Posibniki.com.ua Мікроекономіка Економіка підприємств агропромислового комплексу Тема 11. МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ВИРОБНИЧА ЛОГІСТИКА ПІДПРИЄМСТВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУТ


< Попередня  Змiст  Наступна >

Тема 11. МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА ВИРОБНИЧА ЛОГІСТИКА ПІДПРИЄМСТВ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУТ


Ключові поняття і терміни: енергозабезпеченість і енергомісткість виробництва; енергоозброєність праці; умовно-еталонний трактор; умовно-еталонний гектар; календарний фонд робочого часу підприємства (цеху, обладнання): режимний фонд часу обладнання; плановий (номінальний) фонд робочого часу обладнання; фактичний фонд робочого часу обладнання; логістика; макрологістика; мікрологістика; виробнича логістика; матеріальний потік; потужність матеріального потоку; напруженість матеріального потоку; «штовхаюча» система управління матеріальним потоком; «тягнуча» система управління матеріальним потоком; внутрішньовиробничі логістичні системи.

Вивчивши матеріал цієї теми, ви будете ЗНАТИ: класифікацію матеріально-речових елементів основного капіталу за роллю в процесі виробництва та економічний зміст показників енергозабезпеченості виробництва, енергоозброєності праці та енергомісткості продукції; альтернативні підходи щодо купівлі нової чи потриманої техніки, придбання власної техніки чи взяття її на підряд, придбання техніки або її операційна оренда; проблеми сучасного стану розвитку сільськогосподарського машинобудування і забезпеченості сільськогосподарських товаровиробників технікою та методичні підходи до оцінки рівня її використання; методичні підходи до адаптації показників використання обладнання переробних підприємств для одержання заданого обсягу продукції; сутність логістики, її функції, завдання, рівні та види мікрологістики; сутність матеріального потоку, його класифікацію, оцінні показники та способи управління матеріальними потоками в межах сучасних логістичних концепцій; місце транспорту в логістичній системі аграрних і переробних підприємств та критерії вибору транспортного засобу для виконання відповідних транспортних робіт; методологічні підходи до визначення економічної доцільності довготривалого зберігання сільськогосподарської продукції на складах (елеваторах), а також УМІТИ: ? визначати постійні і змінні витрати на експлуатацію техніки, обсяг виконуваних нею робіт, за якого досягається беззбитковість роботи придбаної техніки порівняно з її підрядом, а також розрахо-орендодавцю; ? розраховувати й оцінювати показники інтенсивності, продуктивності та економічності роботи машинно-тракторного і комбайнового парку, а також визначати ступінь забезпеченості підприємства цими видами техніки; ? визначати техніко-економічні показники використання автомобільного парку, здійснювати їх оцінку та аналізувати обсяг вантажообороту підприємства; ? розраховувати й оцінювати показники використання обладнання переробного підприємства.

11.1. Функціональна роль матеріально-речових елементів основного виробничого капіталу та їх місце у формуванні енергетичних ресурсів

Основний капітал як важливий складовий елемент продуктивних сил функціонує в процесі виробництва в певній матеріально-речовій формі. Його складові мають різне цільове призначення, а тому істотно відрізняються за функціональною роллю в створенні матеріальних благ. Можна виділити дві групи засобів праці за цією ознакою.

Перша група засоби праці, що сприяють підвищенню продуктивності праці. За їх допомогою здійснюється комплексна механізація й автоматизація виробництва і як наслідок — знижується трудомісткість продукції, ліквідується важка, непрестижна ручна праця, відбувається умовне вивільнення працівників, які можуть бути використані в інших сферах виробництва.

Зазначену функціональну роль відіграють такі засоби праці, як робочі і силові машини, транспортні засоби, комбайновий парк, автоматичні лінії, засоби механізації тваринницьких приміщень, різні прилади, обладнання й устаткування тощо. Ці матеріально-речові елементи основного капіталу також активно впливають на процес виробництва. Абсолютна більшість їх відтворюється за межами аграрного і переробного виробництв, а тому ступінь їхнього впливу визначається темпами розвитку наукового техніко-технологічного прогресу в галузях промисловості і масштабами його реалізації у виробництві.

Друга група засоби, що створюють сприятливі умови для нормального виробничого процесу. Це заводські цехи, тваринницькі і складські приміщення, споруди, літні табори для утримання худоби тощо. Ці засоби праці хоч і менш активно впливають на процес виробництва, але є необхідними його елементами, без яких неможливо досягти високих кінцевих результатів господарської діяльності підприємств.

Усі матеріально-речові елементи основного капіталу мають відповідні техніко-економічні характеристики, знання яких вкрай необхідне для визначення потреби в цих ресурсах, оцінки й аналізу ефективності їх використання, а також для планування виробництва. Однією з найважливіших характеристик частини ніша складова основного капіталу, що істотно впливає на результати діяльності підприємств, особливо аграрних.

Енергетичні потужності підприємств представлені потужністю тракторів, автомобілів, моторів комбайнів, стаціонарних двигунів, електродвигунів і електроустановок, що виражена у кіловатах (кВт). На основі даних про загальні енергетичні потужності сільськогосподарських підприємств (у 2010 р. вони становили 36 739 тис. кВт або менше проти 1999 р. в три рази, а проти 2000 р. — на 48 %) визначаються такі важливі показники, як енергозабезпеченість виробництва і енергоозброєність праці.

Енергозабезпеченість обчислюється діленням енергоресурсів аграрного підприємства в кВт на його посівну площу, а переробного підприємства — на його потужність.

Енергоозброєність праці розраховується діленням енергоресурсів підприємства на середньорічну кількість працівників.

Слід зазначити, що більшість аграрних підприємств має ще низьку забезпеченість енергоресурсами. У господарствах з високим рівнем організації виробництва енергозабезпеченість сягає 450

— 550 кВт, тоді як у середньому на 100 га посівної площі припадає 193 кВт. Енергоозброєність праці відповідно більше 100 і 55 кВт на одного середньооблікового найманого працівника в сільському і лісовому господарствах. Між рівнем цих показників і кінцевими результатами виробництва існує пряма залежність — з їх зростанням підвищуються врожайність культур, продуктивність тварин і продуктивність праці, збільшуються прибутки підприємств.

Про ефективність використання енергетичних потужностей судять виходячи з показника енергомісткості продукції, що визначається діленням енергопотужностей підприємства на обсяг одержаної валової (товарної) продукції в порівнянних цінах. Цей показник є важливим і для переробних підприємств. В аграрних підприємствах з інтенсивним типом розвитку, в яких запроваджені енергозберігаючі технології, енергоресурси використовуються ефективно і в них рівень цього показника не перевищує 1

— 1,5 кВт на 1 тис. грн валової продукції в порівнянних цінах.

Значну частку (понад 20 %) в структурі енергоресурсів аграрних підприємств займають електродвигуни й електроустановки. Вони дають змогу ширше використовувати на господарські потреби електроенергію як один із найбільш економічно вигідних видів енергії, що застосовуються в сільськогосподарському виробництві.

Рівень виробничого споживання електроенергії значною мірою характеризує стан розвитку матеріально-технічної бази підприємства, його потенційні можливості в досягненні вищих валових і економічних показників господарської діяльності.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
11.3. Дві альтернативи: купівля нової чи потриманої техніки. Придбання техніки або її оренда
11.4. Тракторний парк та ефективність його використання
11.5. Ефективність використання комбайнового парку
11.6. Показники використання обладнання переробних підприємств та адаптація цих показників для одержання заданого обсягу продукції
11.7. Виробничі будівлі і споруди та ефективність їх використання
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)