Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні АНАЛІЗ РІВНЯ ПОДАТКОВОГО НАВАНТАЖЕННЯ ТА ВПЛИВУ ОПОДАТКУВАННЯ НА ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ


< Попередня  Змiст  Наступна >

АНАЛІЗ РІВНЯ ПОДАТКОВОГО НАВАНТАЖЕННЯ ТА ВПЛИВУ ОПОДАТКУВАННЯ НА ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ


Постановка проблеми. Будь-яка система оподаткування, незалежно від рівня її фіскальності, суттєво впливає на фінансово-господарську діяльність суб’єктів господарювання. Від рівня податкового навантаження залежить платоспроможність та фінансова стійкість підприємства, формування його фінансових ресурсів та їх розподіл, конкурентоспроможність продукції і загалом поведінка підприємців щодо будьякої діяльності — операційної, інвестиційної чи фінансової. З огляду на сказане актуальною є проблема оцінювання впливу системи оподаткування на фінансово-господарську діяльність підприємств та рівня податкового навантаження цієї системи на суб’єктів господарювання.

Аналіз останніх досліджень. Проблемі аналізу впливу податків, зборів та обов’язкових платежів, сплачуваних підприємством, на результати його діяльності, зокрема використанню аналітичних показників, які б давали змогу оцінити цей вплив, вітчизняні науковці приділяють значну увагу. Серед останніх наукових досліджень, які стосуються цієї проблеми, варто виділити роботи І. О. Бланка [1; 2], А. В. Єлісєєва та М. П. Підлужного [3], Ю. І. Іванова [4], Я. В. Литвиненка [5], А. Я. Кізими [6; 9], К. Ф. Ковальчука [7], В. Я. Кожинова [8], А. І. Крисоватого [9], Д. Ю. Мельника [10], Т. М. Реви [7; 11] та багатьох інших. Проте в цих роботах відсутній як комплексний підхід до аналізу впливу системи оподаткування на результати діяльності суб’єктів господарювання, так і цілісна система показників, з допомогою яких можна було б оцінити рівень податкового навантаження щодо цих суб’єктів.

Завдання дослідження полягає в обґрунтуванні системи показників оцінювання рівня податкового навантаження на підприємство та методики їх обчислення й використання в економічному аналізі діяльності підприємства.

Рис. 1. Система показників оцінювання рівня податкового навантаження на підприємство

Виклад основного матеріалу. Аналіз наукових джерел та власні дослідження дають змогу стверджувати, що для комплексного та всебічного оцінювання впливу системи оподаткування на фінансовогосподарську діяльність підприємств та рівня податкового навантаження, яке вона зумовлює, доцільно використовувати систему показників, які характеризують суми сплачуваних підприємством податків, їх структуру в доході, ціні та собівартості, податкомісткості реалізованої продукції, а також рівень оподаткування підприємства загалом, його доходів, витрат та окремих видів діяльності (рис. 1).

Рис. 1. Система показників оцінювання рівня податкового навантаження на підприємство

Групу показників, що дають змогу проаналізувати кількісні значення сплачуваних підприємством податків як загалом, так і за їх видами, за окремими періодами, складовими ціни, окремими видами продукції, видами виробництв та за структурними підрозділами підприємства зображено на рис. 2.

Рис. 2. Показники кількісного оцінювання податків, сплачуваних підприємством

Рис. 2. Показники кількісного оцінювання податків, сплачуваних підприємством

Структура (частка) податків та окремих їх видів у доходах, в ціні виробника та в ціні реалізації, а також у собівартості продукції може формуватися як для загального обсягу виробництва чи реалізації, так і для обсягу за окремими видами продукції, робіт та послуг, а також для окремих структурних підрозділів підприємства. Для аналізу такої структури всі податки необхідно згрупувати за джерелами їх сплати. Форма для групування наведена в табл. 1.

Таблиця 1

ГРУПУВАННЯ ПОДАТКОВИХ ПЛАТЕЖІВ ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ЇХ СПЛАТИ

Назва податків, зборів та обов’язкових платежів Джерела сплати податків
Дохід Витрати Прибуток
Сума, грн Питома вага, % Сума, грн Питома вага, % Сума, грн Питома вага, %

1. ПДВ??

——

2. Акцизний збір ?? ——
3. Податок на прибуток підприємств —— хх

4. Плата за землю

——??

——

5. Податок з власників транспортних засобів —— ?? ––
6. Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування —— ?? ——
7. Комунальний податок —— ?? ——

Разом: ? 100 х 100 ? 100

За результатами групування розраховують частку податків у доходах (? д ), витратах (? в ), прибутку (? п ) та ціні (? ц ): де П д , П в , П п — відповідно, сума податків з доходу, витрат та прибутку, грн;

Д, В, П, Ц — відповідно, сума доходу, витрат, прибутку та ціни, грн.

Д, В, П, Ц — відповідно, сума доходу, витрат, прибутку та ціни, грн.

Загальний коефіцієнт оподаткування підприємства (К оз ) обчислюють за формулою:

К оз = П ч : П пр ,(5) де П ч — чистий прибуток підприємства, отриманий від усіх видів господарської діяльності за певний час, грн;

П пр — податкові платежі підприємств за цей період, грн.

Цей показник характеризує величину чистого прибутку підприємства від усіх видів його господарської діяльності, яка припадає на грошову одиницю сплачених підприємством податків.

