Posibniki.com.ua Макроекономіка Регіонально-просторовий розвиток України 6.4. Механізм вирівнювання рівнів соціально-економічного розвитку регіонів


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.4. Механізм вирівнювання рівнів соціально-економічного розвитку регіонів


Назвемо основні напрями політики щодо зменшення територіальної диференціації регіонів.

1. Удосконалення нормативно-правових положень, які регулюють економічний і соціальний розвиток регіонів України. Чітке закріплення на законодавчому рівні шляхів і механізмів регіонального розвитку відповідно до реалій сучасного соціально-економічного функціонування регіонів. Розробка й затвердження на правовому рівні системи заходів мінімізації впливу несприятливих процесів (зростання рівня міжрегіональної диференціації за окремими показниками) на соціальний та економічний розвиток регіонів.

2. Поступовий перехід від практики перерозподілу ресурсів між регіонами до стимулювання ефективного використання внутрішніх матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.

3. Зменшення рівня міжрегіональної диференціації шляхом використання комплексу заходів, які дали б змогу подолати значні варіації за окремими показниками й забезпечити пропорціональний розподіл ресурсів: ? стимулювання економічного зростання менш розвинутих регіонів на основі активізації використання внутрішніх чинників конкурентоспроможності; ? удосконалення існуючих механізмів перерозподілу податкових платежів і міжбюджетних трансфертів, що дають можливість знизити регіональні розбіжності розподілу ресурсів; ? закріплення в регіональних програмах економічного та соціального розвитку менш розвинутих регіонів завдань збільшення значень основних соціально-економічних показників щонайменше до середніх показників країни.

4. Запровадити комплексу заходів, які дали б можливість зменшити залежність економік регіонів від зовнішньоекономічних чинників, що насамперед стосується надмірно експортно орієнтованих регіонів.

5. Застосування диференційованого підходу до визначення рівня державної підтримки регіонів України. Щодо економічно розвинутих регіонів ступінь впливу держави має бути мінімальним, тоді як стосовно найменш розвинених — застосовуватися спеціальні державні програми регіонального вирівнювання. Державна підтримка має передбачати систему трансфертів для менш розвинутих регіонів, зростання видатків центрального й місцевого бюджетів на підтримку реалізації пріоритетних регіональних програм розвитку (як для галузей, так і для конкретних підприємств)

6. Поетапне реформування бюджетної системи та міжбюджетних відносин з метою створення умов для підвищення рівня життя населення регіонів України, забезпечення фінансової самостійності регіонів, дотримання гарантованих державою соціальних стандартів для кожного громадянина, незалежно від місця його проживання.

Державна регіональна політика повинна бути спрямована насамперед на розв’язання таких проблем: ? підвищення інвестиційної привабливості регіонів та інноваційної активності в них; ? сировинна спеціалізація виробництва; ? підвищення здатності до відтворення капіталу в пріоритетних галузях; ? розвиток виробничої та соціальної інфраструктури; ? зменшення регіональних диспропорцій у сфері соціально-економічного розвитку регіонів; ? зростання міжрегіональних зв’язків; ? зменшення податкового навантаження, погіршення умов підприємницької діяльності та інвестиційного клімату; ? зменшення залежності від імпорту продукції, енергоносіїв тощо; ? зменшення структурних деформацій і формування значного тіньового сектора в економіці;

? забезпечення функціонування економіки в режимі розширеного відтворення (спад виробництва, погіршення якості основних фондів, втрата ринків збуту продукції та послуг, руйнування інноваційного потенціалу); ? погіршення показників функціонування кредитно-фінансової системи; ? ризик економічних збитків унаслідок природних або техногенних надзвичайних ситуацій; ? посилення асиметрії на ринках праці; ? скорочення фінансування соціальної сфери; ? нераціональне використання людського потенціалу.

