Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Ф’ючерсна (форвардна) ціна; контанго та беквордація


< Попередня  Змiст  Наступна >

Ф’ючерсна (форвардна) ціна; контанго та беквордація


Ф’ючерсна (форвардна) ціна — це ціна, за якою в майбутньому буде поставлений базовий актив. Визначальним чинником для неї є поточна ціна базового активу на ринку спот. Різницю між цими цінами називають базисом. Для характеристики співвідношення ф’ючерсної ціни і ціни базового активу використовують терміни контанго і беквордація (депорт).

Контанго — це ситуація, коли ф’ючерсні контракти торгуються вище поточної ціни базового активу. У випадку з фінансовими активами ринок зазвичай перебуває саме в такому положенні. Це можна пояснити так. На купівлю базового активу витрачається сума, яка є рівною його ціні. У випадку операції із ф’ючерсом покупець оплачує лише розмір гарантійного забезпечення . Різницю між ціною ф’ючерсу та гарантійним забезпеченням можна було б використати для отримання доходу з інших джерел. Тому до ціни базового активу фактично додається дохідність за безризиковою ставкою на вищезазначену різницю (формула 8.1).

Також контанго називають ситуацію, за якої ф’ючерсні контракти на наближчі місяці продаються за нижчими цінами, ніж на віддалені місяці. Беквордація

— протилежний контанго стан ринку, коли ціна ф’ючерса нижча за ціну базового активу або ж ситуація, за якої ф’ючерсні контракти на найближчі місяці продаються за вищими цінами, ніж контракти на більш віддалені місяці. де F

0 — ф’ючерсна ціна; S

0 — ф’ючерсна ціна; S

0 — ціна базового активу на ринку спот; M — гарантійне забезпечення (маржа); e — основа натурального логарифму; r — безризикова ставка; T — час, що залишився до дати експірації ф’ючерсу.

Ця формула виходить з припущення про те, що найкращим прогнозом майбутньої ціни активу є його поточна ціна. Це припущення випливає з гіпотези ефективного ринку, яка, своєю чергою, спирається на гіпотезу випадкових блукань. На реальних ф’ючерсних ринках може спостерігатися як ситуація контанго, яка відповідає формулі 9.1, так і беквордації. Як ми бачимо з рис. 9.4, співвідношення значення базового активу та ф’ючерсної ціни часто змінювалося. Його величина враховувала очікування учасників ринку щодо майбутнього значення індексу.

1

Детальніше — у пункті «Система гарантування виконання зобов’язань на ринку деривативів».Рис. 9.4. Співвідношення ціни вересневого ф’ючерсу на індекс UX та індексу UX з 18.06.2012 до 17.09.2012 (період від початку активного обігу до експірації ф’ючерсу)

На товарних ринках існує низка інших чинників, які можуть впливати на ф’ючерсну ціну. Розглянемо для прикладу ринок природного газу. В учасників ринку є дві альтернативи: вони можуть придбати ф’ючерс на поставку газу через певний час або газ на ринку спот. У другому варіанті придбаний газ доведеться зберігати у сховищах, що потребує додаткових витрат на зберігання та страхування. Проте наявність газу у власності також має певну споживчу корисність. Так, якщо сховища будуть майже повністю заповнені, то нові обсяги ніде буде розмістити. В результаті маємо таку формулу: де F

0 — ф’ючерсна ціна; S

0 — ф’ючерсна ціна; S

0 — ціна базового активу на ринку спот; M — гарантійне забезпечення (маржа); e — основа натурального логарифма; r — безризикова ставка; T — час, що залишився до дати експірації ф’ючерсу; S — витрати на зберігання та страхування; C — споживча корисність.

Якщо врахувати, що безризикова ставка та витрати на зберігання є майже незмінними, то основним чинником впливу на співвідношення цін на ф’ючерсному та спот-ринках є споживча корисність. Вона є різною для різних активів, тому на деяких ринках чи відрізках часу спостерігається ситуація контанго, на інших — беквордації.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Приклад спекуляції з використанням ф’ючерсу
9.3. Нелінійні деривативи опціонного типу
Приклади стратегій з комбінуванням опціонів та спредами
Ціна опціону. Модель Блека — Шоулза
Екзотичні контракти
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)