Коефіцієнт податкомісткості реалізованої продукції (К п ) характеризує загальну суму податкових платежів, яка припадає на одиницю реалізованої продукції. Його обчислюють за формулою:

К п = П : О р ,(6) де П — сума податкових платежів підприємства за певний період, грн.;

О р — обсяг реалізованої продукції за цей період, грн.

Коефіцієнт оподаткування доходів (К од ) дає змогу оцінити рівень обкладання доходів підприємства тими податками, зборами та обов’язковими платежами податкового характеру, які включають до ціни продукції:

К од = П ц : Д в = (П д + П в + П п ) : Д в ,(7) де П ц — сума податків, що їх включають до ціни продукції за певний період, грн;

Д в — сума валового доходу підприємства за цей період, грн.

Коефіцієнт оподаткування витрат (К ов ) характеризує частку податків, що їх відносять на витрати виробництва (собівартість), у величині собівартості продукції, робіт та послуг:

К ов = П в : В;(8) де В — сума витрат виробництва чи обігу підприємства за цей період, грн.

Коефіцієнт оподаткування прибутку (К оп ) характеризує частку податків, які підприємство сплачує з прибутку в сумі отриманого ним прибутку:

К оп = П п : П

Рб ,(9) де П п — податки, що їх сплачують з прибутку за певний період, грн;

П

Рб — балансовий прибуток підприємства за цей період, грн.

Коефіцієнт оподаткування операційної діяльності — основної діяльності підприємства, пов’язаної з виробництвом та реалізацією товарів, робіт і послуг, що є головною метою створення підприємства і забезпечує переважну частку його доходу, а також інших видів діяльності, котрі не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю (К оод ):

К оод = П од : Д од ;(10) де П од — податки, сплачені підприємством в процесі операційної діяльності, грн;

Д од — доходи від операційної діяльності підприємства, грн.

Коефіцієнт оподаткування інвестиційної діяльності — діяльності щодо придбання та реалізації підприємством тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою еквівалентів грошових коштів, — короткотермінових високоліквідних фінансових інвестицій, що вільно конвертуються в певні суми грошових коштів і характеризуються незначним ризиком зміни їх вартості (К оід ):

К оід = П ід : Д ід ;(11) де П ід — податки, сплачені підприємством в процесі інвестиційної діяльності, грн;

Д ід — доходи від інвестиційної діяльності підприємства, грн.

Коефіцієнт оподаткування фінансової діяльності — діяльності, яка забезпечує зміни величини і складу власного та позикового капіталів підприємства (К офд ):

К офд = П фд : Д фд ;(12) де П фд — податки, сплачені підприємством у процесі фінансової діяльності, грн;

Д фд — доходи від фінансової діяльності підприємства, грн.

Висновки. Запропонована система показників оцінювання рівня податкового навантаження на підприємство дає змогу охарактеризувати різні аспекти впливу податкової системи на фінансово-господарську діяльність суб’єкта господарювання. Ця система показників базується на даних бухгалтерського (фінансового), податкового та управлінського обліку. Її можна також використати і в податковому плануванні підприємницької діяльності.

ЛІТЕРАТУРА

1. Бланк И. А. Управление прибылью. — К.: Ника-Центр, 1998.

— 544 с.

2. Бланк И. А. Словарь-справочник финансового менеджера. — К.: НикаЦентр, 1998. — 480 с.

3. Єлісєєв А. В., Підлужний М. П. Податкове планування. Мінімізація оподаткування законними способами. — Львів: Ліга-Прес, 2003. — 274 с.

4. Іванов Ю. Б. Система оподаткування в схемах і таблицях. Навч. посібник. — Харків: ВД «ІНЖЕК», 2004. — Частина І. — 416 с; Частина ІІ

—ІІІ — 304 с.

5. Литвиненко Я. В. Податкова політика: Навч. посібник. — К.: МАУП, 2003. — 224 с.

6. Кізима А. Я. Податковий менеджмент: Навч.-методичний посібник. — Тернопіль: Астон, 2002. — 166 с.

7. Ковальчук К. Ф., Рева Т. М. Налоговый менеджмент промышленного предприятия: Монография. — Днепропетровск: Институт технологии, 2000.

— 122 с.

8. Кожинов В. Я. Налоговое планирование и прогнозирование финансового результата деятельности предприятий. — М.: Экзамен, 2002. — 160 с.

9. Крисоватий А. І., Кізима А. Я. Податковий менеджмент: Навч. посібник. — Тернопіль: Карт-бланш, 2004. — 304 с.

10. Мельник Д. Ю. Налоговый менеджмент. — М.: Финансы и статистика, 2000. — 352 с.

11. Рева Т. М. Податковий менеджмент: Навч. посібник. — К.: Центр навчальної літератури, 2003. — 282 с.

О. Л. Зеленкова, ассистент кафедры бухгалтерского учета, Бобруйский филиал УО «БГЭУ», Республика Беларусь


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ФОРМУВАННЯ СОБІВАРТОСТІ МОЛОЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ В УМОВАХ РИНКУ
В ЦІНОУТВОРЕННІ БОРОШНОМЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА
ДИСЦИПЛІНА «ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ ОБЛІКУ» В ПІДГОТОВЦІ КВАЛІФІКОВАНИХ ФАХІВЦІВ З ОБЛІКУ І АУДИТУ
ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРАЦІ— ПОКАЗНИК ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ УКРАЇНИ
ЗАПАСИ: ПИТАННЯ ОБЛІКУ ТА КОНТРОЛЮ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)