Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит КЛАСИФІКАЦІЯ ВИТРАТ НА ВИКОНАННЯ БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ


< Попередня  Змiст  Наступна >

КЛАСИФІКАЦІЯ ВИТРАТ НА ВИКОНАННЯ БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ


Стаття присвячена актуальним питанням процесу управління витратами будівельних організацій. Встановлені основні критерії класифікації витрат та запропоновано групування витрат виробничої собівартості за статтями калькуляції на прикладі ЗАТ «Криворіжагробуд».

Ключові слова: прямі витрати, загальновиробничі витрати, продуктивні витрати, непродуктивні витрати, елементи витрат, статті витрат.

Одним з важливих питань будівельного виробництва є процес управління витратами. Планування та бухгалтерський облік витрат, що включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт (БМР), здійснюється за об’єктами витрат, які групуються за різними ознаками. Об’єктами витрат можуть бути:

• окремі види БМР;

• об’єкти будівництва.

Відповідно до об’єктів витрат, розрізняють: ? собівартість окремих виробів БМР — це виробничі витрати будівельної організації, пов’язані з виконанням окремих видів БМР на одному або декількох об’єктах будівництва за одним або декількома договорами підряду на їх спорудження; ? собівартість об’єкта будівництва — це виробничі витрати будівельної організації, пов’язані з виконанням БМР на конкретному об’єкті будівництва за весь період його будівництва.

Методичними рекомендаціями з формування собівартості БМР № 81 передбачено класифікацію витрат з урахуванням технології будівельного виробництва, а саме:

• види діяльності будівельної організації;

• місце виникнення;

• види витрат;

• способи включення витрат до собівартості БМР;

• результативність витрачення.

Класифікація витрат за видами діяльності: ? витрати звичайної діяльності; ? витрати операційної діяльності; ? витрати основної діяльності.

Витрати звичайної діяльності включають витрати операційної, фінансової та інвестиційної діяльності.

Витрати операційної діяльності включають витрати основної діяльності та інших видів діяльності будівельної організації, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю.

Витрати основної діяльності — це витрати будівельної організації, пов’язані з виконанням або реалізацією БМР.

Класифікація витрат за місцем їх виникнення:

• витрати основного виробництва;

• витрати допоміжного виробництва;

• витрати другорядного виробництва.

Витрати основного виробництва містять витрати виробничих структурних підрозділів та витрати, пов’язані з управлінням, організацією та обслуговуванням будівельного виробництва.

Витрати допоміжного виробництва — це витрати виробничих структур підрозділів будівельної організації, які зайняті забезпеченням процесу основного виробництва, включаючи витрати, пов’язані з управлінням, організацією та обслуговуванням виробництва: технічний одяг, технічне обслуговування та ремонт власних і орендованих будівельних машин, механізмів та устаткування.

Витрати другорядного виробництва — це витрати виробничих структурних підрозділів, які не беруть безпосередньої участі у виконання БМР.

Витрати основного виробництва та допоміжних і другорядних виробництв, продукція яких у подальшому використовується на будівельно-монтажних роботах, є виробничими витратами основної діяльності організації, які включаються в собівартість БМР.

За видами витрати класифікуються:

1. Елементи витрати: ? матеріальні витрати;

? витрати на оплату праці; ? відрахування на соціальні заходи; ? амортизація; ? інші операційні витрати.

2. Статті витрат: ? прямі матеріальні витрати; ? прямі витрати на оплату праці; ? експлуатація будівельних машин і механізмів; ? відрахування на соціальні заходи; ? інші прямі витрати; ? загальновиробничі витрати.

Елементи витрат — це сукупність однорідних за своїм економічним змістом витрат.

Статті витрат можуть включати будь-який елемент або кілька елементів витрат.

Витрати операційної діяльності будівельної організації групуються за елементами витрат, а витрати основної діяльності — як за елементами, так і за статтями калькулювання.

Витрати за способами включення до собівартості БМР:

• прямі витрат;

• непрямі витрати (загальновиробничі).

Прямі витрати — це витрати, які пов’язані з виконанням БМР і можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат.

Загальновиробничі витрати — витрати, що пов’язані з управлінням, організацією та обслуговуванням будівельного виробництва, вони не можуть бути віднесені до конкретного об’єкта витрат. Такі витрати розподіляються між об’єктами витрат з використанням бази розподілу, обраної будівельною організацією самостійно.

Витрати за результативністю витрачання поділяються на:

• продуктивні;

• непродуктивні.

Продуктивні витрати — це витрати, що передбачені раціональною організацією та технологією виробництва.

Непродуктивні витрати — це витрати, що виникають через недосконалість організації виробництва, порушення технології тощо.

