Posibniki.com.ua Мікроекономіка Економіка підприємств агропромислового комплексу 19.8. Методичні підходи до оцінювання економічної ефективності інновацій у переробному виробництві


< Попередня  Змiст  Наступна >

19.8. Методичні підходи до оцінювання економічної ефективності інновацій у переробному виробництві


На переробних підприємствах можуть використовуватися різні новації, у тому числі інновації технічні, технологічні, організаційні і продуктові, коли створюються нові харчові продукти або ж удосконалюються існуючі.

Звернемо увагу на ту обставину, що часто впровадження одних інновацій водночас вимагає впровадження інших. Скажімо, створення і випуск нового харчового продукту супроводжується необхідністю удосконалення існуючої або розроблення нової технології, остання, в свою чергу, може вимагати впровадження нового або удосконалення існуючого обладнання.

Водночас переробні підприємства впроваджують нове обладнання і з метою підвищення продуктивності праці, економії енерговитрат, поліпшення якості вироблюваної продукції. ності інновацій — впровадження нової потокової лінії для переробки сільськогосподарської сировини і виготовлення готової продукції на плодоконсервному заводі.

Припускаємо, що для її виготовлення потрібно здійснити проектні роботи відповідної вартості протягом, скажімо, двох років, з визначенням проектних витрат на кожний рік. Відомі також витрати на безпосереднє виготовлення потокової лінії і час, що необхідний для цього, а також час і витрати для монтажу і пусконалагоджувальних робіт (наприклад, по 12 міс.).

Для оцінювання ефективності впровадження потокової лінії потрібно враховувати строк її економічного життя, продуктивність за рік (кількість вироблених умовних банок овочевих консервів або тонн консервованих овочів), визначити собівартість виробництва одиниці харчового продукту, здійснити прогноз оптово-відпускної ціни та дисконтної ставки за альтернативними вкладеннями, спираючись на їх фактичну динаміку і тенденцію інфляційних процесів.

Методичний підхід до визначення економічної ефективності впровадження нової потокової лінії передбачає такі етапи.

1. Визначається грошова виручка від реалізації готової продукції (річна продуктивність потокової лінії множиться на оптово-відпускну ціну одиниці продукції). Приймається, що таку грошову виручку підприємство отримуватиме протягом усього економічного життя цієї лінії, скажімо, п’ять років.

2. На основі цієї інформації розраховують дисконтований грошовий потік (приток) за формулою ?? ? ? ? ?

5

ГВ

ДГП t t t , де t — грошова виручка від реалізації готової продукції в t-му році; Дс — дисконтна ставка, коефіцієнт; t — рік експлуатації потокової лінії (від одного до п’яти включно).

1

Дс1

1

ГВ

3. Здійснюється дисконтування грошового відтоку ДВТ, пов’язаного з витратами на проектування потокової лінії, її виготовленням та монтажем. Для цього використовується формула майбутньої вартості грошей, враховуючи різночасовість вкладання коштів, як це характерно для нашого прикладу: ?

?? ???????1ВМДс1ВЛДс1ВПДс1

23 (2) р

4

1 р ??????????

ДсВПДВТ ??, де і — витрати на проектування, що мають бути освоєні відповідно протягом першого і другого років; ВЛ — витрати на виготовлення потокової лінії; ВМ — витрати на монтаж і пусконалагоджувальні роботи. ??

ВП ??

1 р

2 р

ВП

4. Обчислюється дисконтований потік витрат на виробництво харчового продукту ДВс. Для цього спершу розраховують річну суму витрат на виробництво річного обсягу овочеконсервної продукції множенням річної продуктивності потокової лінії на собівартість виробництва одиниці продукції. будуть однаковими протягом економічного життя лінії. Розрахунок здійснюється за вже відомою нам формулою: ?? ? ? ? ?

5

ВС

ДВС t t t , де t — виробнича собівартість готової продукції в t-му році експлуатації потокової лінії.

1–

Дс1

1

ВС

5. Визначається економічний ефект від розробки і впровадження потокової лінії за формулою ??

ДВСДВТДГПЕеф??? .

Як бачимо, оцінювання економічної ефективності впровадження інновації — потокової лінії — базуються на методології визначення ефективності капітальних інвестицій. Це є підтвердженням висловленого в параграфі 19.2 положення про те, що інноваційна діяльність є однією з основних видів інвестиційної діяльності.

