Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 5.6. Історія створення Міжнародної фінансової корпорації (МФК)


< Попередня  Змiст  Наступна >

5.6. Історія створення Міжнародної фінансової корпорації (МФК)


5.6.1. Основна мета діяльності, завдання та організаційна структура Інший член групи Світового банку — Міжнародна Фінансова Корпорація — була заснована в 1956 році з метою сприяння розвиткові приватного сектору та економічному зростанню країн, що розвиваються, через заохочення приватного підприємництва у виробничому секторі.

Досягнення основної мети діяльності організації забезпечується трьома основними видами діяльності МФК:

жавного управління тощо. Кошти позик за системними проектами не мають цільового характеру й використовуються для збалансування Державного бюджету України. Кошти позик за цими проектами повністю надходять до Державного бюджету, витрачаються згідно із Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік і погашаються виключно за рахунок коштів бюджету.

• фінансуванням проектів приватного сектору;

• наданням допомоги компаніям країн із перехідною економікою в залученні інвестицій на міжнародних фінансових ринках;

• наданням консультацій і технічної допомоги приватним компаніям та урядам.

МФК за організаційною структурою та методами управління побудована аналогічно до МБРР. МФК має Раду керуючих, Раду директорів, голову Ради директорів, президента й персонал для виконання зобов’язань корпорації. Також до складу МФК входять Банківська консультативна комісія та Діловий консультативний комітет.

Рада керуючих (Правління) — вищий орган МФК — реалізує повноваження з керівництва МФК. До складу Ради керуючих країни-члени призначають своїх представників. Зазвичай кожний керуючий МБРР є керуючим МФК, якщо його країна є членом МФК. Рада проводить щороку збори водночас зі зборами МБРР, на яких обговорюються найважливіші проблеми політики банку й МФК. Акціонерний капітал МФК вноситься країнами-членами, а право голосу — пропорційне кількості акцій, які тримає кожна країначлен. Статутний капітал МФК становить 2,4 млрд дол. США.

Директорат здійснює поточну роботу. Він складається з 24 директорів, які водночас є директорами МБРР.

Президент МФК за посадою є головою директорату МФК. Він називається також виконавчим президентом.

Банківська консультативна комісія складається з восьми представників провідних міжнародних інститутів. Разом із керівництвом МФК вони обговорюють ділові й політичні проблеми та стратегію корпорації.

Діловий консультативний комітет сполучає провідних промисловиків, банкірів, державних діячів, які обмінюються думками з керівництвом МФК з економічних та фінансових проблем.

5.6.2. Членство та джерела фінансових ресурсів МФК. Механізми фінансування та умови отримання кредитних коштів

Станом на січень 2011 року членами МФК були 182 країни. Членами корпорації можуть бути лише члени МБРР.

МФК є найбільшим джерелом прямого фінансування проектів приватного сектору у країнах, що розвиваються. Джерелами фі-

Міжнародна фінансова корпорація переважно фінансує проекти приватного сектору у країнах, що розвиваються, мобілізуючи додаткове фінансування від інших інвесторів та позикодавців, а також забезпечуючи надання консультативних послуг і технічної допомоги урядовим та бізнесовим колам із питань, що стосуються інвестицій.

Корпорація пропонує цілий ряд фінансових продуктів та послуг приватним компаніям, що працюють у країнах із перехідною економікою — членах МФК: довгострокові кредити в основних валютах із фіксованими або плаваючими відсотковими ставками; інвестиції до акціонерного капіталу; квазі-часткові інструменти (субординовані кредити, привілейовані акції, дохідні цінні папери); гарантії та резервне фінансування; управління ризиком (посередництво у валютних та відсоткових свопах, банківські резерви для хеджування кредиту).

МФК надає фінансові інструменти окремо або в будь-якій необхідній комбінації для забезпечення відповідного фінансування проектів. МФК також допомагає розробити оптимальну структуру фінансування проектів, координуючи фінансування з іноземних та місцевих банків і компаній, а також агентств з експортного кредиту.

На відміну від Світового банку, МФК надає позики приватним компаніям і не потребує гарантій від урядів, яким надається допомога. Корпорація також здійснює інвестиції в основний капітал підприємств у країнах, що розвиваються, крім того, надає додаткові позики та здійснює фінансування основного капіталу на міжнародних фінансових ринках.

Корпорація фінансує створення нових компаній, бере участь у розширенні або в модернізації діючих компаній у різноманітних секторах економіки від агробізнесу до виробництва енергії та видобутку вугілля. Окремі проекти МФК стосуються розвитку фінансового сектору у країнах, що розвиваються, наприклад, шляхом фінансування створення таких установ, як інвестиційні банки та страхові компанії.

Хоча МФК інвестує й надає позики та здійснює інвестиції на ринкових умовах, вона не конкурує з приватним капіталом, фі-

нансування проектів МФК є внески країн-членів у статутний капітал корпорації, кредити, отримані від МБРР, відрахування від прибутків, кошти від повернення кредитів та кошти, залучені на зовнішніх ринках.

