Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств 7.4.2. Фінансово-кредитна підтримка суб’єктів підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >

7.4.2. Фінансово-кредитна підтримка суб’єктів підприємницької діяльності


Для підтримки та розвитку суб’єктів підприємницької діяльності — підприємств малого та середнього бізнесу — діють регіональні кредитні лінії. Наприклад, таку середньострокову кредитну лінію створив комерційний банк «Хрещатик» спільно з

Кредитування підприємств

273Київською міською державною адміністрацією (КМДА) відповідно до рішення Київської міської ради.

Привабливість для підприємств цієї кредитної лінії визначається передовсім низьким рівнем кінцевих витрат на сплату відсотків за кредитом у національній валюті за рахунок використання механізму часткової компенсації таких витрат зі спеціально виділених коштів міського бюджету — Фонду підтримки підприємництва.

Для отр имання кредиту суб’єкт підприємницької діяльності (фізична або юридична особа), що зареєстрований та здійснює свою фінансово-господарську діяльність у м. Києві, має відповідати таким критеріям (табл. 7.6).

Таблиця 7.6

КРИТЕРІЇ КРЕДИТНОЇ ЛІНІЇ

Кредитна історія Брак фактів невиконання зобов’язань з раніше отриманих кредитів та інших зобов’язань, виконання яких повинно було здійснюватись у грошовій формі (за винятком зобов’язань, термін виконання яких не настав)
Терміни діяльності підприємства з початку заснування Стандартна вимога — не менше 1-го року; якщо підприємство здійснює свою діяльність менше одного року, то обов’язковим є надання засновниками підприємства-позичальника майнової поруки. У цьому випадку сума заставного майна засновників, як правило, повинна становити не менше ніж 10% від обсягу необхідної заст ави або іншу частину за рішенням банку
Забезпечення кредитних коштів Розмір забезпечення визначається відповідно до вимог НБУ та вимог КБ «Хрещатик» щодо проведення аналізу фінансового стану позичальника

Кредити надаються за умови, якщо проект підприємства передбачає:

• фінансування виробництва;

• запровадження нових видів продукції, послуг, технологій та підвищення якості продукції і послуг;

• інноваційні проекти;

• розвиток експортно орієнтованих видів виробництва та послуг;

• розширення та збільшення обсягів виробництва та надання послуг;

• модернізацію, оновлення та придбання основних засобів;

• фінансування проектів, метою яких є впровадження енергоощадних технологій та/або основних засобів.

Обмеження, що існують для кредитних проектів: ? здійснення фінансово-господарської діяльності за межами

274 ? виробництво екологічно небезпечної продукції та/або надання таких самих послуг; ? виробництво і торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами; ? ігровий бізнес; ? суто споживацькі цілі; ? фінансування банківських установ або ломбардних організацій; ? торгівля цінними паперами; ? отримання кредиту для погашення інших, раніше отриманих, кредитів; ? фінансування оборотних коштів, які спрямовуються безпосередньо на сплату заробітної плати, податків.

Кредити надаються в безготівковій формі в національній валюті переважно на реалізацію інвестиційних проектів, а також на відновлення оборотного капіталу на строк від 3 місяців. Максимальний термін кредитування на поповнення обігового капіталу, як заведено, не повинен перевищувати 12 місяців. За кредитування інвести ційних (інноваційних) проектів, як правило, цей термін має бути не більше 24 місяців.

Умови кредитування і відсотки за кредитами зазначено в табл.7.7, 7.8.

Таблиця 7.7

УМОВИ КРЕДИТУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ

Таблиця 7.8

Таблиця 7.8

ВІДСОТКИ ЗА КРЕДИТОМ * Облікова ставка НБУ на дату підписання кредитної угоди.

При цьому загальна відсоткова ставка за користування кредитом не повинна перевищувати 24% річних.

При цьому загальна відсоткова ставка за користування кредитом не повинна перевищувати 24% річних.

Пільговий період з погашення основного боргу може встанов

275Сума наданого кредиту не має перевищувати 90% від загальної суми проекту. Відповідна частка загальної суми проекту має бути профінансована клієнтом за рахунок власних коштів.

Загальна сума кредитних коштів, яка може бути надана одному позичальнику, обмежується обґрунтованою потребою проекту у фінансуванні, рівнем його окупності та наявністю достатнього забезпечення за кредитом.

Частка відс откової ставки, яка компенсується за рахунок бюджету м. Києва, має становити від 25% до 90% загальної відсоткової ставки, що встановлюється кредитною угодою. Розмір компенсаційної відсоткової ставки затверджується рішенням конкурсної комісії з відбору проектів.

З урахуванням компенсації фактичні відсотки за кредитом можуть становити від 2% до 22% річних у національній валюті.

Порядок сплати відсотків такий: відсотки в розмірі, що не підлягають компенсації, сплачуються позичальником самостійно; частку відсотків у розмірі встановленої позичальнику компенсації сплачує КМДА.

Плата за відкриття позичкового рахунка (для всіх категорій клієнтів) становить 0,3% від суми кредиту.

Плата за невикористаний залишок кредитної лінії — до 0,3% річних.

Погашення основної суми боргу має здійснюватися відповідно до умов договору. Сплата відсотків за користування кредитом — щомісяця.

Забезпеченням кредиту можуть бути:

• нерухоме майно;

• обладнання;

• автотранспортні засоби;

• товари;

• майнова порука третіх осіб.

