Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 13.3. Місцеві органи влади на фінансовому ринку


< Попередня  Змiст  Наступна >

13.3. Місцеві органи влади на фінансовому ринку


Необхідність місцевих запозичень за ринкових умов

Розвиток системи місцевих фінансів в Україні, що розпочався на початку 1990-х років, висвітлив величезне коло проблем та суперечностей у фінансових відносинах центральних та місцевих органів влади. Однією з їх причин є невідповідність складності фінансово-господарських завдань, покладених державою на місцеві органи влади, обсягу матеріальних ресурсів, що перебувають в їхньому розпорядженні. Результатом цих невідповідностей став перманентнийбрак власних фінансових ресурсів територіальних одиниць для самостійної реалізації покладених на них функцій та повноважень.

Сьогодні через брак фінансових ресурсів українські міста стикнулися з комплексом соціально-економічних проблем, розв’язання яких неможливе без збалансованості функцій місцевої влади та обсягів фінансових ресурсів, які є в її розпорядженні. У зв’язку з цим останніми роками загострилася проблема залучення позикових коштів адміністраціями міст. Від середини 1990-х років одним із джерел позикових коштів стали випуски облігаційних позик, що мають низку переваг перед альтернативними джерелами фінансування. Нерозвиненість місцевих запозичень стримує розвиток міської інфраструктури, обмежує інвестиційну діяльність органів місцевого самоврядування, їхні можливості надавати якісні послуги населенню. Тому становлення ринку місцевих запозичень в Україні є одним з найважливіших завдань розвитку місцевого самоврядування.

Відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування , до якої приєдналася й Україна, органи місцевого самоврядування повинні мати право доступу на ринки позикового капіталу. Це потрібно, щоб дістати можливість залучення додаткових фінансових ресурсів для соціально-економічного розвитку відповідної території 2 .

Місцеві запозичення в країнах із розвиненими ринковими економіками та сильним місцевим самоврядуванням — одне з головних джерел фінансування довгострокових та дорогих інвестиційних проектів на місцевому рівні. За умов стійкої фінансової стабілізації та визначення більш надійних та постійних джерел надходжень до місцевих бюджетів органи місцевого самоврядування в Україні можуть стати реальними позичальниками на ринку як прямих кредитів, так і боргових цінних паперів. А тому напрацювання вітчизняного законодавства з питань місцевих запозичень має стати одним із важливих напрямів розвитку нормативної бази місцевого самоврядування.

Випуск місцевих позик дає можливість органам місцевого самоврядування реалізувати такі проблемні завдання:

— збалансування доходів і видатків місцевих бюджетів;

— фінансування поточного дефіциту місцевих бюджетів;

— залучення фінансових ресурсів для потреб регіону на випадок фінансування власних потреб та капіталомістких проектів без збільшення податкового навантаження на підприємства;

— зменшення залежності місцевих бюджетів від трансфертів із вищих бюджетів;

— зменшення навантаження на державний бюджет.

Як правило, місцеві позики зорієнтовані на населення та використовуються як інструменти для вирішення його соціальних проблем.

1 Європейська хартія місцевого самоврядування // http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg= 994_036

2

Гірняк М. В. Європейська хартія місцевого самоврядування в Україні: питання реалізації та контролю / Українська асоціація місцевих та регіональних влад; Українська академія друкарства; Львівська міська рада.

— Л. : Каменяр, 2004. — 58 с.

1 Європейська хартія місцевого самоврядування // http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg= 994_036

2

Гірняк М. В. Європейська хартія місцевого самоврядування в Україні: питання реалізації та контролю / Українська асоціація місцевих та регіональних влад; Українська академія друкарства; Львівська міська рада.

— Л. : Каменяр, 2004. — 58 с.Упродовж перехідного періоду фінансова система країни була доволі слабкою, тому фінанси місцевого самоврядування виявилися найбільш проблемною ланкою всіх публічних фінансів. Через це фінансувалися лише першочергові потреби на місцевому рівні, а на фінансування капітальних витрат, передусім на розвиток місцевої інфраструктури, грошей завжди бракувало. Відносна стабілізація фінансової системи України, достатність необхідних ресурсів для фінансування першочергових поточних витрат поставили на порядок денний питання підтримки, відбудови й оновлення місцевої інфраструктури, поліпшення якості послуг, що надаються органами місцевого самоврядування.

Водночас розвиток інфраструктури є вельми дорогим задоволенням, він потребує концентрації значних коштів, причому віддача від проектів розвитку може бути одержана лише за кілька років.

Отже, все викладене дає можливість дійти висновку, що місцеві органи влади мають залучати позиковий капітал, причому під невеликі відсотки та на відносно тривалий термін. Тому сьогодні, подібно до багатьох міст розвинених країн, слід розпочати активно використовувати місцеві запозичення для забезпечення розвитку територій, активізації інвестиційної діяльності в Україні.

Справді, за умов обмежених ресурсів фінансування з державного бюджету регіони дедалі менше можуть розраховувати на фінансову підтримку центральних органів влади. Потрібні нові джерела фінансування. Головний з них — внутрішній та зовнішній ринок капіталу. Позикова система місцевих бюджетів має інвестиційну спрямованість та чітку організаційну структуру. За змістом — це успішний досвід великомасштабної організації підприємницьких функцій самоврядування.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Законодавче забезпечення здійснення місцевих запозичень
Класифікація облігацій внутрішньої місцевої позики
13.4. Місцеві запозичення у фінансуванні регіонального розвитку Історія муніципальних запозичень в Україні
Зарубіжний досвід випуску муніципальних цінних паперів
СЛОВНИК
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)