Posibniki.com.ua Інформатика Корпоративні інформаційні системи 8.7. КОНТУР УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ


< Попередня  Змiст  Наступна >

8.7. КОНТУР УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ


Система «Галактика ERP», як комплексне вирішення для управління ресурсами підприємства має розвинену функціональність для всебічного управління персоналом. Ця функціональність зосереджена в контурі «Галактика Управління персоналом», що може використовуватися як на середніх і великих підприємствах, так і в холдингах і групах компаній будь-яких галузей і форм власності. Вирішення легко адаптується до галузевих, організаційних і виробни-

зв’язку зі змінами чинного законодавства, вимог статистичних і податкових органів, специфіки діяльності та структури підприємства.

Контур Управління персоналом охоплює чотири модулі: управління персоналом, табельний облік, заробітна плата, безпеки й адміністрування (рис. 8.56).

Рис. 8.56. Структура контура упарвління персоналом

Рис. 8.56. Структура контура упарвління персоналом

чих особливостей підприємства і повною мірою підтримує законодавство країн СНД.

Модуль управління персоналом призначений для виконання таких завдань:

— планування й управління штатним розписом, а також резервом на заміщення посад;

— тестування й анкетування персоналу;

— атестація і підвищення кваліфікації персоналу;

— підтримка ієрархічної організаційної структури підприємства та ведення історії її зміни;

— автоматизоване ведення особових справ співробітників;

— управління мотивацією співробітників і кар’єрою;

— формування звітів про наявність і рух персоналу на підприємстві;

— персоніфікований облік та уніфіковані форми кадрової звітності;

— захист від несанкціонованого доступу до територіально-розподіленої системи.

Ці завдання зосереджені в програмних комплексах модуля: організаційна структура, підбір персоналу, розвиток персоналу, кадровий облік, звітність (див. рис. 8.56). Інформація про особовий склад цілком охоплює дані типової картки форми № Т-2, типової анкети (особистий листок з обліку кадрів), паспортні дані та дані з інших документів. На рис. 8.57 відображено каталог працівників підприємства і загальні відомості окремого працівника.

Рис. 8.57. Загальні відомості про працівників підприємства

На рис. 8.58 подано схему функціонування модуля управління персоналом, на якій показано взаємозв’язок завдань, виконуваних у модулі.

Рис. 8.58. Схема функціонування модуля управління персоналом ?????? ?????????? ??????

Рис. 8.58. Схема функціонування модуля управління персоналом

Правильний і достовірний розрахунок зарплати цілком залежить від наявності інформації про фактично відпрацьований час, зафіксований у табелі обліку робочого часу. Записи з режимів робіт зберігаються у відповідному класифікаторі, що дозволяє вести будь-яку кількість режимів і для кожного з них сформувати детальний графік робіт на потрібний календарний рік.

Для кожного режиму роботи формуються плановий і балансовий графіки з налаштування тривалості робочого циклу. У графіках для кожного дня вказують заплановану кількість робочих, вечірніх і нічних годин. Графіки можна формувати за шаблонами фіксованої або змінної довжини. При формуванні графіків враховують також інформацію довідника святкових днів.

Програмні засоби передбачають формування персональних графіків робіт. Це актуально для підприємств, працівники яких працюють за унікальними графіками (чи кожен працівник має індивідуальний режим роботи). Персональні графіки можна створювати на підставі наявних колективних.

У випадку зміни графіка роботи програма автоматично перераховує місячний, квартальний і річний фонд робочого часу.

У табелі обліку робочого часу фіксується плановий і фактично відпрацьований співробітником час. Якщо відпрацьований час за певний день відрізняється від планового (відгул, робота вихідного дня тощо), шляхом ручного коригування табеля проставляється фактична величина для відповідного параметра. Це також стосується змін у кількості вечірніх, нічних і понаднормованих годин.

Табель обліку робочого часу формують за спеціальною процедурою наявності відповідних графіків роботи підрозділів чи конкретних співробітників.

Мірою уведення відпусток, лікарняних, переходів у міжперіод табель може переформовуватися автоматично (за налаштуванням) чи вручну — після переформування табель міститиме реальні дані про відпрацьований час. Також на підставі наказів по особовому складу та загальних питань у табелі фіксується інформація, пов’язана зі зміною графіка чи режиму роботи, розряду, відкликанням з відпустки тощо.

Збереження робочих табелів у системі можливе тривалий період (термін збереження вказує користувач), що дозволяє одержувати деталізовану інформацію за будь-який минулий період.

Включення в табель і виключення з нього працівників здійснюється автоматично на підставі первинних документів — кадрових наказів.