Стратегічний підхід до управління розвитком господарських комплексів регіонів спрямований на вирівнювання умов економічної діяльності в межах усіх регіонів, підвищення соціально-економічних показників рівня життя населення України. Реалізація зазначених цілей потребує певних заходів: в економічній сфері: ? формування пріоритетних напрямів розвитку економіки регіонів; ? підтримка підприємств, що забезпечують внутрішні потреби регіону; ? створення умов взаємодії підприємств, установ, що визначають можливості кожного регіону до інноваційних перетворень; ? широкий розвиток підприємництва як головного фактора соціально-економічного розвитку держави та її регіонів, підвищення зайнятості населення, наповнення місцевих бюджетів; ? зміцнення економічної інтеграції регіонів з використанням переваг територіального поділу й кооперації праці, що є одним з головних чинників підвищення конкурентоспроможності держави на міжнародних ринках; ? розвиток транскордонної співпраці як дійового засобу зміцнення міждержавних відносин і вирішення регіональних проблем; у соціальній сфері: ? досягнення продуктивної зайнятості населення, стабілізації та поліпшення демографічної ситуації в державі; ? мінімізація соціальних наслідків реструктуризації економіки регіонів; ? збереження існуючих і створення нових робочих місць. у системі управління розвитком регіону: ? поступовий перехід від практики перерозподілу ресурсів між регіонами до стимулювання ефективного використання внутрішніх матеріальних, трудових, фінансових ресурсів; ? стимулювання економічного зростання менш розвинутих регіонів на основі активізації використання внутрішніх чинників конкурентоспроможності; ? удосконалення існуючих механізмів перерозподілу податкових платежів і міжбюджетних трансфертів, що дають змогу знизити регіональні розбіжності розподілу ресурсів; ? застосування диференційного підходу до визначення рівня державної підтримки регіонів України; ? самостійне визначення регіонами довгострокової стратегії соціально-економічного розвитку, вибір засобів її реалізації; ? збільшення самостійності регіонів у формуванні бюджету та управлінні регіональним розвитком; ? взаємодія органів місцевого самоврядування, промислових підприємств та економічно активного населення; організація регіональних ринків.

У регіональному розрізі головні пріоритети розвитку закріплені в державній стратегії регіонального розвитку. Для реалізації намічених завдань доцільно враховувати особливості та конкурентні переваги регіонів України різних рівнів.

Контрольні запитання

1. Проаналізуйте причини, що зумовили нерівномірний соціально-економічний розвиток регіонів.

2. Визначте та проаналізуйте напрями державного регулювання соціально-економічного розвитку регіонів.

3. Розкрийте причини та наслідки поглиблення диференціації регіонів за рівнем соціально-економічного розвитку.

4. Охарактеризуйте особливості соціально-економічного потенціалу регіонів та його вплив на регіонально-просторову організацію господарства.

5. Визначте та проаналізуйте групи критеріїв, що лежать в основі диференціації регіонів за рівнем соціально-економічного розвитку.

6. Охарактеризуйте зміни головних соціально-економічних показників розвитку регіонів.

7. Обґрунтуйте диференціацію регіонів за комплексним оцінюванням їх соціальноекономічного розвитку.

8. Розкрийте сутність заходів управління соціальною, економічною та екологічною сферами, спрямованих на вирівнювання рівнів соціально-економічного розвитку регіонів

Практичні завдання

1. Використовуючи дані Державного комітету статистики України, проаналізуйте характер змін головних соціально-економічних показників розвитку регіонів (областей та економічних районів) за 2011 рік порівняно з 2009 роком.

До головних соціально-економічних показників розвитку регіонів належать:

• виробництво валового регіонального продукту (ВРП);

• виробництво ВРП на душу населення;

• обсяги реалізованої промислової продукції;

• обсяги виробництва сільськогосподарської продукції;

• обсяги введення нових основних засобів;

• обсяги інвестицій в основний капітал;

• обсяги прямих іноземних інвестицій;

• обсяги експорту;

• обсяги обороту роздрібної торгівлі та вантажообігу автомобільного транспорту;

• розміщення населення працездатного віку;

• рівень заробітної плати;

• кількість студентів у регіонах тощо.

Результати досліджень занесіть у таблицю.

Приклад заповнення таблиці.

ВИРОБНИЦТВО ВАЛОВОГО РЕГІОНАЛЬНОГО ПРОДУКТУ В ЕКОНОМІЧНИХ РАЙОНАХ УКРАЇНИ

Регіони млрд грн Відношення показника 2011 р. до 2009 р. Відхилення від середнього зростання в Україні
2009 2011
Донецький 23,7 224,4 9,5 + 2,6
Придніпровський
Східний
Центральний
Поліський
Подільський
Карпатський
Причорноморський
Україна

2. Аналізуючи статистичні матеріали за останній рік, визначте диференціацію регіонів за комплексним оцінюванням їх соціально-економічного розвитку.

Комплексне оцінювання проводити за наведеними формулами. Результати досліджень занести до таблиці. де R j

— сума рейтингів конкретного регіону за кожним з показників;

— сума рейтингів конкретного регіону за кожним з показників;

x ij — значення i-го показника j-го регіону (i = від 1 до n); x max , x min — максимальне і мінімальне значення показників.x ij — значення i-го показника j-го регіону (i = від 1 до n); x max , x min — максимальне і мінімальне значення показників.

Перша частина формули використовується для оцінювання показників, зростання яких має позитивне значення (наприклад, приріст виробництва), друга частина — для оцінювання показників, зростання яких має негативний ефект (наприклад, приріст заборгованості).