Як уже зазначалося, розробка нових технологій є одним із пріоритетних напрямів НТТП. У зв’язку з цим звернемо увагу на таке. Інститутом технології теплофізики НАН України розроблена енергоощадна технологія та обладнання для виробництва біоетанолу безпосередньо з цукрового буряку. За інформацією академіка А. Долінського, така технологія не потребує солоду або ферментних препаратів, частка яких у собівартості досягає 5 %.

Біоетанол з цукрового буряку має високий вміст органічних сполук, що підвищують октанове число і запобігають розшаруванню бензоспиртових сумішей. Його виробництво потребує на 20 — 30 % менше енергоносіїв, ніж виробництво біоетанолу із зернової сировини.

Необхідно брати до уваги, що в умовах впровадження на підприємстві не однієї новації, а кількох, може виникати інтегральний ефект від сукупності нововведень. Для його кількісного виміру економічна наука пропонує відповідні методичні підходи, застосування яких дає змогу виявити економічну ефективність кількох нових техніко-технологічних та організаційних рішень. Зокрема, розроблено алгоритм визначення таких показників: ? приріст продуктивності праці: ?? ? ? ? ? ? ? ? ??

ТП

ЗППДПП, де ЗПП — загальне зростання продуктивності праці в розрахунковому періоді; ТП — обсяг виробництва товарної продукції в цьому періоді, тис. грн; ЧПф — фактична чисельність працівників, осіб; ЧПв — чисельність вивільнених працівників після впровадження техніко-технологічних та організаційних нововведень; — продуктивність праці в базовому періоді; ПП

ПП:ЧПвЧПф

0

0 ? відсоткова частка економії від впровадження техніко-технологічних та організаційних нововведень у загальних витратах на виробництво продукції: ЗППП

Ев

10 ? ? ? ? ?, де

ПОТП

ЗП — середня заробітна плата в розрахунковому періоді, грн; — загальна сума операційного прибутку в тому самому розрахунковому періоді;

ПО ? ? приріст рентабельності виробництва: ??

1

??

ДПП100ПО ?? ?

1 рр ??, де — рівень рентабельності операційної діяльності підприємства в розрахунковому періоді, %; ОК — вартість основного капіталу підприємства, тис. грн. ??

РДР

ОК

1 р

Р

Підсумовуючи викладене щодо оцінювання економічної ефективності впровадження новацій у сільськогосподарське і переробне виробництва, неважко переконатися в існуванні як певних загальних наукових підходів, так і різноманітних прикладних методичних розробок до такого оцінювання. Це зумовлюється специфікою новацій та особливостями і ступенем їх впливу на результати виробництва.

З цього випливає, що для оцінювання ефективності не розглянутих в даній темі новацій не виключено, що потрібно буде відшуковувати інші методичні підходи, але завдання пошуку полегшується завдяки використанню для цієї мети прийому аналогій.

Питання для самоконтролю

1. Сутність і показники інноваційного потенціалу країни та агропромислового комплексу. Поняття інноваційної діяльності вищого рівня та виробничоінноваційної діяльності підприємства.

2. Трактування понять «новація», «інновація», «локальна новація», «інноваційна продукція», економічно (інноваційно) активне підприємство.

3. Розвиток інноваційної інфраструктури як важлива умова забезпечення ефективної інноваційної діяльності.

4. Інноваційна стратегія підприємства та її різновиди.

5. Сутність н аукового техніко-технологічного прогресу та загальна характеристика його напрямів.

7. Агрохімічний напрям НТТП, його складові і шляхи подальшого розвитку.

8. Оцінювання ефективності новацій за агрохімічним напрямом НТТП та економічної ефективності застосування мінеральних добрив.

9. Ефективність застосування хімічних засобів захисту рослин і тварин та основні пріоритети щодо створення новацій за цим напрямом НТТП.

10. Біологічний напрям НТТП та оцінювання його ефективності.

11. Оцінювання економічної ефективності окремих новацій в рослинництві.

12. Оцінювання економічної ефективності окремих новацій в тваринництві. реробних виробництвах.

14. Оцінювання економічної ефективності від сукупності впроваджених новацій (нововведень).


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
20.1. Суть і фактори розміщення і спеціалізації агропромислового виробництва
20.2. Форми спеціалізації в сільському господарстві й методика визначення виробничого напряму аграрних підприємств
20.3. Галузі й галузева структура аграрних підприємств і методика її визначення
20.4. Методика визначення ефективності галузевої структури аграрного підприємства
20.5. Процедура добору конкуруючих галузей і оцінка альтернатив при формуванні галузевої структури підприємства
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)