Модуь підтримує можливість імпорту даних про відпрацьований час з інших джерел, наприклад з форми у вигляді текстового файла, створеного іншими засобами чи в іншій системі.

Крім того, табель у системі розрахунків з персоналом може бути скоригований на підставі фактично відпрацьованого часу водіями за даними шляхових (реєстраційних) листків, інформація про які передається з модуля «Управління транспортом».

Забезпечується також щоденний облік відпрацьованого часу кожним працівником, а також відображення фактів втрати робочого часу.

За допомогою відповідних процедур виконується реєстрація не тільки явок, облік годин понаднормової роботи, відображення в табелі відряджень, а й фіксація годин простою, всіх випадків запізнень і неявок із зазначенням причини. Уся ця інформація відображається у машинограмах (як у типових формах, так і в звітах з контролю понаднормованих робіт, за видами неявок, у балансі відпрацьованого часу).

Введення й оброблення відхилень полягає в пакетному формуванні, видаленні та коригуванні відхилень даних табеля обліку робочого часу від планових показників. За необхідності можна вручну внести потрібні відхилення тільки в табель для одного працівника. Для кожного відхилення можливе введення годин відхилення за день. Передбачено введення необмеженої кількості записів по різних видах, опрацювання яких здійснюється залежно від пріоритету і після виконання переформування табеля.

Якщо на підприємстві практикуються змушені відпустки з переведенням усіх співробітників на мінімальний гарантований оклад (тарифну ставку), виходячи з яких відбувається нарахування зарплати, то цілоденні неявки оформляють шляхом спеціальної процедури.

Не менш важливим є відображення в системі фактів зміни у працівників системи оплати, тарифної ставки, режиму роботи, переходу в інший підрозділ, а також реєстрація іншої інформації, що впливає на розрахунок зарплати і віднесення витрат. Ідеться про переходи в мжперіоди, що потребує враховувати всі перелічені нюанси. В цьому випадку універсальні налаштування системи дають змогу здійснювати відокремлення ведення табелів для співробітників, у яких є переходи в інший підрозділ (режим роботи). У разі наявності інформації про різні переходи формують кілька окремих записів для співробітника, кожен з яких вважається окремим табелем.

Модуль розрахунку з персоналом повністю автоматизує розрахунки з нарахуванням заробітної плати та утриманням із неї. Завдяки налаштуванням можна легко адаптуватися до певних вимог законодавства, а також відповідно до галузевих, організаційних, виробничих особливостей, враховувати специфіку конкретного підприємства.

Усі розрахунки виконуються на підставі введеної в систему облікової (бухгалтерської) інформації та нормативних і довідкових даних, з використанням відповідного набору алгоритмів. Результати розрахунків накопичуються у вигляді архівної інформації.

Для нарахування заробітку можна використовувати до 320 видів оплат. Для кожного виду оплати можна визначати алгоритм розрахунку, входимість у розрахунок різних видів оплат, утримань, середніх заробітків і податків на фонд оплати праці. У стандартному варіанті постачання системи передбачено до 30-ти видів оплат. За потреби, крім стандартного набору алгоритмів розрахунку можна використовувати власні. Формування їх забезпечується набором функцій, що здійснюють доступ до бази даних, і не вимагає спеціальної підготовки користувача. Усі види оплат можуть бути віднесені до основного чи додаткового заробітку й обкладатися податком на доходи окремо, по одному із заданих алгоритмів і окремих таблиць ставок податку.

Для розрахунків утримань передбачено 220 видів утримань із заробітної плати, які теж передбачають самостійне налаштування.

Крім решти передбачається: використання районних коефіцієнтів і північних надбавок; призначення доплат за вислугу років; виплата матеріальної допомоги; облік доходів сумісників; облік підзвітних і депонованих сум; розрахунок заробітної плати «від зворотного» (розрахунок нарахувань на підставі суми, виданої на руки); уведення сторнірувальних записів для зняття неправильно нарахованих коштів. За допомогою спеціальної процедури можна виконати скасування розрахунку заробітної плати.

Перед розрахунком допомоги за листками непрацездатності та відпускних спочатку виконується налаштування системи відповідно до чинного законодавства і прийнятого на підприємстві порядку розрахунку. Формуються відповідні класифікатори з видів оплат, графіків роботи тощо.

Система підтримує і дозволяє використовувати технологію планування відпусток: формування план-графіка, відстеження трудових щорічних відпусток,

Визначений відсоток для розрахунку оплати лікарняного враховується у класифікаторі і обирається відповідно до дати початку безупинного стажу працівника.

