Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Класифікація ринку цінних паперів


< Попередня  Змiст  Наступна >

Класифікація ринку цінних паперів


Ринок цінних паперів має різні сегменти. Сегментацію ринку цінних паперів за окремими знаками подано у табл. 8.2.

Таблиця 8.2

СЕГМЕНТИ РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ

Первинний та вторинний ринки цінних паперів

Первинний та вторинний ринки цінних паперів

За стадіями життєвого циклу цінних паперів ринок ЦП поділяється на первинний та вторинний.

Первинний ринок цінних паперів пов’язаний з розміщенням цінних паперів, вторинний ринок — з обігом цінних паперів.Первинний ринок характеризується тим, що на ньому ЦП розміщуються серед перших інвесторів. Кошти, що мобілізуються на первинному ринку, спрямовуються на здійснення реальних інвестицій в економіці. На вторинному ринку здійснюється купівля-продаж раніше розміщених на первинному ринку ЦП, тобто на ньому здійснюється обіг фінансових інструментів.

Організований та неорганізований ринки цінних паперів

За рівнем організації торгівлі та за місцем торгівлі цінними паперами ринок ЦП поділяється на організований та неорганізований.

Організований ринок передбачає наявність організатора торгівлі: фондової біржі, позабіржової торговельно-інформаційної системи, які мають відповідні правила створення та функціонування та де ціна на ЦП встановлюється під впливом сукупного попиту та пропозиції. Організований ринок може бути біржовим (купівля-продаж ЦП здійснюється на фондовій біржі) або позабіржовим (організатором торгівлі є позабіржова торговельно-інформаційна система). В Україні, згідно із Законом «Про цінні папери та фондовий ринок», ухваленим у 2006 році, організаторами торгівлі можуть бути тільки фондові біржі. На початок 2014 року в Україні було зареєстровано 10 фондових бірж: Київська міжнародна фондова біржа, Придніпровська фондова біржа, Східноєвропейська фондова біржа, Українська біржа, Українська міжбанківська валютна біржа, Українська міжнародна фондова біржа, Українська фондова біржа, Фондова біржа «ІННЕКС», Фондова біржа «Перспектива»,Фондова біржа «ПФТС».

Неорганізований ринок завжди позабіржовий, він характеризується тим, що ціна встановлюється за домовленістю сторін, має більш суб’єктивний характер (наприклад, до неорганізованого позабіржового ринку належить міжбанківський, міждилерський ринок, торгівля векселями тощо).

За даними НКЦПФР, в Україні основний обсяг торгівлі на ринку цінних паперів здійснюється на позабіржовому неорганізованому ринку: за 2001— 2011 рр. частка угод, що здійснювалася на організованому ринку, становила лише 1,7—13,43 %, а решта 98,3—86, 57 %

— на неорганізованому (рис. 8.1).

1

Рис. 8.1. Частка угод на організованому РЦП України

1

8.3. Суб’єкти ринку цінних паперів

Безпосередні учасники ринку цінних паперів

Побудовано за даними річних звітів НКЦПФР: http://www.nssmc.gov.ua/activities/annualУчасників ринку можна поділити на так званих безпосередніх, допоміжних та регулювальних (контролювальних) . Безпосередні учасники — це сторони ринкових відносин, що є в основі даного ринку. Допоміжні учасники — це ті, які допомагають та забезпечують встановлення ринкових відносин між учасниками ринку. Регулювальні — це учасники, які встановлюють правила роботи на ринку та здійснюють контроль за їх виконанням.

Безпосередніми учасниками РЦП є сторони здійснюваних на ньому емісійних та інвестиційних взаємовідносин — емітенти та інвестори. Вони належать до групи непрофесійних учасників РЦП.

Емітенти ЦП — це юридичні особи, які від свого імені випускають емісійні цінні папери і зобов’язуються виконувати обов’язки, що випливають з умов їх випуску. Емітентом ЦП може бути також держава в особі уповноважених органів та органи місцевого самоврядування, які можуть випускати цінні папери для задоволення потреб у фінансуванні видатків відповідних бюджетів та окремих проектів. Інвестори — фізичні та юридичні особи, в тому числі інституціональні інвестори (інвестиційні фонди, пенсійні фонди, страхові компанії тощо), які мають вільні кошти і бажають вкласти їх у ЦП з метою одержання від вкладених коштів доходу (відсотків) чи з метою збільшення ринкової вартості цінних паперів.

Допоміжними учасниками є посередники — юридичні особи, діяльність яких тісно пов’язана з наданням професійних послуг щодо опосередкування діяльності на ринку емітентів та інвесторів, тобто це професійні учасники ринку цінних паперів.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Обіг, погашення та вилучення цінного папера з обігу
Класифікація та характеристики основних видів цінних паперів
Акція як класичний інструмент ринку капіталів
Основні показники, що використовуються для характеристики акцій
Сертифікати ФОН як вид пайових цінних паперів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)