Posibniki.com.ua Макроекономіка Регіонально-просторовий розвиток України 1.4. Методологічні основи дисципліни «Регіонально-просторовий розвиток України»


< Попередня  Змiст  Наступна >

1.4. Методологічні основи дисципліни «Регіонально-просторовий розвиток України»


Таким чином, теоретичні й методологічні засади регіонально-просторової організації господарства країни мають наукове і прикладне значення, а їх роль у майбутньому зростатиме, оскільки вони є науковою основою вирішення проблем удосконалення просторової організації господарства й суспільства загалом.

У дослідженнях наукових засад регіонально-просторового розвитку суспільства, закономірностей і принципів формування регіонально-просторових систем, визначенні критеріїв і показників аналізу та оцінювання регіонально-просторової організації господарства використовуються такі методи: загальнонаукові, міждисциплінарні, конкретно-наукові або спеціальні.

Для загальнонаукових методів пріоритетними є діалектичний і системний методи пізнання, завдяки яким ефективний регіонально-просторовий розвиток країни розглядається з позицій взаємозв’язку, досконалості структури й системної просторової організації. До міждисциплінарних методів належать історичний, математичний, метод соціальних досліджень та ін.

До спеціальних методів, які використовуються для конкретно-наукових досліджень, а саме для аналізу сучасного стану регіонально-просторового розвитку України, визначення територіальної асиметрії розвитку господарства та механізмів її зменшення, дослідження впливу міжрегіональної та транскордонної співпраці на розвиток прикордонних територій та інше, належать методи: системного аналізу, соціально-економічного прогнозування, економіко-математичного моделювання, балансовий метод, картографічний метод, статистичний метод, порівняльний метод, метод польових досліджень та ін. З використанням більшості з цих методів студенти вже ознайомилися під час вивчення регіональної економіки. Розглянемо особливості їх використання з позицій регіонально-просторового підходу в дослідженнях економічних процесів.

Метод системного аналізу — це метод дослідження складних, багатокомпонентних систем, об’єктів, процесів як на світовому та національному рівні, так і в певних регіонах різного ієрархічного рівня. Вивчаються прямі та зворотні взаємозв’язки між елементами глобального, регіонального та локального економічних просторів. Відомо, що метод системного аналізу ґрунтується на принципі поетапності: від обґрунтування цілі дослідження та формування наукової гіпотези до комплексного аналізу та вибору оптимального варіанта вирішення поставленої проблеми. Особливість використання системного аналізу в дослідженнях регіонально-просторового розвитку суспільства полягає в найповнішому врахуванні всіх елементів середовища, у якому відбувається взаємодія суспільства й природи. Оскільки простір — це єдність і цілісність усіх геосфер, з яким пов’язана діяльність людини, то з позицій системного підходу дослідження його як єдиної геосистеми дає можливість якнайповніше представити особливості та характер взаємодії між людиною й середовищем її існування.

Балансовий метод полягає в обробці, зіставленні та аналізі показників та статистичних даних підприємств, галузей, регіонів, країн. Цей метод дає змогу виявляти будь-які пропорції та взаємозв’язки, які виникають у процесі відтворення. Баланси можуть використовуватися для характеристики ресурсів певних продуктів, їх розподілу та використання в регіонах або країні загалом, наприклад, баланси паливних ресурсів, будівельних матеріалів, різних видів металів та ін. Такі баланси складають переважно в натуральних показниках. Складаються також баланси праці, приміром, баланс попиту та пропозиції робочої сили. Існують баланси грошових ресурсів та їх використання в національній економіці, в окремих регіонах або галузях, наприклад, баланс державного чи регіонального бюджету. Побудова галузевих і регіональних балансів сприяє визначенню соціально-економічного стану регіональнопросторових систем і виявленню диспропорцій в їх розвитку. Баланси необхідні також для розробки раціональних як внутрішно-, так і міжрегіональних зв’язків.

Картографічний метод дає змогу за допомогою побудови карт наочно відтворити особливості регіонально-просторового розвитку та організації економічної системи країни або світу загалом. Карта є потужним джерелом інформації, вона дає можливість отримати найбільш наближене до дійсності просторове уявлення про будь-які аспекти взаємодії між суспільством і природою. Завдяки використанню карт, картосхем, картограм наочно сприймаються й запам’ятовуються особливості розміщення природних ресурсів, населення або виробництва, статистичні матеріали, що характеризують рівні розвитку регіонів, країн, світу загалом та їх ресурсне забезпечення тощо.

Статистичний метод передбачає обробку, аналіз і систематизацію статистичної інформації, дає можливість кількісно охарактеризувати фактори, які впливають на стан об’єктів, порівняти конкретні кількісні та якісні характеристики рівня розвитку регіональнопросторових систем (обрахування індексів, метод кореляцій та ін.), зробити відповідні висновки як щодо ступеня взаємодії між суб’єктами економічного простору, так і загалом суспільства та природи.

Метод економіко-математичного моделювання — це комплекс наукових підходів та інструментів, що сформувався на стику економіки, математики та кібернетики. Він дає можливість моделювати будь-які процеси. Для досліджень регіонально-просторового розвитку країни — це моделювання просторових процесів, що об’єктивно відбуваються на рівні її регіонів, обґрунтування оптимізаційних моделей регіонально-просторового розвитку для прийняття управлінських рішень. Використання комп’ютерних технологій дає змогу з мінімальними затратами праці та часу опрацьовувати величезний масив статистичної інформації та сприяє оптимізації рішень щодо вибору варіантів і моделей регіонально-просторового розвитку країни.

Метод соціально-економічного прогнозування — це сукупність наукових підходів та інструментів для створення прогнозів розвитку й функціонування регіонально-просторових систем у майбутньому. Прогнозні дослідження глобального, регіональних і локальних економічних просторів є науковою основою вдосконалення механізму реалізації політики просторового розвитку, яка має бути спрямована на вирішення завдань стійкого економічного зростання. У цьому методі поєднуються економіко-математичні методи та моделі, метод експертних оцінок, прогнозні оцінки, метод аналогій та ін.

Порівняльний метод використовують для зіставлення об’єктів, як природних, так і перетворених у процесі господарської діяльності. У регіональних дослідженнях використання цього методу надзвичайно актуальне, оскільки стосується визначення рівня територіальної асиметрії розвитку економічної системи країни. Кількість ознак, за якими порівнюють регіональнопросторові економічні системи, має бути значною через необхідність систематизації елементів, що їх складають, наприклад, за економічними та соціальними показниками розвитку, за структурним призначенням об’єктів, за особливостями розташування та забезпечення трудовим, природним, виробничим, науково-технічним, інноваційно-інвестиційним потенціалом.

Метод польових досліджень використовується для збирання первинної соціальноекономічної інформації на місці. За його допомогою досліджують наявні процеси та явища, що відбуваються під час взаємодії суспільства та природи в межах певних економічних просторів, диференціацію рівнів господарського освоєння регіонально-просторових систем, ступінь залучення ресурсного потенціалу в них і вплив на довкілля.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Термінологічний словник
ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ РЕГІОНАЛЬНО-ПРОСТОРОВОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ
2.2. Концептуальні підходи до вивчення та аналізу регіонально-просторової організації господарства
2.3. Закономірності та принципи регіонально-просторового розвитку та організації господарства
2.4. Критерії та показники аналізу й оцінювання регіонально-просторового розвитку господарства
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)