Листки непрацездатності та записки про відпустку автоматично передаються в модуль «Заробітна плата» і відображаються в робочому табелі. За допомогою спеціальних функцій передбачено контроль перебування у відпустках (на лікарняному) й одержання звітних форм (реєстрів).

У модулі реалізовано три алгоритми розрахунку прибуткового податку: за місячним доходом; за сукупним річним доходом; за сукупним доходом з урахуванням коефіцієнтів перерахунку, використовуваних для рівномірного утримання податку.

Програмне вирішення передбачає також низку сервісних функцій з контролю величини річного доходу і податку на доходи фізичних осіб (включно з обліком доходу за сумісництвом), виконання перерахунку податку із сукупного доходу громадян за календарний рік, що передує розрахунковому.

У програмі передбачено чотири алгоритми округлення податків на фонд оплати праці (ФОП). Ці алгоритми відрізняються способом округлення проводок при формуванні бухгалтерських довідок з нарахованого податку й обліку залишків від округлення.

Розрахунок податків на ФОП здійснюється одночасно з розрахунком зарплати працівників. При цьому запускати процедуру розрахунку зарплати і податків можна незалежно одне від одного, що значно прискорює процес розрахунку. Вихідними даними для розрахунку податків на ФОП є: суми нарахувань за видами оплат, для яких у класифікаторі визначена входимість у розрахунок податків на ФОП; дані класифікатора податків на ФОП (відсоток нарахування, оцінювання пільг тощо); пільги за податками на ФОП для окремих працівників. У результаті розрахунку формуються ітогові суми за кожним податком.

У модулі передбачено розсилання розрахункових листків електронною поштою, зорієнтоване на підприємства, що мають автоматизовані робочі місця, і є дуже актуальним для організацій з територіально-розподільною структурою. Ця функціональність також успішно використовується клієнтами, які переказують гроші своїм працівникам на пластикові картки чи на рахунки в банку. У такий спосіб дотримується умова комерційної таємниці, бо інформація, що не підлягає розголошенню, може розсилатися в захищеному вигляді.

Для відображення нарахованої співробітникам заробітної плати і виплати сум на руки формуються розрахунково-платіжні і платіжні відомості.

Реалізовано можливість формування відомостей як на кожну виплату міжперіоду, так і за допомогою однієї спеціальної функції.

Система дозволяє виконувати формування і роздруківку реєстрів з перерахування сум податків у банк. При цьому можливий контроль перераховуваних сум, (наприклад якщо перерахування здійснюється частинами чи відсотком від заданої суми). При включеному контролі аналізується раніше перерахована сума і не допускається формування наступного реєстру на суму, що перевищує загальновизначену.

Значення банківських реквізитів, що використовуються при перерахуванні зарплати в банк і формуванні реєстрів, вказують в особовому рахунку працівника.

облік обмеження на кількість днів при наданні відпусток, одержання інформації про поточний стан усіх видів відпусток.

У модулі реалізовано два методи формування проводок — за явно зазначеною кореспонденцією рахунків і за посиланнями на типові господарські операції (ТГО). Використовувати типові та господарські операції можна при роботі з бухгалтерськими довідками, а формування платіжних доручень відбувається за явною кореспонденцією рахунків.

Кореспонденція рахунків у проводках визначається видами нарахувань і утримань, їхнім налаштуванням та низкою інших. Для податків на ФОП можна виконувати налаштування шаблона для віднесення витрат з формуванням потрібних проводок (наприклад, по нарахуваннях і по податку будуються кілька проводок, а суми збирають за обумовленими правилами чи пріоритетам).

Модуль заробітної плати дає змогу отримувати різноманітну вихідну документацію від з розрахункових листків, платіжних відомостей, видаткових касових ордерів до різних зведених таблиць і контрольного журналу з оплати праці.

Фрагмент розрахунково-платіжної відомості в системі «Галактика» наведено на рис. 8.59.

Рис. 8.59. Розрахунково-платіжна відомість

РЕЗЮМЕ

Велика міжнародна корпорація «Галактика», один з провідних розробників ERP-систем на ринку СНД, до складу якої входять підприємства, розташовані в Москві, Мінську, Києві, Алмааті, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі. За результатами незалежних досліджень корпорація в регіональній партнерській мережі

Система менеджменту якості корпорації «Галактика» сертифікована за міжнародним стандартом ІSO 9001:2008.

