Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит АУДИТ ТА АНАЛІЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ


< Попередня  Змiст  Наступна >

АУДИТ ТА АНАЛІЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ


Заробітна плата є важливим компонентом діяльності будьякого підприємства, адже вона є підґрунтям життєдіяльності його працівників і їх сімей, а отже і найефективнішим стимулом підвищення продуктивності праці.

Актуальність даної теми полягає у тому, що витрати на оплату праці є однією із складових вартості готової продукції і тому найменша помилка в розрахунках заробітної плати може призвести до суттєвих перекручень у фінансовій звітності підприємства.

Недоліки, які наявні y cфeрі оплати праці в Україні, призводять до значної кількості прoблeм і порушень. Наприклад, через високі ставки нарахувань на фонд оплати праці, підприємства не можуть взяти на роботу нових працівників, адже затрати на податки і збори з фонду оплати праці будуть великими. З іншого боку, підприємства, щоб зменшити витрати на заробітну плату, навпаки, звільняють працівників. Це призводить до збільшення рівня безробіття, що і так дуже високий у нашій країні. Дана проблема призводить до зменшення внyтрішньoгo платocпрo-мoжнoгo пoпитy, а це в цілому cтримyє рoзвитoк сфери вирoбництва в країні в цілому.

Облік оплати праці є досить трудомістким і потребує великої уваги з боку як внутрішнього, так і зовнішнього контролю. Для проведення контролю правильності нарахування, виплати та обліку заробітної плати підприємство залучає незалежних аудиторів.

Головне завдання аудиту заробітної плати — перевірка дотримання нормативно-правових актів при нарахуванні оплати праці, оподаткування виплат працівникам, правильності ведення бухгалтерського обліку та складання звітності [2].

На сучасному етапі розвитку господарських відносин в Україні, на жаль, аудит оплати праці є недосконалим у зв’язку з тим, що є суттєві недоліки, як у сфері законодавства з оплати праці в Україні, яке постійно змінюється, так і в сфері самого аудиту в цілому в країні.

Україна на шляху своєї інтеграції повинна орієнтуватись на сучасні міжнародні стандарти методології аудиту та аналізу, які зумовлюють необхідність дослідження й оцінки ефективності організації аудиторських і аналітичних процесів і визначення основних напрямів їх удосконалення.

У розвинених країнах розв’язано більшість проблем з організації оплати праці найманих працівників на підприємствах, характерних для України, але вона, маючи специфічні ринкові відносини, не може в повному обсязі використати західні моделі. Потрібні власні підходи до регулювання організації обліку та аудиту оплати праці в умовах ринкових трансформацій [3].

Зміни у сфері державного регулювання оплати праці, її організації, обліку, аудиту та аналізу є необхідними для підвищення економічного розвитку України. З іншого боку, зміни у внутрішньому середовищі підприємства, які спрямовані на покращення організації оплати праці, теж мають важливе значення. Напри-

Саме тому, на сучасному етапі розвитку економіки оплата праці в Україні потребує всебічного моніторингу, аналізу та контролю.

Важливою частиною аналізу витрачання фонду заробітної плати підприємства є аналіз співвідношення темпів зростання середньої заробітної плати і продуктивності праці. Однією з умов зниження витрат заробітної плати на виробництво продукції, зниження її собівартості і збільшення внутрішніх нагромаджень є випереджаюче зростання продуктивності праці порівняно з підвищенням середньої заробітної плати. Недотримання цієї умови неминуче викликає зростання собівартості продукції [4].

Щодо аналізу заробітної плати в Україні на сучасному етапі розвитку, існує багато проблем, які потребують вирішення. Насамперед потрібно створити єдину систему аналізу заробітної плати, яка б давала можливість детальніше і якісно вивчити необхідні показники. На основі цієї системи потрібно сформувати систему різнострокових прогнозів, що базувалася б на недоліках і перевагах, виявлених аналізом. Також потрібно створити єдину обґрунтовану систему оцінювання показників ефективності витрат на заробітну плату. Вирішення поставлених завдань потребує застосування економіко-математичних методів. Розробка нових спеціальних комп’ютерних програм для аналізу витрат на оплату праці дасть змогу скоротити обробку необхідних інформаційних даних і знизити ймовірність виникнення помилок при розрахунках.

Враховуючи описану іінформацію, можна зробити висновок, що заробітна плата є важливим показником, який впливає на економіку всієї країни і який потребує всебічного контролю та аналізу. На жаль, зараз стан аудиту і аналізу заробітної плати та її оплати в Україні є недосконалим, проте є перспективи до їх розвитку, так як значення аудиту та аналізу, як невід’ємного елемента економічних відносин у нашій країні постійно зростає.

Література

1.Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.

2.О.А. Петрик, В.Я. Савченко, Д.Є. Свідерський. Організація та методика аудиту підприємницької діяльності. — К.: КНЕУ, 2008.

клад, для оцінювання ефективності використання коштів на оплату праці, підприємство може використовувати такі показники, як обсяг виробництва продукції, виручка, сума прибутку на гривню заробітної плати та інші показники. Аналізуючи зміни цих показників, підприємство може визначити свої сильні і слабкі сторони, проаналізувати ефективність використання коштів, які були витрачені на заробітну плату, та шукати шляхи підвищення ефективності їх використання.

3.М.В. Негреєва, О.М. Панченко Формування програм аудиту заробітної плати на промисловому підприємстві // Економіка і управління.

— № 4. — 2011.

4.Г.Т. Завіновська. Економіка праці. — К.: КНЕУ, 2003. Пилипенко Я.В., студент ФЕФ, 4 курс, напрям підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Кудрицький Б.В., к.е.н., доцент кафедри аудиту


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ОСОБЛИВОСТІ АУДИТУ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ АУДИТУ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМСТВА
ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНІ АСПЕКТИ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА
АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ АУДИТУ ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ АУДИТУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)