Posibniki.com.ua Мікроекономіка Економіка підприємств агропромислового комплексу 20.4. Методика визначення ефективності галузевої структури аграрного підприємства


< Попередня  Змiст  Наступна >

20.4. Методика визначення ефективності галузевої структури аграрного підприємства


Економічна ефективність галузевої структури підприємства виявляється через економічну ефективність його товарних галузей. Перш ніж її здійснити, доцільно визначити місце і роль головної галузі в економіці підприємства. При цьому місце галузі визначається за показниками: 1) питомою вагою галузі в усіх виробничих витратах підприємства; 2) часткою трудових затрат галузі в загальних трудових затратах підприємства.

Роль головної галузі в економіці підприємства розраховують за такими показниками: 1) часткою грошової виручки від реалізації продукції головної галузі в загальній виручці підприємства; 2) питомою вагою прибутку від реалізації продукції галузі в усій масі прибутку підприємства.

За умови, що головна галузь є збитковою, визначають її частку в загальній сумі збитку, не скоригованого на одержаний від інших виробництв прибуток. тратах, тим вагоміше місце займає ця галузь в економіці підприємства з позиції споживання виробничих ресурсів. Аналогічно підходять до оцінки показників ролі галузі в економіці підприємства.

Для однозначного висновку про значення головної галузі в економіці підприємства доцільно розрахувати інтегральний показник К р за формулою ?? ?? ?

2

2

ПВ:ПВ j j i і

К, (20.2) де — сума питомої ваги і-х видів ефекту (грошової виручки і прибутку) від головної галузі в їх загальній сумі по підприємству; — сума питомої ваги j-х факторів (виробничих і трудових затрат) в їх загальному обсязі по підприємству. ? ? 2

1 ф

1 ер

ПВ i і ? ? 2

1 е

ПВ j j

1 ф

Значення головної галузі в економіці підприємства зростає за К р > 1. Якщо ж К р < 1, то це свідчить, що головна галузь розвивається недостатньо динамічно й ефективно. К р < 1, то це свідчить, що головна галузь розвивається недостатньо динамічно й ефективно.

Значення головної галузі в економіці підприємства зростає за К р > 1. Якщо ж К р < 1, то це свідчить, що головна галузь розвивається недостатньо динамічно й ефективно.

Для оцінки ефективності галузевої структури підприємства в цілому потрібно порівняти структуру товарної продукції зі структурою прибутку підприємства, не скоригованого на позацінові доходи і витрати та на одержаний збиток від реалізації продукції окремих галузей.

Економічний зміст останнього показника полягає в тому, що він дозволяє визначити місце кожної галузі у формуванні головного джерела розширеного відтворення. Як правило, найбільшу питому вагу в структурі прибутку мають ті галузі, частка яких найвища в структурі товарної продукції.

Однак сказане не означає, що дані показники (питома вага галузі в структурі товарної продукції й в структурі прибутку) повинні збігатися за своїм абсолютним значенням. Завдяки поглибленню спеціалізації підприємства на виробництві певного виду продукції знижується собівартість і поліпшується її якість. Це загальна закономірність, яка завжди виявляється за нормальних умов господарювання в межах раціонального рівня концентрації виробництва.

У результаті дії даного фактора питома вага спеціалізованих галузей у структурі прибутку підвищується порівняно з її часткою в структурі товарної продукції. Якщо ж спостерігається зворотне явище, це є свідченням відносно недостатнього рівня економічної ефективності виробництва продукції головної галузі.

Для оцінки галузевої структури підприємства доцільно також використовувати і такі економічні показники, як, наприклад, рентабельність поточних витрат, маса прибутку на 1 га посівної площі і на одну голову тварин, рентабельність авансованого і власного капіталів.

Для підвищення ефективності діяльності аграрні підприємства можуть удосконалювати свою галузеву структуру. В умовах насиченого ринку сільськогосподарською продукцією ця проблема повинна бути постійно в їх полі зору. ринку часто виникає необхідність у прискореному розвитку одних галузей і скороченні виробництва продукції інших. В результаті змінюється галузева структура виробництва, яка в свою чергу зумовлює зміну економічних параметрів розвитку підприємства.