Комплекс бізнес-вирішень включає: автоматизовану систему управління «Галактика ERP», систему підтримки прийняття рішень «Галактика Busіness Іntellіgence» (BІ), спеціальні вирішення для управління НДДКР, ремонтами, нерухомістю тощо, галузеві вирішення для управління підприємствами машинобудування, харчової промисловості, нафтогазового комплексу, енергетики, транспорту, будівництва, страхування

Нинішня версія корпоративної інформаційної системи «Галактика 8.10» містить 57 програмних модулів. Розширився перелік контурів (контур логістики, управління проектами та ін.); забезпечено налаштування «Галактики» на конкретну галузь, регіон, особливості бізнесу та незалежність прикладних якостей системи від програмно-апаратної платформи; гарантовано роботу системи в різних операційних середовищах (Windows (2000, 2007, ХР, Vista), Windows NT, Novell NetWare) і з різними СУБД

— Oracle, MS SQL, Pervasive SQL (Btrieve).

Вона підтримує інтерфейси, через які здійснюється з’єднання з торговими терміналами, електронними вагами, датчиками АСУ ТП. Створено систему підтримки адміністратора «Галактики», що дає змогу контролювати дії користувачів. Крім того, під час розвитку системи робиться ставка на її відкритість і можливість використання разом з іншими продуктами, наприклад «Галактика+ SAS», «Галактика+Aris Toolset» тощо. Можливості системи ERP дозволяють у єдиному інформаційному просторі оперативно вирішувати головні управлінські задачі, забезпечувати менеджерів різного рівня управління необхідною і достовірною інформацією для прийняття оптимальних рішень.

Крім удосконалення функціональних властивостей у новій версії системи «Галактика ERP» реалізовано комплекс додаткових вирішень, які покликані радикально поліпшити показники підприємств (корпорацій) і відкрити нові можливості для розвитку бізнесу. Передусім, це лінійка вирішень «Галактика Bu-siness Intelligence» (BI), яка належить до класу систем підтримки прийняття рішень (DSS) і призначена насамперед для топ-менеджерів, керівників напрямів розвитку бізнесу, аналітичних служб тощо.

До складу «Галактика ВІ» входять програмні системи: «Галактика ВІ Запаси», «Галактика ВІ Збут», «Галактика ВІ Взаєморозрахунки», «Галактика ВІ Бізнес-Монітор».

Для вирішення загальної проблеми розвитку бізнесу і побудови ефективного виробництва корпорація «Галактика» розробила комплексну програмну систему «Галактика АММ» (Advanced Manufacturіng Management-ефективне управління виробництвом), в основу якої покладено якісно новий підхід до реалізації проектів зі створення ефективних моделей управління виробничими й невиробничими процесами промислових підприємств.

Лінійка вирішень «Галактика АММ» для побудови ефективного виробництва на промислових підприємствах включає: «Галактика АММ Управління про-

має понад 200 співрозробників, замовниками її програмного продукту є більш як 6000 підприємств найважливіших галузей СНД, вона входить до п’ятірки найбільших розробників ERP-систем (міжнародне аналітичне агентство ІDC) і до ТОП-20 найкращих консалтингових компаній (журнал «КоммерсантъДеньги», рейтингове агентство Експерт РА).

В основі вирішення «Галактика АММ» лежить модульний принцип, завдяки чому може бути обрана оптимальна функціональність системи для конкретного промислового підприємства залежно від специфіки діяльності й завдань, що потребують розв’язання.

Вдалою є новітня розробка «Галактика EAM» (Enterprise Asset Manage-ment), Це сучасна інформаційна система управління виробничими активами, ґрунтованими на передових методиках обслуговування устаткування з орієнтацією на надійність. «Галактика ЕАМ» дає змогу реалізувати моніторинг технічного стану устаткування і на основі системи критеріїв визначати аварійні об’єкти, що потребують обслуговування й ремонту. Вона забезпечує ефективне управління як основними, так і всіма допоміжними процесами технічного обслуговування й експлуатації устаткування.

Базовим елементом програмної системи «Галактика 8.10» є інформаційна система «Галактика ERP», яка має компонентну структуру і складається з функціональних модулів, що об’єднуються в контури. Контури управління фінансами, логістикою та персоналом об’єднують модулі за видами ресурсів, над якими здійснюється управлінська діяльність. У контури управління виробництвом, проектами, активами та бухгалтерського і податкового обліку включено модулі відповідно до видів діяльності, що автоматизується. Модулі специфічних галузевих рішень і спеціальних рішень об’єднані відповідно в контури галузевих рішень і спеціальних рішень.