На другому етапі визначається середнє арифметичне суми рейтингів конкретного регіону за кожним з показників за формулою

Для проведення інтегрального оцінювання регіонів проаналізувати такі показники соціально-економічного розвитку за останній рік:

Для проведення інтегрального оцінювання регіонів проаналізувати такі показники соціально-економічного розвитку за останній рік:

• економічні показники: валовий регіональний продукт, валовий регіональний продукт на одну особу, обсяг реалізованої промислової продукції, обсяг валової сільськогосподарської продукції, обсяг інвестицій в основний капітал, питома вага інноваційної продукції в загальному обсязі промислової продукції, обсяг роздрібної торгівлі, обсяг реалізованих послуг на одну особу;

• соціальні показники: середня заробітна плата, рівень зайнятості населення (у віці від 15 до 17 років).

Приклад таблиці для занесення отриманих результатів.

РЕЙТИНГ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ ЗА ІНТЕГРАЛЬНИМ ОЦІНЮВАННЯМ

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ (РІК)

Регіони Значення R ср (відхилення від кращого показника) Місце в рейтингу Клас
1I
2 3 II

Творчі завдання

Аналізуючи дані табл. 2 і 3 (див. тему 6), дослідити характер зрушень, які відбулися впродовж останніх років у досягненні стратегічних напрямів розвитку та реалізації виробничих пріоритетів регіонів України. Під час виконання досліджень проаналізувати:

• кількісні (статистичні) та якісні показники, що свідчать про зміни у функціонуванні стратегічних напрямів господарства регіону; реалізації намічених проектів тощо;

• виокремити стратегічні напрями міжрегіональної, внутрішньорегіональної, національної інтеграції регіонів. Виокремити кількісні та якісні показники, що свідчать про їх необхідність (результативність) — участь у мережевих компаніях, транскордонних кластерах, єврорегіонах тощо.

Тестові питання

1. З наведеного переліку оберіть фактори, які є найважливішими для формування оцінки соціально-економічного потенціалу регіону: а) ресурсна база та продуктивність її використання; б) використання переваг територіального поділу праці; в) введення в дію нових основних засобів; г) визначення питомої ваги прогресивних галузей промисловості, здатність адаптації виробничих систем до використання досягнень науково-технічного прогресу.

2. З наведеного переліку виберіть групу областей, частка потенціалу ресурсів яких у природно-ресурсному потенціалу України найнижча (менше 2 %): а) Житомирська, Львівська, Київська; б) Луганська, Запорізька, Дніпропетровська; в) Чернівецька, Волинська, Рівненська; г) Закарпатська, Івано-Франківська, Черкаська.

3. З наведеного переліку виберіть причини переважної концентрації іноземних інвестицій у Центральному, Придніпровському, Східному, Причорноморському, Донецькому регіонах: а) багатство природо-ресурсного потенціалу; б) значна концентрація основних фондів виробничого потенціалу країни; в) високий ступінь урбанізаційних процесів, розвинута інфраструктура та наявність кваліфікованих кадрів; г) значний розвиток ринкової інфраструктури та вигідне ЕГП.

4. Виберіть економічний район, який відрізняється найвищим коефіцієнтом територіального зосередження підготовлених кваліфікованих робітників: а) Центральний; б) Придніпровський; в) Східний; г) Причорноморський.

5. Виберіть економічний район, який відрізняється найменшим показником доходів населення: а) Карпатський; б) Подільський; в) Поліський; г) Причорноморський.

6. З наведеного переліку виберіть, що становить основу визначення комплексного оцінювання результатів соціально-економічного розвитку регіонів: а) визначення темпів розвитку регіону в поточному році до попереднього за окремими показниками; б) визначення суми показників, зростання яких свідчить про позитивні явища в регіоні; в) визначення відносних відхилень різних показників розвитку регіону від їх найкращих значень в інших регіонах; г) вартісне визначення кількісних та якісних параметрів природних ресурсів окремих регіонів.

7. Виберіть групу економічних районів, у яких відбуваються депресивні процеси: а) Карпатський, Східний, Подільській, Поліський; б) Подільський, Карпатський, Причорноморський, Центральний; в) Карпатський, Подільський, Поліський, Причорноморський; г) Карпатський, Подільський, Поліський, Центральний.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
7.1. Конкурентоспроможність як основа регіонально-просторового розвитку господарства
7.2. Інноваційний розвиток економіки на регіональному рівні
7.3. Регіональні угрупування та їх роль у регіонально-просторовому розвитку господарства країни
7.4. Кластерна концепція переходу до сталого розвитку
7.5. Вплив кластерних утворень на конкурентоспроможність регіонально-просторового розвитку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)