У зв’язку з цим виникає необхідність у поглибленому дослідженні впливу цього фактора на кінцеві результати господарювання і насамперед на масу прибутку. Завдання полягає в тому, щоб визначити, наскільки маса прибутку підприємства змінилася за рахунок зміни галузевої структури виробництва і наскільки — під дією інших факторів. Одержані результати дадуть змогу об’єктивно судити про доцільність здійснюваних змін у співвідношенні галузей.

Поставлене завдання може бути розв’язане таким чином. У разі коли підприємство залишає незмінним набір галузей, але при цьому змінює співвідношення між ними за рахунок посиленого розвитку одних галузей і часткового згортання інших, то економічну ефективність таких змін у структурі виробництва можна визначити за такою методикою.

Спочатку по кожній галузі потрібно розрахувати прибуток на 1 га посіву відповідної культури і на одну середньорічну голову тварин певного виду у звітний період. Потім визначають розрахунковий (умовний) річний обсяг прибутку П ~ з виразу ?? ?? ???? n j m i i i jj PS

ЖПП ~ , (20.3) де — площа посіву j S

10ж10

11

0 j-ї культури в базовому періоді; — вихід прибутку з 1 га посіву j P

1 j-ї культури у звітний період; iж0 — середньорічне поголів’я тварин і-го виду в базовому періоді; i — вихід прибутку на одну середньорічну голову тварин і-го виду в звітний період; і — відповідно кількість вирощуваних у господарстві товарних культур і видів тварин.

П nm

Ж

1

Якщо фактичну масу прибутку у звітний період після зміни галузевої структури виробництва позначити

1 , а в базовий до зміни галузевої структури , тоді загальний приріст прибутку буде становити:

П

П

0

ППДП?? . (20.4)

01

Звідси приріст прибутку за рахунок змін у галузевій структурі виробництва можна визначити за формулою

П ~

ПДр

1 ?? . (20.5)

Залишкова частина приросту прибутку ДрДПДЗ??? є результатом дії інших факторів. Одержаний приріст прибутку внаслідок змін у галузевій структурі виробництва свідчить про її доцільність і дає підстави для розробки необхідних заходів з подальшого посилення позитивних тенденцій у таких змінах з урахуванням оптимального рівня концентрації виробництва.

У тому випадку, коли підприємство, крім змін у співвідношенні галузей, повністю згортає певну галузь (галузі) як економічно неперспективну і натомість починає розвивати нову для себе галузь (галузі), то ефективність таких карди-шому з них визначається за описаною вище методикою загальний приріст прибутку, приріст прибутку за рахунок змін у галузевій структурі і приріст прибутку під дією інших факторів, але тільки по тих галузях, які були і залишаються функціонувати на підприємстві в зміненому співвідношенні.

На другому етапі до отриманого результату про приріст прибутку за рахунок змін у галузевій структурі виробництва необхідно додати прибуток від функціонування нової галузі (галузей), яку розвиватиме підприємство, і відняти прибуток (збиток, що береться зі знаком «–») від галузі (галузей), яка повністю ліквідована. Отримана таким способом алгебраїчна сума прибутку і буде характеризувати ефективність зміни структури виробництва на підприємстві.

Як переконує практика, підприємство в сучасному ринковому середовищі має певні альтернативи у виборі галузей, а отже, і в зміні галузевої структури виробництва. Розглянемо цю проблему в прикладному аспекті.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
20.6. Методика визначення чутливості прибутку до зміни ціни і врожайності конкуруючих культур
20.7. Спеціалізація, кооперування і комбінування ряду продукції переробного підприємства
20.8. Організаційна структура управління
Тема 21. АГРОПРОМИСЛОВА ІНТЕГРАЦІЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ ФОРМИ ЇЇ ВИЯВУТ
21.2. Регіональні агропромислові формування
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)