< Попередня  Змiст  Наступна >

Місцевий референдум


11.1. Поняття та предмет місцевого референдуму.

11.2. Утворення та реєстрація ініціативних груп місцевого референдуму.

11.3. Порядок проведення місцевого референдуму.

11.4. Консультативний референдум.

11.1. Поняття та предмет місцевого референдуму

Референдум — це спосіб прийняття громадянами України шляхом голосування законів України, інших рішень з важливих питань загальнодержавного і місцевого значення.

Предметом місцевого референдуму може бути: ? прийняття, зміна або скасування рішень з питань, віднесених законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць; ? прий няття рішень, які визначають зміст рішень місцевих рад та їх виконавчих органів.

На місцеві референдуми можуть виноситися питання, віднесені законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також питання дострокового припинення повноважень відповідної ради та її голови.

Винятково місцевими референдумами у відповідних адміністративно-територіальних оди ницях вирішуються питання: ? про найменування або перейменування сільрад, селищ, міст, районів, областей; ? питання про об’єднання в одну однойменних адміністративно-територіальних одиниць, які мають спільний адміністративний центр; ? питання про зміну базового рівня місцевого самоврядування у сільських районах; ? питання про реорганізацію чи ліквідацію комунальних дошкільних нав чальних закладів, а також дошкільних навчальних

77На місцеві референдуми не виносяться питання про: ? скасування законних рішень вищих за підпорядкуванням органів державної влади і самоврядування; ? питання, віднесені до відання органів суду і прокуратури; ? питання, пов’язані з обранням, призначенням і звільненням посадових осіб, які належать до компетенції ві дповідної місцевої ради та її виконавчих органів.

Підготовка та проведення місцевих референдумів здійснюється за рахунок відповідних місцевих бюджетів.

Порядок фінансування підготовки і проведення референдумів визначається Кабінетом Міністрів України та відповідними місцевими радами.

11.2. Утворення та реєстрація ініціативних груп місцевого референдуму Ініціативна група обласного, міського (міст республіканського і обласного підпорядк ування), районного, районного в місті референдуму утворюється на зборах за участю не менше як 200 громадян України, а міського (міст районного підпорядкування), селищного і сільського референдуму — на зборах за участю не менше як 50 громадян України, які мають право на участь у референдумі і постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Не пізніше як за десять днів до проведення зборів з питання місцевого референдуму їх ініціатори повинні письмово повідомити про час, місце і мету зборів голову місцевої ради народних депутатів, у межах території якої пропонується провести місцевий референдум.

Перед початком зборів проводиться реєстрація учасників зборів, обираються їх голо ва і секретар; подальший порядок денний має включати обговорення доцільності проведення референдуму та формулювання питання, що пропонується на нього винести.

У разі схвалення більшістю учасників зборів пропозиції про проведення референдуму та затвердження формулювання питання, що пропонується на нього винести, обирається ініціативна група, якій доручається організація збирання підписів громадян. Ініціативна гр упа місцевого референдуму складається не ме

78референдумі і постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Про проведення зборів складається протокол із зазначенням результатів голосування з питань порядку денного.

Документи проведених зборів — список їх учасників, протокол зборів, точне формулювання питання, що пропонується винести на референдум, та список членів ініціативної групи із зазначенням даних документів, що по свідчують їх особи, підписуються головою і секретарем зборів. Ініціативні групи місцевого референдуму реєструються головами місцевих рад, у межах території яких пропонується провести місцевий референдум.

Для реєстрації ініціативної групи голові відповідної ради подаються документи зборів громадян, а також підписане членами ініціативної групи зобов’язання про додержання ними зак онодавства України про референдум. У разі відповідності поданих документів вимогам закону голова відповідної місцевої ради у 10денний термін реєструє ініціативну групу місцевого референдуму, після чого у триденний термін видає ініціативній групі місцевого референдуму свідоцтво про реєстрацію та посвідчення членів ініціативної групи за формами, що встановлюються

Прези дією Верховної Ради України.

У свідоцтві про реєстрацію ініціативної групи місцевого референдуму на основі списків громадян, які брали участь в останньому за часом референдумі, або списків виборців останніх за часом виборів зазначається точна кількість громадян, підписи яких необхідні для підтримки вимоги про проведення місцевого референдуму, та термін збир ання підписів.

Під час реєстрації ініціативних груп місцевого референдуму їм має бути присвоєно порядкові номери і найменування, що відповідають найменуванням відповідних рад.

Відомості про реєстрацію ініціативних груп публікуються у пресі.

Загальна кількість створюваних ініціативних груп по кожному референдуму не обмежується.

Плата за реєстрацію ініціативних груп не стягується. Відповідні ради, інші держ авні органи та установи України не несуть витрат, пов’язаних з організацією і діяльністю ініціативних груп.

Відмова у реєстрації ініціативної групи або відсутність рішення про реєстрацію можуть бути оскаржені членами ініціативної групи у районний (міський) народний суд за місцем знаходження відповідної ради.

79З дня одержання свідоцтва про реєстрацію ініціативна група має право організовувати та безперешкодно здійснювати збирання підписів на листках для підписів громадян під вимогою про проведення референдуму (підписних листках).

Загальний термін збирання підписів з питання про проведення місцевого референдуму не повинен перевищувати одного місяця з дня одержання свідоцтва про реєстрацію першої зі створ ених з даного референдуму ініціативних груп.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
11.4. Консультативний референдум
12.3. Порядок проведення місцевих виборів
12.4. Види порушень виборчого законодавства посадовими особами та громадянами
Особливості здійснення місцевого самоврядування у м. Києві
13.2. Особливості правового статусу Київського міського голови
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)