Posibniki.com.ua Менеджмент Організація праці менеджера 1.3. Методологічні аспекти праці менеджера


< Попередня  Змiст  Наступна >

1.3. Методологічні аспекти праці менеджера


Праця — процес активної взаємодії людини з навколишнім середовищем з метою задоволення усвідомлених потреб; єдине соціальне джерело життєвих благ; спосіб буття людини.

Дійсно, важко уявити працездатну людину, яка не бра ла б участі у суспільно корисній праці. Така праця не лише забезпечує матеріальне і моральне задоволення від її результатів, вона сприяє розвиткові здібностей, творчого потенціалу.

З методологічного погляду найважливішими аспектами праці менеджера є:

• суб’єкт праці, тобто власне менеджер;

• об’єкт управління;

70• функції та посадові обов’язки менеджера;

• мета праці;

• предмет праці;

• засоби праці;

• умови праці;

• права менеджера;

• відповідальність менеджера;

• результат праці.

На рис.1.2 наведено узагальнену структуру праці менеджера.

Рис. 1.2. Узагальнена структура праці менеджера

Рис. 1.2. Узагальнена структура праці менеджера

Як суб’єкт праці менеджер за функціональним поділом праці дістає у своє розпорядження певний структурний підрозділ. Процедуру передачі повноважень оформлюють наказом першого керівника організації про призначення менеджера на посаду керівника конкретного структурного підрозділу.

Об’єктом праці менеджера може бути самоврядна організація як юридична особа загалом, її структурні підрозділи, окремі тр удові колективи, кожен працівник.

Об’єкти управління бувають різними: великі й малі, складні й прості; такі, що мають у штаті кілька тисяч персоналу, і такі, що нараховують лише кілька працівників. Якщо працівник не має у своєму підпорядкуванні інших осіб, то це не менеджер, а вже інша посада. Хоча був ають і винятки. Наприклад, в організації з чисельністю персоналу до 100 осіб штат кадрової служби становить одна особа, яка виконує всі функції, передбачені кваліфікаційною характеристикою начальника відділу кадрів. Уводити до

71штатного розпису посаду начальника відділу немає рації, бо немає й відділу як структурного підрозділу. Інспектор з кадрів не спроможний якісно виконувати всі функції кадрової служби, тому правильним рішенням для даної ситуації буде уведення посади менеджера з персоналу. Якщо на цю посаду підібрати фахівця з відповідною вищою освітою і досвідо м роботи в службах персоналу, то він цілком упорається з посадовими обов’язками та матиме перспективу в разі розширення виробництва і створення відділу кадрів отримати відповідне підвищення в посаді, тобто стати начальником відділу.

Функції та посадові обов’язки кожного менеджера конкретизуються у положенні про структурний підрозділ, який очолює менеджер, аб о в його посадовій інструкції.

Нормативною і методологічною базою для складання положень про структурні підрозділи та посадових інструкцій слугують кваліфікаційні характеристики професій працівників, які затверджує Міністерство праці та соціальної політики України. (У дод. 1 для прикладу наведено зміст кваліфікаційної характеристики начальника відділу організації праці та заробітної плати.)

Мета прац і менеджера є похідною від його функціональних обов’язків. Щоденною діяльністю він повинен, по-перше, забезпечити безперебійне виконання на високому якісному рівні планових завдань, що покладено на очолюваний ним трудовий колектив; по-друге, створити такі умови праці для персоналу, щоб люди були задоволені своєю роботою, заро бітками, щоб кожен відчував себе членом єдиної виробничої сім’ї.

Для вищого керівництва мета діяльності полягає у створенні умов для забезпечення виживання і розвитку організації в конкурентному середовищі та підвищенні якості трудового життя персоналу.

Основним предметом праці менеджера є різноманітна інформація, яку він використовує для підготовки та ухвалення упр авлінських рішень, наказів, розпоряджень, вказівок, інструкцій тощо. Наприклад, на підставі різноманітної інформації визначається чисельність і планується діяльність персоналу, відбувається його поточне й підсумкове оцінювання, розробляються системи заохочення працівників. Комунікативний процес між суб’єктом і об’єктом управління являє собою обмін інформацією. Усі методи управління ґрунтуються знову ж таки на різн оманітній інформації.

Основними засобами праці менеджера є його інтелект, кваліфікація, управлінські здібності, матеріально-технічне оснащення

72робочого місця, нормативно-правова та інша документація, інформаційні технології.

Умови праці у різних менеджерів можуть істотно відрізнятись залежно від характеру і технологічних особливостей виробництва. Порівняймо, наприклад, умови праці директора наукової бібліотеки і начальника дільниці вугільної шахти. Загалом умови праці поділяють на три групи: організаційно-технічні, санітарногігієнічні, соціально-пс ихологічні.

Для успішного виконання менеджером посадових обов’язків йому надають і документально закріплюють певні права, наприклад, отримувати конкретну інформацію від конкретних підрозділів, перевіряти або контролювати інші підрозділи, подавати керівництву пропозиції щодо вдосконалення системи управління підприємством, представляти підприємство в інших організаціях у межах компетенції тощо.

Обов’язковою складовою положення про структу рний підрозділ і посадової інструкції для менеджера є розділ «Відповідальність». Будучи єдиноначальником, менеджер може враховувати думки та пропозиції підлеглих, але всі рішення він повинен ухвалювати особисто і нести персональну відповідальність за наслідки втілення цих рішень.

Частковим результатом праці менеджера можна вважати підготовлені та ухвалені ни м управлінські рішення, підписані документи. Однак оцінюють його працю за кінцевими показниками діяльності підпорядкованого структурного підрозділу, за станом трудової дисципліни персоналу, за показниками використання виробничих ресурсів та технологічного обладнання.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ЦІЛІ ОРГАНІЗАЦІЇ І МЕТА ПРАЦІ МЕНЕДЖЕРА
2.2. Мета праці менеджера в системі цілей організації
3.2. Складові організації праці менеджера
3.3. Суб’єкти організації праці менеджера
ПІДГОТОВКА МЕНЕДЖЕРІВ 4.1. Вимоги до менеджерів з боку роботодавців
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)