Витрати за календарними періодами поділяються:

• поточні витрати;

• одноразові витрати.

Поточні витрати — це витрати, які зазнає будівельна організація щомісяця.

Одноразові витрати — це витрати, які будівельна організація зазнає у період, більший за місяць, та які спрямовуються на забезпечення будівельного виробництва протягом тривалого часу.

Витрати відносно договору підряду на виконання БМР:

• витрати за договором підряду ;

• витрати періоду.

Витрати за договором підряду — витрати, на виконання БМР, які безпосередньо пов’язані з конкретним договором підряду (прямі витрати), а також витрати будівельної організації щодо управління, організації та обслуговування будівельного виробництва (загальновиробничі витрати).

Витрати періоду — це витрати операційної діяльності будівельної організації, які неможливо прямо пов’язати з виконанням конкретного договору підряду і, відповідно, з доходом за цим договором, для отримання якого вони були здійснені.

Теоретичні аспекти класифікації витрат показують, що для ефективної організації їх обліку, будівельним організаціям доцільно використовувати розроблене групування витрат за статтями калькуляції, враховуючи особливості свого підприємства. До розгляду подано групування витрат виробничої собівартості за статтями калькуляції на прикладі ЗАТ «Криворіжаглобуд» (табл. 1).

Таблиця 1

ГРУПУВАННЯ ВИТРАТ ВИРОБНИЧОЇ СОБІВАРТОСТІ

ЗА СТАТТЯМИ КАЛЬКУЛЯЦІЇ (НА ПРИКЛАДІ ЗАТ «КРИВОРІЖАГЛОБУД»)

Згідно Методичних рекомендацій з формування собівартості БМР Рекомендоване ґрунтування витрат
1. Прямі матеріальні витрати 1. Прямі матеріальні витрати: а) вітчизняні; б) імпортні.
2. Прямі витрати на оплату праці: а) основна заробітна плата; б) додаткова заробітна плата; в) інші грошові виплати. 2. Прямі витрати на оплату праці: а) основна заробітна плата; б) додаткова заробітна плата; в) інші грошові виплати.
3. Суми відрахувань на соціальні заходи 3. Суми відрахувань на соціальні заходи
4. Витрати на експлуатацію будівельних машин та механізмів, які можна віднести до конкретних об’єктів витрат за прямою ознакою 4. Витрати на експлуатацію будівельних машин та механізмів, які можна віднести до конкретних об’єктів витрат за прямою ознакою

Закінчення табл. 1

Згідно Методичних рекомендацій з формування собівартості БМР Рекомендоване ґрунтування витрат

5. Транспортні витрати.

Бухгалтерський облік витрат на виконання БМР в залежності від об’єктів обліку може бути організовано за будівельними контрактами або за методом накопичення витрат за певний період часу із застосуванням елементів нормативного методу.

Бухгалтерський облік витрат на виконання БМР в залежності від об’єктів обліку може бути організовано за будівельними контрактами або за методом накопичення витрат за певний період часу із застосуванням елементів нормативного методу.

До витрат за будівельним контрактом включаються витрати за період укладання будівельного контракту до дати його завершення.

Таким чином, організація обліку витрат залежить від особливостей технології виробництва та класифікації витрат, яка впливає на формування собівартості продукції та кінцевий результат виконаних будівельних контрактів.

ЛІТЕРАТУРА

1. П(С)БО 16 «Витрати.

2. П(С)БО 18 «Будівельні контракти».

3. Методичні рекомендації з формування собівартості будівельномонтажних робіт № 81.

4. Сівак О. Особливості обліку витрат і затрат підприємств будівельної галузі: Методичний посібник «Будівництво» серії «Баланс. Бібліотека бухгалтера». — Дніпропетровськ: ТОВ «Баланс-Клуб», 2003. — 96 с. Стаття надійшла до редакції 17.02.2006 р.

УДК 457.1 М. С. Палюх, канд. екон. наук, доцент Тернопільський державний економічний університет


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПРОГНОЗУВАННЯ В СИСТЕМІ СТРАТЕГІЧНОГО АНАЛІЗУ
ПОСТУЛАТИ АУДИТУ ЯК ВАЖЛИВИЙ НАПРЯМ РОЗВИТКУ ЙОГО ТЕОРІЇ І ПРАКТИКИ В УКРАЇНІ
ПРОБЛЕМИ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОБЛІКУ І КОНТРОЛЮ ВИТРАТ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ПО ТРАНСПОРТУВАННЮ ГАЗУ
ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ МЕТОДИКИ АНАЛІЗУ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МАШИННО-ТРАКТОРНОГО ПАРКУ
СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ МЕТОДОЛОГІЇ ЕКОНОМІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)