Posibniki.com.ua Філософія Філософія Функції філософії


< Попередня  Змiст  Наступна >

Функції філософії


Питання про предмет філософії тісно пов’язане з питанням про її функції. Під функціями філософії розуміють головні напрями використання філософії в суспільній (матеріальній і духовній) практиці, у результаті чого реалізується її мета, завдання та призначення.

Назвемо найважливіші функції філософії.

1. Світоглядна функція сприяє формуванню цілісної картини світу, уявлень про будову світу і Всесвіту, визначенню мі сця людини в них, окреслює принципи взаємодії людини й довколишнього світу.

2. Методологічна функція філософії виробляє основні методи пізнання довколишнього світу (дійсності).

123. Гносеологічна (розумово-теоретична) функція має на меті правильне й істинне пізнання навколишньої дійсності (інакше кажучи, філософія дає механізми істинного пізнання).

4. Аксіологічна функція (ціннісна) дає можливість адекватно оцінювати предмети, явища й процеси об’єктивної дійсності з погляду цінностей (етичних, естетичних, соціальних, ідеологічних тощо) конкретного історичного періоду. Мета аксіологічної функції філософі ї — селекція, відбір найконструктивніших цінностей, що сприяють прогресивному розвитку сучасної цивілізації й уникненню псевдоцінностей, артефактів культури, які зумовлюють регресивний розвиток.

5. Критична функція спрямована на критику різноманітних систем знань про світ, пошуки нових істин через розв’язання суперечностей між тим, що вже пізнане, і тим, що ще не пізнане, на відмі ну від догматики й суб’єктивізму.

6. Виховна, гуманітарна, функція філософії сприяє генеруванню гуманістичних цінностей та ідеалів сучасної цивілізації, створенню соціальних умов для їх реалізації на рівні окремої особи, розвитку гуманітарної культури, а також допомагає окремій особі знайти сенс життя й визначити своє місце в довколишньому світі.

7. Пр огностична функція осмислює перспективу розвитку світу.

Зауважимо, що функцій філософії набагато більше, ніж ми назвали. У той чи той історичний період розвитку суспільства домінантними стають одні або інші функції. Зазначені функції актуальні саме в умовах сучасної цивілізації. Загалом усі функції філософії є результатом натхненності розвитку людського існування, наповнення людського життя вищим сенсом, вищими ідеями та неминущими цінностями.

Реалізуючи свою гносеологічну функцію, філософія поєднується з наукою і є її методологією. Відомо, що метод є одночасно і способом, і засобом пізнання, а також практикою використання здобутих знань і прогнозуванням можливих змін в об’єкті пізнання. Мет од відповідає на питання — як пізнати світ? Будь-яке достовірне знання про світ — це єдність теорії та методу. Теорія є системою ідей, поглядів, спрямованих на пояснення (пізнання) довколишнього світу, вона відповідає на питання: яким є предмет? або чим він є? Відповіді на ці запитання розкривають природу, сутність і всебічні зв’язк и предметів, явищ і процесів об’єктивної дійсності. Головні характеристики, що їх повинні мати знання, це їх істинність і практична цінність. Як найвища форма теоретич

13ного світогляду, філософія стає водночас і методом пізнання світу, саме тому вона є методологією для всіх конкретних наук.

Найвищим рівнем філософської методології є діалектика, яка дає змогу аналізувати світ, зокрема духовний, через його постійний саморозвиток, а джерело руху шукати у внутрішніх суперечностях предмета.

До протилежних діалектиці належать такі мето ди:

Метафізика, яка дає змогу аналізувати об’єкт пізнання окремо, у відриві, без взаємозв’язку з іншими об’єктами, статично, без саморозвитку. Основою цього методу є абсолютизація істини, за якою суперечності та їх єдність не фіксуються.

Догматизм як спосіб сприйняття довколишнього світу через призму догм, засвоєних у результаті інтуїтивного прозріння або божественного одкровення. Догми є абсолютними істинами. Цей метод був характ ерним для середньовічної теологічної філософії.

Еклектика — метод, заснований на нелогічному об’єднанні різноманітних фактів, понять, концепцій, у результаті чого виникають поверхневі, зовні правдоподібні, але хибні висновки.

Софістика — метод, який ґрунтується на виведенні з помилкових тверджень но вого висновку, що видається за істину.

Герменевтика — метод правильного прочитання й тлумачення змісту текстів, доволі поширений у сучасній західній філософії.

Крім основних методів філософії виокремлюють також методи, що є водночас і сучасними філософськими напрямами. До них належать:

Матеріалістичний метод, який орієнтує на сприйняття дійсності, в якій первинним є матерія, а вторинн им — духовне, ідеальне. Цей метод панував у радянській філософії.

Ідеалістичний метод, сутність якого — визнання як першопричини духовного, нематеріального, а матерії як вторинної. Ідеалістичний метод особливого поширення набув у сучасній західній філософії. Матеріалістичний та ідеалістичний методи намагаються дати відповідь на основне питання філософії

1 .

1

Основним питанням філософії традиційно вважають питання про відношення свідомості до буття і духовного до матеріального. Це відношення має два аспекти: 1) онтологічний — відповідь на питання: «що первинне?»; 2) гносеологічний — «чи можна пізнати світ?» Залежно від відповіді на перше питання виокремлюють головні філософські напрями — об’єктивний ідеалізм, суб’єктивний ідеалізм, матеріалізм, вульгарний матеріалізм, дуалізм, деїзм. Залежно від відповіді на друге запитання виділяють такі філософські напрями, як гностицизм, агностицизм, емпіризм (сенсуалізм) і раціоналізм.

14— Емпіризм — це метод і напрям теорії пізнання, згідно з яким в основі пізнавального процесу лежить досвід, здобутий у результаті чуттєвого пізнання.

Раціоналізм — філософський метод і напрям філософії, який вважає, що істинне, достовірне знання може бути досягнуте лише за допомогою розуму, без впливу досвіду та відчуття людини.

Сучасна філософія — яскравий пр иклад того, як змінюється домінування в ній тих чи тих функцій, методів, предметного поля філософських досліджень. Було доведено неможливість дати відповідь на основне питання філософії — воно є вічним і відкритим для дальших філософських роздумів, утім у ХХ і ХХІ ст. його актуальність різко знизилася. Натомість у філософії стала переважа ти антропологія — проблема людини в її взаємодії з природою та суспільством.

Філософія стала сприйматись як система найбільш узагальнених теоретичних поглядів на світ з метою визначення в ній місця людини та аналізу різноманітних форм ставлення людини до цього світу. До того ж важливою є орієнтація філософії на б езпосередню сучасну практику на основі знання про людські можливості. Філософія повинна стати практичним інструментом, який дасть змогу людині, окремій особистості, визначити свою життєву позицію щодо світу, людей, які її оточують, і власного «Я».


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОНТОЛОГІЯ
Категорія «матерія»
ДІАЛЕКТИКА ЯК ЗАГАЛЬНА КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ ТА ЇЇ АЛЬТЕРНАТИВИ
ПРОБЛЕМА СВІДОМОСТІ У ФІЛОСОФІЇ
ГНОСЕОЛОГІЯ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)