Щоб забезпечити участь інвесторів та кредиторів із приватного сектору, МФК обмежує загальну суму власного фінансування за кожним проектом до 25 % усього кошторису проекту. Незважаючи на те, що МФК може купити до 35 % акціонерного капіталу компанії, вона ніколи не буває найбільшим утримувачем акцій і не бере участі в менеджменті фірми. Інвестиції МФК, як правило, складають від 1 млн дол. США до 100 млн дол. США. Фонди МФК можуть бути використані як постійний обіговий капітал або для іноземних чи місцевих витрат на придбання основних фондів у будь-якій країні-члені МБРР.

Оскільки МФК не вимагає урядових гарантій, вона ділить весь фінансовий ризик щодо проекту зі своїми партнерами. МФК надає довгострокові кредити під ринкові відсотки без пільг і дотацій. Термін погашення погоджується за кожним проектом.

Для того щоб отримати фінансування від МФК, проекти мають приносити прибуток інвесторам, користь економіці країни та відповідати суворим правилам МФК щодо охорони навколишнього середовища. МФК підтримує тільки ті підприємства, що використовують ресурси ефективно й не залежать від ринкових деформацій, таких як спеціальні субсидії, тарифний захист і податкові пільги.

МФК фінансує проекти в різних галузях промисловості — від агробізнесу до гірництва та від виробництва до туризму.

Фінансуючи переважно приватні підприємства, МФК може також інвестувати в підприємства з частковою державною власністю за умови, що залучений приватний сектор та підприємство управляються на комерційній основі. МФК фінансує як місцеві компанії, так і спільні підприємства за участю іноземних та місцевих акціонерів.

МФК залучає різноманітні фонди для фінансування проектів у країнах, що розвиваються. Вона активно шукає партнерів для спільних підприємств і використовує додаткове фінансування через залучення інших установ до надання корпоративних позик в основний капітал для проектів, які фінансуються МФК. Завдяки таким позикам МФК спроможна отримати великий обсяг проектів комерційних банків для країн, що розвиваються. З юридичного погляду під час надання корпоративних позик МФК виступає в ролі офіційного кредитора, який підписує угоду з позичальником. Комерційні банки беруть участь у позиках

нансуючи проекти, які не можуть отримати суттєвої фінансової підтримки на прийнятних умовах з інших джерел.

Завдяки успішним фінансовим операціям та особливому статусу багатосторонньої інституції МФК може діяти як каталізатор залучення приватних інвестицій. Участь МФК у проекті зміцнює впевненість інвесторів в успіху проекту та приваблює інших кредиторів і акціонерів. МФК мобілізує пряме фінансування для перспективних компаній у країнах із перехідними економіками шляхом синдикації кредитів міжнародних комерційних банків та шляхом андеррайтингу інвестиційних фондів та емісії комерційних цінних паперів. МФК також займається приватним розміщенням цінних паперів.

МФК надає консультаційні послуги з широкого кола питань, зокрема фізичної та фінансової реструктуризації, складання бізнес-планів, визначення ринків збуту, продуктів, технологій, а також фінансових і технічних партнерів, мобілізації фінансування проектів. МФК дає поради, з участю в інвестиції або без неї, за плату, обумовлену ринком.

Консультативні послуги Корпорація надає й урядам окремих країн. Вони спрямовані на розвиток ринків капіталів, допомогу у створенні та об’єднанні регулюючої, юридичної та бюджетної структур, необхідних для ефективного формування фінансових установ. МФК також надає поради урядам із питань приватизації та структурної перебудови державних підприємств, що готуються до приватизації, та з питань поліпшення умов для залучення приватних інвестицій. Так, наприклад, вона сприяє розвитку внутрішніх ринків капіталів, а також реорганізації та приватизації державних підприємств. Заснована МФК Консультативна служба з питань іноземних інвестицій, керівництво якою здійснюється на загальних засадах із Багатостороннім агентством гарантій інвестицій та Світовим банком, консультує уряди у справі залучення прямих іноземних інвестицій. Надзвичайно важливим для успішного розвитку економіки країн, що розвиваються, є забезпечення їх послугами в таких секторах, як енергетика, водопостачання, транспорт і зв’язок.

МФК бере за свої послуги плату, що залежить від умов ринку, і не приймає урядових гарантій. Вона працює на комерційних засадах і поділяє всі ризики зі своїми партнерами.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
5.7. Багатостороннє агентство з гарантування інвестицій (БАГІ)
5.8. Створення Міжнародного центру з урегулювання інвестиційних спорів (МЦУІС). Основна мета та напрями діяльності
6.1. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) 6.1.1. Загальна інформація
6.1.2. Членство та організаційна структура
6.1.3. Основні джерела фінансових ресурсів ЄБРР.
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)