Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Акція як класичний інструмент ринку капіталів


< Попередня  Змiст  Наступна >

Акція як класичний інструмент ринку капіталів


Акції є основними пайовими фінансовими інструментами ринку капіталів. Відповідно до законодавства України акція — іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включно з правом на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та правом на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, правом на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств, і законодавством про інститути спільного інвестування. Акції в Україні існують виключно в бездокументарній формі.

Українське законодавство передбачає наявність в акції номінальної вартості, яка установлена в національній валюті, мінімальна номінальна вартість акції не може бути меншою, ніж одна копійка. У деяких країнах можуть випускатися акції без номіналу .

Емітентом акцій є тільки акціонерне товариство. Акціонерне товариство (АТ) — господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями. АТ за типом поділяються на публічні та приватні. Кількісний склад акціонерів приватного акціонерного товариства не може перевищувати 100 акціонерів.

Публічне АТ може здійснювати публічне та приватне розміщення акцій. Акціонери публічного АТ можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів, акції можуть купуватися та продаватися на фондовій біржі. Публіч

1

Алехин Б. И. Рынок ценных бумаг : учеб. пособ. — 2-е изд. ; перераб. и доп. — М. : ЮНИТИ-ДАНА, 2006. — 461 с.: табл, с. 95.не АТ зобов’язане пройти процедуру включення акцій до біржового списку принаймні однієї фондової біржі.

Приватне АТ може здійснювати тільки приватне розміщення акцій. Акції такого товариства не можуть купуватися та/або продаватися на фондовій біржі, за винятком продажу шляхом проведення на біржі аукціону. Акціонери приватного АТ мають переважне право на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами цього товариства, за ціною та на умовах, запропонованих акціонером третій особі, пропорційно кількості акцій, що належать кожному з них.

АТ розміщує тільки іменні акції, які можуть бути двох типівпрості та привілейовані. Частка привілейованих акцій у загальному обсязі статутного капіталу АТ не може перевищувати 25 %.

Прості акції надають їхнім власникам право на отримання частини прибутку АТ у вигляді дивідендів, на участь в управлінні АТ, на отримання частини майна АТ у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом. Виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку звітного року і/або нерозподіленого прибутку на підставі рішення загальних зборів. Прості акції в Україні надають їх власникам однакові права, вони не підлягають конвертації у привілейовані акції або інші ЦП акціонерного товариства.

Традиційно привілейовані акції дають власникові переважне право на одержання дивідендів, а також на пріоритетну участь у розподілі майна АТ у разі його ліквідації. Власники привілейованих акцій не мають права брати участь в управлінні АТ, якщо інше не передбачено його статутом або законом, що регулює питання створення та діяльності акціонерних товариств.

Так, Закон України «Про акціонерні товариства» передбачає для власників привілейованих акцій певного класу право голосу під час вирішення загальними зборами АТ таких питань:

1) припинення товариства, що передбачає конвертацію привілейованих акцій цього класу у привілейовані акції іншого класу, прості акції або інші ЦП;

2) внесення змін до статуту товариства, що передбачають обмеження прав акціонерів — власників цього класу привілейованих акцій;

3) внесення змін до статуту товариства, що передбачають розміщення нового класу привілейованих акцій, власники яких матимуть перевагу щодо черговості отримання дивідендів чи виплат у разі ліквідації товариства, або збільшення обсягу прав акціонерів–власників розміщених класів привілейованих акцій, які мають перевагу щодо черговості отримання дивідендів чи виплат у разі ліквідації товариства.

АТ розміщує привілейовані акції різних класів (з різним обсягом прав), якщо така можливість передбачена його статутом. У такому разі умовою їх розміщення є черговість отримання дивідендів і виплат з майна ліквідованого товариства для кожного класу привілейованих акцій, розміщених АТ, яка встановлюється статутом товариства. У статуті АТ визначається обсяг прав, які надаються акціонеру — власнику кожного класу привілейованих акцій, у тому числі визначаються:

1) розмір і черговість виплати дивідендів;

2) ліквідаційна вартість і черговість виплат у разі ліквідації товариства;3) випадки та умови конвертації привілейованих акцій цього класу у привілейовані акції іншого класу, прості акції або інші ЦП;

4) порядок отримання інформації.

Залежно від умов розміщення привілейовані акції певних класів можуть бути конвертовані у прості акції або у привілейовані акції інших класів.

Виплата дивідендів за привілейованими акціями здійснюється з чистого прибутку звітного року і/або нерозподіленого прибутку відповідно до статуту АТ. Особливістю в Україні є те, що в разі відсутності або недостатності чистого прибутку звітного року і/або нерозподіленого прибутку минулих років виплата дивідендів за привілейованими акціями здійснюється за рахунок резервного капіталу товариства або спеціального фонду для виплати дивідендів за привілейованими акціями.

У світовій практиці існує розподіл привілейованих акцій на так звані кумулятивні та некумулятивні. Кумулятивні привілейовані акції характеризуються тим, що в тому звітному періоді, коли відсутній прибуток для виплати дивідендів, акціонер не отримує дивіденди, але за їхніми власниками зберігається право на отримання цих дивідендів у наступних періодах, коли АТ отримає прибуток (тобто за такими акціями накопичується заборгованість по дивідендах за ті періоди, коли відсутнє джерело для їх нарахування та сплати, а погашення цієї заборгованості здійснюється в наступних періодах виключно за наявності джерела сплати — прибутку).

За некумулятивними привілейованими акціями власник не отримує дивідендів, якщо у звітному періоді відсутній прибуток, за рахунок якого сплачується дивіденд, та втрачає право на отримання цих дивідендів у наступних періодах (тобто не накопичується заборгованість АТ за дивідендами на такі акції перед власником). В Україні не передбачено існування кумулятивних та некумулятивних привілейованих акцій.

Основні ознаки класифікації акцій та відповідні різновиди акцій наведено у табл. 8.4.

Таблиця 8.4

КЛАСИФІКАЦІЯ АКЦІЙ

Закінчення табл. 8.4

Основні показники, що використовуються для характеристики акцій

< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Сертифікати ФОН як вид пайових цінних паперів
Основні показники, що використовуються для характеристики облігацій
Казначейські зобов’язання України
8.6. Первинний ринок цінних паперів
8.7. Вторинний ринок цінних паперів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)