Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Класифікація та характеристики основних видів цінних паперів


< Попередня  Змiст  Наступна >

Класифікація та характеристики основних видів цінних паперів


На українському РЦП, як правило, застосовують таку класифікацію цінних паперів, що міститься у Законі України «Про цінні папери та фондовий ринок» (рис. 8.3).

Рис. 8.3. Класифікація ЦП за українським законодавством

Рис. 8.3. Класифікація ЦП за українським законодавством

1

Цивільний кодекс України, розділ ІІІ, ст. 194—196; Господарський кодекс України, гл. 13, ст. 163; Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок», р. І, ст. 3.

2

Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок», р. І, ст. 3За порядком їх розміщення (випуску) ЦП поділяють на емісійні та неемісійні. Емісійні цінні папери — цінні папери, що посвідчують однакові права їхніх власників у межах одного випуску стосовно особи, яка бере на себе відповідні зо

Рис. 8.4. Класифікація та види цінних паперів за порядком їх розміщення (випуску) папери, що не належать до емісійних цінних паперів, можуть бути визнані такими НКЦПФР, якщо це не суперечить спеціальним законам про ці групи і/або види цінних паперів.

Рис. 8.4. Класифікація та види цінних паперів за порядком їх розміщення (випуску) папери, що не належать до емісійних цінних паперів, можуть бути визнані такими НКЦПФР, якщо це не суперечить спеціальним законам про ці групи і/або види цінних паперів.

Неемісійні цінні папери можуть існувати виключно в документарній формі; за формою випуску можуть бути лише ордерними або на пред’явника. Цінні

За формою існування ЦП поділяють на документарні та бездокументарні.

Документарним цінним папером є паперовий або електронний документ, оформлений у визначеній законодавством формі, що містить найменування виду цінного папера, а також визначені законодавством реквізити.

Бездокументарним цінним папером є обліковий запис на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку цінних паперів.

Емісійні ЦП одного випуску можуть існувати лише в одній формі. Бездокументарна форма поступово стає основною формою існування емісійних ЦП.

Неемісійні цінні папери можуть видаватися та існувати виключно в документарній формі як паперові або як електронні документи.

Перелік цінних паперів, що можуть видаватися як електронні документи, визначається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з Національним банком України.

Цінні папери за формою випуску можуть бути на пред’явника, іменні або ордерні.

Права, посвідчені цінним папером, належать:

— пред’явникові цінного папера (ЦП на пред’явника);

— особі, зазначеній у цінному папері (іменний ЦП);

— особі, зазначеній у цінному папері, яка може сама здійснити ці права або призначити своїм розпорядженням (наказом) іншу уповноважену особу (ордерний ЦП).В Україні в цивільному обігу можуть бути такі групи цінних паперів:

1) пайові цінні папери — цінні папери, які посвідчують участь їхнього власника у статутному капіталі (крім інвестиційних сертифікатів та сертифікатів ФОН), надають власникові право на участь в управлінні емітентом (крім інвестиційних сертифікатів та сертифікатів ФОН) і отримання частини прибутку, зокрема у вигляді дивідендів, та частини майна у разі ліквідації емітента (крім сертифікатів ФОН). До пайових цінних паперів належать:

• акції;

• інвестиційні сертифікати;

• сертифікати ФОН;

• акції корпоративного інвестиційного фонду;

2) боргові цінні папери — цінні папери, що посвідчують відносини позики і передбачають зобов’язання емітента або особи, яка видала неемісійний цінний папір, сплатити у визначений термін кошти, передати товари або надати послуги відповідно до зобов’язання.

До боргових цінних паперів належать:

• облігації підприємств;

• державні облігації України;

• облігації місцевих позик;

• казначейські зобов’язання України;

• ощадні (депозитні) сертифікати;

• векселі;

• облігації міжнародних фінансових організацій;

• облігації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

3) іпотечні цінні папери — цінні папери, випуск яких забезпечено іпотечним покриттям (іпотечним пулом) та які посвідчують право власників на отримання від емітента належних їм коштів. До іпотечних цінних паперів належать:

• іпотечні облігації;

• іпотечні сертифікати;

• заставні;

4) приватизаційні цінні папери — цінні папери, які посвідчують право власника на безоплатне отримання в процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду;

5) похідні цінні папери — цінні папери, механізм випуску та обігу яких пов’язаний із правом на придбання чи продаж упродовж терміну, встановленого договором, цінних паперів, інших фінансових та/або товарних ресурсів;

6) товаророзпорядні цінні папери — цінні папери, які надають їхньому держателю право розпоряджатися майном, вказаним у цих документах.

Основні обсяги угод на українському РЦП здійснюються з пайовими цінними паперами, зокрема акціями, та борговими цінними паперами (облігаціями, векселями) (табл. 8.3).Таблиця 8.3

СТРУКТУРА ВИКОНАНИХ ДОГОВОРІВ ТОРГОВЦЯМИ ЦП ЗА ВИДАМИ ЦП, %

Рік 2007 2008 2009 2010 2011
Усього, у тому числі: 100 100 100 100 100
акції 37,59 39,94 44,11 36,75 30,11
інвестиційні сертифікати 5,36 4,97 7,15 6,93 4,87
облігації, у тому числі 26,37 30,55 16,94 27,58 44,75

– державні облігації7,947,079,2823,0339,84

– облігації підприємств 17,86 23,23 7,6 4,52 4,83
– облігації місцевих позик 0,57 0,25 0,06 0,03 0,08
Векселі 28,19 21,72 25,18 20,56 16,68
Іпотечні ЦП 0,08 0,12 0,02 0,05 0,03
Інші ЦП 2,41 2,7 6,6 8,13 3,56

< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Основні показники, що використовуються для характеристики акцій
Сертифікати ФОН як вид пайових цінних паперів
Основні показники, що використовуються для характеристики облігацій
Казначейські зобов’язання України
8.6. Первинний ринок цінних паперів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)