Основним об’єктом системи «Галактика ERP» є операційний документ. Операційні документи формуються під час здійснення будь-якої господарської операції та підтверджують її виконання. Між документами можуть бути встановлені зв’язки. Сукупність операційних документів створює документообіг підприємства (корпорації). Виокремлюють два основні типи документів:

— документи-підстави, які регламентують операції між юридичними особами, наприклад угоди, рахунки, рахунки-фактури, вимоги, контракти тощо;

— супровідні документи (товарні та фінансові), які відображають сутність фактично виконаних операцій.

У процесі виконання конкретних господарських операцій, які належать до різних напрямів діяльності підприємства, відбувається наповнення бази даних оперативною інформацією. При цьому забезпечується:

— принцип одноразового введення інформації в БД, що виключає дублювання функцій користувачів і впорядковує документообіг;

— простота контролю коректності та цілісності даних, персоніфікація дій користувача;

— контроль регламенту виконання господарських операцій;

— оперативна перебудова системи, зміна експлуатаційної схеми системи в разі зміни бізнес-процесу;

— своєчасне отримання достовірної інформації про стан поточної діяльності підприємства.

ектами», «Галактика АММ Управління замовним виробництвом», «Галактика АММ Управління серійним виробництвом і Галактика АММ Управління підготовкою виробництва».

Система «Галактика» є гнучким масштабованим продуктом, який містить модуль налаштування для будь-якого комплекту поставки. У процесі налаштування виконується первинне заповнення основних каталогів, класифікаторів і довідників, які становлять єдину інформаційну базу й використовуються всіма модулями системи. Подальше поповнення класифікаторів виконується в процесі експлуатації системи

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ

ТГО — типова господарська операція.

ПКВ — покупні комплектуючі вироби.

ВС — виробничі специфікації.

МК — маршрутна карта.

МЦ — матеріальні цінності.

ТО — технологічна операція.

МТЗ — матеріально-технічне забезпечення.

МТР — матеріально-технічні ресурси.

ДП — документи-підстави.

КПН — календарно-планові нормативи.

ЗДЗ — змінно-добове завдання.

КТУ — коефіцієнт трудової участі ДСО-деталей і складальних одиниць.

НЗВ — незавершене виробництво.

ППР — планово-попереджувальний ремонт.

ВЦ — виробничий центр.

ФРО — фінансово-розрахункові операції.

НМА — нематеріальні активи.

МШП — малоцінні та швидкозношувані предмети.

ФОП — фонд оплати праці.

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ

Дайте загальну характеристику КІС «Галактика 8.10».

Дайте загальну характеристику програмної системи «Галактика BI» (Busi-ness Intelligence).

Модулі програмної системи «Галактика BI» та загальна характеристика їх.

Дайте загальну характеристику програмної системи «Галактика АММ» (Advanced Manufacturіng Management-ефективне управління виробництвом).

Дайте загальну характеристику програмної системи «Галактика EAM». (En-terprise Asset Management — управління виробничими активами).

Функціональна структура інформаційної системи «Галактика ERP» та її загальна характеристика.

Дайте загальну характеристику контурів системи «Галактика ERP».

Яка клієнт-серверна архітектура використовується в системі «Галактика ERP»?

Контур управління виробництвом та його загальна характеристика.

Модуль управління матеріально-технічним забезпеченням (МТЗ) та його характеристика.

Контур управління фінансами та бюджетуванням і його загальна характеристика.

Контур управління логістикою і ланцюгом постачань та його загальна характеристика.

Модуль управління договорами та його характеристика.

Контур бухгалтерського й податкового обліку та його загальна характеристика.

Типова господарська операція (ТГО): її сутність та використання.

Модуль Клієнт

—банк, його характеристика та застосування.

Контур управління персоналом та його загальна характеристика. Модуль табельного обліку, його призначення та використання.

Дайте загальну характеристику модуля розрахунку з персоналом.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ

У програмному середовищі корпоративної інформаційної системи «Галактика ERP» необхідно для визначених викладачем модуля і задачі — підготувати контрольний приклад (створити необхідні каталоги і заповнити первинні електронні документи) та реалізувати задачу на комп’ютері. РОЗДІЛ 9


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
9.2.ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ТА ЗВІТНОСТІ В СИСТЕМІ R/3
9.3.УПРАВЛІННЯ МАТЕРІАЛЬНИМИ ПОТОКАМИ В СИСТЕМІ R/3
ХАРАКТЕРИСТИКА ERP-СИСТЕМ, ЩО ФУНКЦІОНУЮТЬ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
10.2. СКЛАД, ХАРАКТЕРИСТИКА Й ФУНКЦІОНАЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ СИСТЕМИ ORACLE APPLICATION
10.3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СИСТЕМИ SCALA ТА ІНШИХ СИСТЕМ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)