Відкриття такої кредитної лінії для малих та середніх підприємств створює сприятливі фінансові умови для прискореного розв’язання найважливіших економічних та соціальних проблем регіону. Передовсім це — розвиток виробничих потужностей, створення нових робочих місць, розширення виробництва високоякісної продукції та послуг, розвиток експортного потенціалу регіону, модернізація та о новлення основних фондів, впровадження енергоощадних та екологічно чистих технологій.

На підтвердження цього наведемо як приклад Програму комплексного кредитного обслуговування малих та середніх підприємств в Укрексімбанку.

276

ПРОГРАМА комплексного кредитного обслуговування малих та середніх підприємств в Укрексімбанку

Програма призначена для підтримки малих та середніх підприємств і передбачає надання кредитів для інвестицій у модернізацію виробництва або розширення діяльності існуючих фірм, а також для новостворених підприємств (наприклад, утворених після реструктуризації або приватизації державних підприємств).

БАЗОВІ КРИТЕРІЇ ПРОГРАМИ

Заявник

Кількість працівників, включаючи філії та дочірні підприємства

Менше ніж 500 осіб

Частка державної власності Менше ніж 49 %

Прибуткова діяльність підприємства

Наявність чистого прибутку після оподаткування за підсумками останнього року

Позитивна кредитна історія

Брак прострочених кредитів на сьогодні та в минулому

Цілі фінансування Інвестиції

Термін діяльності Не менше одного року

Кредит

Сума 25 500 — 510 000 євро

Термін Від 12 до 60 міс.

Пільговий період Від 3 до 12 міс.

Забезпечення 200 % від суми зобов’язань за кредитом

Середньо- та довгострокове фінансування інвестиційних проектів підприємств спрямовується на такі цілі:

— купівля будівель, споруд, обладнання, транспортних засобів;

— будівництво та освоєння землі;

— реконструкція та модернізація об’єктів виробничого призначення.

Фінансування проектів підприємств, що передбачають виробництво з високим екологічним ризиком, та виробництво, пов’язане з небезпекою для навколишнього середовища, об межується.

Кредит надається для фінансування до 80% вартості інвестиційного проекту. Не підлягає фінансуванню в рамках кредиту частина вартості інвестиційного проекту, що повинна бути власним внеском позичальника в інвестиційний проект. Виплати кредиту здійснюються в євро і після конвертації можуть здійснюватись у будь-якій вільно конвертованій або національній валюті за бажанням позичальника. Кредитування підприємств

277Погашення основної суми кредиту здійснюється приблизно рівними щоквартальними внесками після закінчення пільгового періоду (від 2 до 12 місяців). Кредити підлягають погашенню в євро.

Відсоткові ставки фіксуються на дату виплати кожної частини кредиту. Після завершення кількох виплат установлюється єдина середньозважена відсоткова вставка на всю суму кредиту. Відсотки сплачуються щомісяця відразу ж після пе ршої виплати кредиту і до повного його погашення. Розмір відсоткової ставки — близько 13% річних.

Плата за організацію та управління кредитом: одноразовий платіж за організацію нараховується в розмірі 1,5% на суму кредиту. Можлива сплата за рахунок кредитних коштів.

Плата за обслуговування кредитного рахунка становить 0,5—2% від суми кредиту і здійснюється позичальником частинами відповідно до суми, зазнач еної в кожній заявці на виплату кредитних коштів у національній валюті України за курсом НБУ, який діє на день здійснення платежу.

Плата за зобов’язання та інші пов’язані платежі визначається згідно з умовами надання кредиту / відкриття кредитної лінії.

Фінансуванню не підлягають: придбання товарів та послуг з метою використання в особистих цілях; розміщення внесків у вигляді цінних паперів або інші інвестиції в цінні папери (портфельні інвестиції); реструктуризація існуючої заборгованості за кредитами; проекти, які вже реалізовані з залученням інших джерел фінансування; обігові кошти, призначені для сплати заробітної плати, податків, місцевих комунальних послуг тощо.

Для участі у Програмі підприємство мусить заповнити та надати до відділу сприяння розвитку малого та середнього приватного підприємництва Заяву-анкету та фінансову звітність за останній рік. Послуги щодо реєстрації на участь у Програмі безкоштовні.

Доцільність дальшого розгляду кредитного проекту в изначається за результатами експрес-аналізу Заяви-анкети та фінансового стану підприємства.

Рішення про надання кредиту приймається за результатами аналізу наданої документації за проектом (включаючи бізнес-план проекту, фінансову звітність та іншу необхідну інформацію), обговорення з позичальником напрямів розвитку підприємства, особливостей менеджменту.

Експертизу проекту підприємства та нагляд за ход ом реалізації проекту провадить відповідна філія Укрексімбанку, яка розташована в регіоні реалізації проекту.

Для уможливлення контролю за ходом реалізації проекту позичальник повинен мати рахунки в Укрексімбанку, на які він зобов’язується забезпечувати грошові надходження на рівні, зазначеному в бізнес-плані.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
7.5.2. Кредитування експорту вітчизняних підприємств за рахунок ресурсів міжнародних фінансово-кредитних інститутів
ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ
Знос і амортизація основних засобів
8.5. Джерела і порядок фінансування капітальних вкладень
ОЦІНКА ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)