначається норма часу на однорідні операції фахівців? а) ;Н ч.ф. сbа pKухк????=

НТТТ+++=б) .

Т

ВОПOПОБПЗч.ф.

5.Нормування праці технічних службовців спирається на: а) урахування тривалості і частоти появи типових операцій; б) урахування обсягів перероблюваної інформації; в) удосконалення техніки, технології, організації виробництва; г) підвищення ефективності і рентабельності функціонування фірми.

Тема 13


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК
ДОДАТКИ
Додаток ХРОНОКАРТА
Додаток Листок спостереження Самофотографія
Частина 2. Листок спостереження Самофотографія
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)